Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο το οποίο εμπίπτει σε δύο συντελεστές δόμησης


Recommended Posts

Όλο το πρόσωπο του οικοπέδου εμπίπτει σε ένα τομέα και το πίσω μέρος του σε άλλο. (Μεθυσμένος μάλλον ήταν ο Πολεοδόμος !)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Εχω την περίπτωση του σχήματος
 

ΟΙκόπεδο 340 τμ το οποίο μέχρι την επέκταση του σχεδίου πόλεως, είχε Τμήμα Α αρτιο και οικοδομήσιμο κατα παρέκκλιση με 200 τμ εντος ΟΤ και Τμήμα Β μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο 140τμ εντός ζώνης

Μετα την επέκταση του σχεδίου πόλεως, το τμήμα Β των 140 τμ μπαίνει στο σχέδιο της επέκτασης

 

Πώς αντιμετωπίζεται πλέον το ένα ενιαίο οικόπεδο ως προς την αρτιότητα και ως προς τους όρους δόμησης? Εχω μπερδευτεί

post-1105-0-40211300-1447159828_thumb.jpg

Edited by mitsus
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμόζεται η παρ.3 του άρθ.7 του ΝΟΚ, η παρ.2 του 11, η παρ.1γ του 12 και εάν τουλάχιστον ένα από τα δύο το ύψη δεν ορίζεται κατά ΝΟΚ αλλά από το διάταγμα της περιοχής τότε έχει εφαρμογή και το δεύτερο εδάφιο της παρ.3 του άρθρου 15 

Edited by armenopoulos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ παρα πολυ συναδελφε, μηπως στο αρθρο 7 με αφορα η παραγραφος 3 ομως κ οχι η 2;

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όλο το πρόσωπο του οικοπέδου εμπίπτει σε ένα τομέα και το πίσω μέρος του σε άλλο. (Μεθυσμένος μάλλον ήταν ο Πολεοδόμος !)

Καλησπέρα. Τελικά τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση;

Ακόμα περιμένω απάντηση από την ΥΔΟΜ!!! Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε  όλους!

Έχω στα χέρια μου μία άδεια του 81 σε οικόπεδο το οποίο τέμνεται από το όριο ζωνών του οικισμού με διαφορετικό συντελεστή δόμησης. Στο σφραγισμένο τοπογραφικό της αδείας στους υπολογισμούς λαμβάνεται υπόψιν ο μέσος συντελεστής δόμησης και κάλυψης των δύο ζωνών (με εμφανώς το όριο να δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια στην ζώνη με το χαμηλότερο σδ). Αναφέρεται κάπου στον ΓΟΚ73 πως χειρίζονταν αυτή την περίπτωση?

Σήμερα θέλω να κάνω προσθήκη, θα ακολουθήσω το μοτίβο της Αδείας ως προς το υπόλοιπο ή θα επαναυπολογίσω κατά ΝΟΚ τον σ.δ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.