Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμηλόσυχνα ηλεκτρομαγνητικά πεδία - πηγές και επιπτώσεις


ckiriako

Recommended Posts

Συζητιεται αρκετα τις τελευταιες μερες το θεμα επιπτωσεως γραμμων μεταφορας και διανομης ηλ.ενεργειας στον ανθρωπο. Πολυ προσεγμενη δουλεια της ελληνικης επιτροπης ατομικης ενεργειας, χωρις φανατισμους, αφορισμους και διαθεση συγκαλυψης.

 

Θα το βρειτε εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αγαπητοί συνάδελφοι, σχετικά με το θέμα των ηλεκτρικών και μαγνητικών πεδίων γραμμών μεταφοράς ηλ. ενέργειας με υψηλή και υπερυψηλή τάση, σας παραθέτω και εγώ ενα πολύ ενδιαφέρον και επιστημονικα τεκμηριωμένο άρθρο απο το site της ΔΕΗ. Βεβαια επειδή ειναι απο ΔΕΗ δεν ξέρω αν υποκρύπτει τιποτα συμφέροντα, πάντως φαίνεται πολύ καλο.

 

http://www.dei.gr/Documents/Power_Lines_Cancer_2005_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαμηλη ταση: 230/400 V (<1000 V) εχουμε συνηθως μεσα σε κατοικημενες περιοχες,οι στυλοι εχουν πανω τους κατακορυφα 5 αγωγους με τον χαμηλοτερο απο αυτους λεπτοτερο (γραμμη φωτισμου).

 

Μεση ταση: (1000<V<100>100.000ΚV ) εχουμε τρεις αγωγους σε ξυλινους ή μπετονενιους στυλους και ποικιλια τασεων απο 6.6 (αττικη), 15, μεχρι 20 που ειναι η τιμη που δινει στα δικτυα η δεη μετα απο αντικαταστασεις εξοπλισμου/αναβαθμισεις γραμμων ετσι ωστε καποτε να γινει ενιαια τιμη για ολη την επικρατεια.

 

Υψηλη κ υπερυψηλη 150 κ 400 KV: εχουμε μεταλλικους πυλωνες με μορφη δικτυωματος, οι πυλωνες των 400 KV ειναι ψηλοτεροι και οι σειρες μονωτηρων απο τις οποιες αναρτωνται οι αγωγοι εχουν αρκετα μεγαλυτερο μηκος απο το αντιστοιχο των 150. Δεν θυμαμαι αν υπαρχει οριο απο υψηλη σε υπερυψηλη (πρεπει να υπαρχει) και ποιο ειναι αυτο.

 

Το πιθανοτερο οντως ειναι να μετραμε απο τον αξονα αν το καλοσκεφτεις..

 

Σκεφτομαι να αγοράσω ενα διαμέρισμα στη Ν.Σμύρνη και μπροστά του εχει κάποιον στύλο της ΔΕΗ με κάποιο κουτί (που υποθέτω οτι είναι μετασχηματιστής) και γραμμές (μάλλον) μέσης τάσης .

Το διαμέρισμα μου αρέσει , αλλα φοβάμαι μήπως υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις στην υγεία απο τα καλώδια της ΔΕΗ . Ποια είναι η γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξανασκεφτόμουν. Πέρα από το αισθητικό κομμάτι (για 10-15 χρόνια να βλέπω ενα μετασχηματιστή λαδιού με το μπουχολτζ να τσιρίζει), είναι το πρακτικό κομμάτι. Των επιπτώσεων στην υγεία, αλλά και της ώχλησης κάθε φορά που η ΔΕΗ θα κάνει συντηρήσεις στον μετασχηματιστή.

 

Η ΔΕΗ εφαρμόζει την δική της νομοθεσία -> Οδηγίες Διανομής για την χαμηλή και μέση, και αντίστοιχα για την μεταφορά (υψηλή & υπερυψηλή τάση). Τα όρια που θέτει για χαμηλή είναι 90cm!! (και αυτή το βάζουν συνήθως στο 1,10m), για μέση τάση αν θυμάμαι καλά είναι λίγο μεγαλύτερα 2~3 μέτρα.

 

Πάντως για να υπάρχει εκεί ο μετασχηματιστής σε αυτή την θέση θα καλύπτει τα όρια ασφαλείας της ΔΕΗ. Οπότε συνήθως δεν μετακινούνται οι κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

 

Σκεφτομαι να αγοράσω ενα διαμέρισμα στη Ν.Σμύρνη και μπροστά του εχει κάποιον στύλο της ΔΕΗ με κάποιο κουτί (που υποθέτω οτι είναι μετασχηματιστής) και γραμμές (μάλλον) μέσης τάσης .

Το διαμέρισμα μου αρέσει , αλλα φοβάμαι μήπως υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις στην υγεία απο τα καλώδια της ΔΕΗ . Ποια είναι η γνώμη σας ?

 

 

Αισθητικό μέρος : Όντως αν ο Μ/Σ είναι μπροστά στο μπαλκόνι σου και ενοχλεί αισθητικά υπάρχει θέμα γιατί όπως είπε και ο lefterism μάλλον είναι απίθανο να μετακινηθεί.

 

Θέματα Υγείας : Τόσο εγώ όσο και κάποιος άλλος συνάδελφος έχουμε σηκώσει 2 ενδιαφέροντα άρθρα για το θέμα. Συνοπτικά : το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στο μαγνητικό πεδίο λόγω του ότι διαπερνά τα δομικά υλικά σε αντίθεση με το ηλεκτρικό πεδίο που αναπτύσσεται. Το σύνολο των ερευνών μέχρι στιγμής δεν έχουν δείξει κάποια άμεση σύνδεση των πεδίων αυτών με την ανάπτυξη καρκίνου ή άλλων ασθενειών αν και μια μικρή συσχέτιση έχει αναφερθεί σχετικά με την εμφάνιση λευχαιμίας. Η έρευνα βρίσκεται σε εξέλιξη καθώς απαιτείται και μεγάλο χρονικό διάστημα ώστε να υπάρχουν απολύτως επιστημονικώς τεκμηριωμένα αποτελέσματα. Για προληπτικούς λόγους καλό είναι πάντως να μην βρίσκονται τα σπίτια μας κοντά σε τέτοιες πηγές.

 

Μιας και μιλάμε για θέματα υγείας, δευτερεύσουσας (ή και πρωτεύουσας) σημασίας ερώτημα είναι επίσης το εξής : Σε ένα κόσμο ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, τελικά μήπως η εκπεμπόμενη ακτινοβολία (ηλεκτρομαγνητική) από τα κινητά ή τα ασύρματα ρουτερ είναι πιο επικίνδυνη από μια γραμμή Μέσης Τάσης που βρίσκεται μάλιστα και σε κάποια απόσταση ?

Link to comment
Share on other sites

Οι επιπτώσεις στην υγεία είναι που με απασχολούν κυρίως . Διάβασα το κείμενο , αλλα δεν εχω πλήρη εικόνα για το ποιοι είναι οι πιθανοί κίνδυνοι . Υπολογίζω οτι η απόσταση των γραμμών απο το μπαλκόνι μου είναι 3 μέτρα . Και πρέπει να είναι γραμμές τάσης 24 KV . Αλλα επειδή δεν είμαι σίγουρη παραθέτω την παρακάτω φωτογραφία .

post-5043-131887204881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μιας και μιλάμε για θέματα υγείας, δευτερεύσουσας (ή και πρωτεύουσας) σημασίας ερώτημα είναι επίσης το εξής : Σε ένα κόσμο ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, τελικά μήπως η εκπεμπόμενη ακτινοβολία (ηλεκτρομαγνητική) από τα κινητά ή τα ασύρματα ρουτερ είναι πιο επικίνδυνη από μια γραμμή Μέσης Τάσης που βρίσκεται μάλιστα και σε κάποια απόσταση ?

 

 

Μακάρι να ήξερα . Δεν εχω καθόλου γνώσεις επι του θέματος . Αποφευγω όμως την υπερβολική χρήση κινητού . Και δεν θα ήθελα να δώσω τόσα λεφτά για να πάρω σπίτι αν υπάρχει πιθανότητα να αποδειχθεί κάποιος κίνδυνος για την υγεία . Και δεν αναφέρομαι μόνο στον καρκίνο . Μπορεί να είναι και κάτι πιο απλό , όπως κόπωση , ζαλάδες .

Στηρίζομαι στις γνώσεις σας . (γιατι ο κατασκευαστής μου λέει φυσικά οτι δεν υπάρχει κίνδυνος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.