Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Καλησπερα. Μια ερωτηση:

 

Ισογεια κατοικια 90τ.μ. με αδεια πριν το 1980 και

1ος οροφος ημιτελης (τουβλα) με αδεια του 2005.

 

Μεταβιβαζεται ποσοστο (%) επι του ακινητου. Χρειαζεται ΠΕΑ και αν ναι, μονο για το ισογειο?

Ευχαριστω.

 

Κανενας???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κάποιος κάποια λίστα με το τι ζητάτε απο τον πελάτη οταν πρόκειτε για διαμέρισμα;

 

α) της οικοδομικής άδειας,

β) του τοπογραφικού

γ) της κάτοψης του χώρου

δ) της μελέτης Θερμομόνωσης για κτήρια μετά το 1980 (πρώτες 10 περίπου σελίδες με την περιγραφή των δομικών στοιχείων).

(Σε περίπτωση μη ύπαρξης των ανωτέρω, βεβαίωση πολεοδομίας)

ε) Βεβαίωση κτηματολογίου ή αριθμό πρωτοκόλλου κατάθεσης της αίτησης

στ) Πρόσφατο φύλλο ελέγχου και ρύθμισης των εγκαταστάσεων Κεντρικής θέρμανσης με εκτυπωμένα αποτελέσματα καυσανάλυσης

 

Για την θέρμανση ζητάτε ολόκληρη την μελέτη; Πρακτικά χρειάζετε μονο η τιμή του καυστήρα για υπολογισμό υπερδιαστασιολόγησης. Το να τους λές το κάτω δεξια κομάτι του κατακόρυφου διαγράμματος είναι λιγο ιστορία. Υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αλλα για θέρμανση δεν ζητάει καθόλου

Και για την μελέτη θερμομόνωσης δεν νομίζω να την χρειαζόμαστε ολόκληρη.

Επίσης στην περίπτωση που έχουν κλήσει ημιυπαίθριους ζητάτε και τα σχέδια απο την τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα λες τα ζηταω προσωπικα, αλλα αν δεν υπαρχουνε για χ,ψ λογους, δε ζηταω και βεβαιωσεις...

 

Αν το κτηριο ειναι μετα του 80 και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να δουλεψω με μελετη θερμομονωσης, παιρνω τις μεγιστες τιμες ανα κλιματικη ζωνη, οπως αναφερει η ΤΟΤΕΕ 1

 

Σιγα μη ζητησω και χαρτι τακτοποιησης ημιυπαιθριου... δεν ειμαι ελεγκτικος μηχανισμος, ενεργειακος επιθεωρητης ειμαι. Αμα τον δω κλειστο, τον συμπεριλαμβανω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ...

Δε με ενδιαφερει αμα τον τακτοποιησε η οχι, προβλημα του...

 

Μελετη θερμανσης εννοειται πως δε ζηταω... Μη γινομαστε και ψειρες και φρικαρουμε τους πελατες... Τα στοιχεια που χρειαζομαι τα παιρνω απο επι τοπου αυτοψια, πινακα κατανομης δαπανων απο κοινοχρηστα και τελος.

 

Τα υπολοιπα ειναι δουλεια γραφειου.

 

Συνολικα 3-4 χαρτια χρειαζομαι και αν...

Δηλαδη αν ερθει ενοικιαση μετα τις 9.7.2011, που ο ιδιοκτητης εχει 1 μηνα περιθωριο απο την υπογραφη του ιδιωτικου συμφωνητικου να το θεωρησει στη ΔΟΥ και οι πολεοδομιες σου δινουν το φακελο σε 1.5 μηνα, τι θα κανεις?

 

Θα του πεις δεν μπορω? Η θα βγαλεις κορδελα, μετρο κλπ και θα παρεις τα μετρα σου επι τοπου, με το αναλογο αντιτιμο φυσικα?

 

Ρητορικες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω η επιφάνεια ενός ηλιακού συλλέκτη ποσο πρεπει να ειναι για μία ισόγεια κατοικία μόνο για ΖΝΧ? Στον πίνακα 5.11 λέει 5τμ αλλα μου φαίνεται πολυ μεγάλο...

και κατι ακομα ο ηλιακος θερμοσιφωνας ειναι ένας απλος επιπεδος συλλεκτης?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα λες τα ζηταω προσωπικα, αλλα αν δεν υπαρχουνε για χ,ψ λογους, δε ζηταω και βεβαιωσεις...

 

Αν το κτηριο ειναι μετα του 80 και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να δουλεψω με μελετη θερμομονωσης, παιρνω τις μεγιστες τιμες ανα κλιματικη ζωνη, οπως αναφερει η ΤΟΤΕΕ 1

 

Σιγα μη ζητησω και χαρτι τακτοποιησης ημιυπαιθριου... δεν ειμαι ελεγκτικος μηχανισμος, ενεργειακος επιθεωρητης ειμαι. Αμα τον δω κλειστο, τον συμπεριλαμβανω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ...

Δε με ενδιαφερει αμα τον τακτοποιησε η οχι, προβλημα του...

 

Μελετη θερμανσης εννοειται πως δε ζηταω... Μη γινομαστε και ψειρες και φρικαρουμε τους πελατες... Τα στοιχεια που χρειαζομαι τα παιρνω απο επι τοπου αυτοψια, πινακα κατανομης δαπανων απο κοινοχρηστα και τελος.

 

Τα υπολοιπα ειναι δουλεια γραφειου.

 

Συνολικα 3-4 χαρτια χρειαζομαι και αν...

Δηλαδη αν ερθει ενοικιαση μετα τις 9.7.2011, που ο ιδιοκτητης εχει 1 μηνα περιθωριο απο την υπογραφη του ιδιωτικου συμφωνητικου να το θεωρησει στη ΔΟΥ και οι πολεοδομιες σου δινουν το φακελο σε 1.5 μηνα, τι θα κανεις?

 

Θα του πεις δεν μπορω? Η θα βγαλεις κορδελα, μετρο κλπ και θα παρεις τα μετρα σου επι τοπου, με το αναλογο αντιτιμο φυσικα?

 

Ρητορικες ερωτησεις...

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο Β.Α. του καυστήρα. Αν δεν έχεις τον προβλεπόμενο απο την μελέτη καυστήρα πως υπολογίζεις την υπερδιαστασιολόγιση. Επίσης αν δεν έχουν πρόσφατο φύλο ελέγχου Κ.Θ. τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ας φροντίσει ο ιδιοκτήτης να μαζέψει από τώρα ό,τι απαιτείται κι όχι να περιμένει τελευταία στιγμή. Ας αλλάξει επιτέλους ο Έλληνας νοοτροπία. Το ίδιο ισχύει και γι' αυτούς που θέλουν να πουλήσουν.

Οι πιο πολλοί νομίζουν πως το ΠΕΑ είναι σαν κάτι που το βάζεις στο φούρνο και ψήνεται σε λίγες ώρες ή σαν κουτί που ρίχνεις μέσα διάφορα, πατάς το κουμπί και βγαίνει .... η χοντρή.

.....Αν το κτηριο ειναι μετα του 80 και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να δουλεψω με μελετη θερμομονωσης, παιρνω τις μεγιστες τιμες ανα κλιματικη ζωνη, οπως αναφερει η ΤΟΤΕΕ 1

Αυτό ισχύει αν με βάση το στέλεχος της Ο.Α. υπήρξε και κατατέθηκε μελέτη θερμομόνωσης η οποία όμως δεν μπορεί πλέον να βρεθεί (λόγω απώλειας ή καταστροφής κ.τ.λ) και δεν συντρέχει εμφανής λόγος αμφισβήτησης της εφαρμογής της.

Εδώ μας θέλω. Πήρατε ποτέ τρυπάνι να δείτε αν έχει εφαρμοστεί ακριβώς; Εγώ πάντως δεν πήρα εκτός κι αν δεχτεί ο ιδιοκτήτης κάτι τέτοιο. Και νομίζω πως οι μόνες περιπτώσεις που μπορεί να το δεχτεί είναι αν θέλει (και μπορεί) να ενταχθεί στο "Εξοικονομώ" ή αν έστω και με ίδια έξοδα αποφασίσει να προχωρήσει σε ενεργειακή αναβάθμιση οπότε θέλει να διαπιστώσει επακριβώς -ή μάλλον το κατά δύναμη- την υπάρχουσα κατάσταση.

Συνήθως 3cm μόνωση τοποθετούσαν. Με το μάτι δεν φαίνεται τι μόνωση υπάρχει. Μόνο τα κουφώματα φαίνονται και πάλι δεν μπορεί να μετρήσεις ούτε πάχος υαλοπίνακα ούτε και διάκενο αέρα (όταν πρόκειται για περισσότερους του ενός υαλοπίνακες) παρά μόνο συνολικό πάχος.

 

@hetauama

Την υπερδιαστασιολόγιση την υπολογίζεις από την επιφάνεια Α και σε σχέση με τον εγκατεστημένο λέβητα.

Περί φύλλου ελέγχου τα έχουμε πει πολλές φορές. Αν θες να 'σαι σωστός δεν ξεκινάς ενεργειακή επιθεώρηση αν δεν προηγηθεί συντήρηση, ρυθμίσεις έλεγχος και ανάλυση καυσαερίων (εφόσον βέβαια δεν υπάρχει πρόσφατη). Ας βρούνε άλλον να την κάνει αν επιμένουν. Καλύτερα να χάσεις 2-3 πελάτες παρά την άδειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..

Τις διευκρινήσεις-προσθήκες τεχνικής οδηγίας (ΔΠ1/(20701-1 και 3 /2010)) τις εφαρμόζουμε; Στην εισαγωγή λέει ότι ισχύουν άμεσα απο την ημέρα έκδοσης του κειμένου

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.