Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζάκι που καπνίζει μέσα σε άλλο σπίτι


andigoni

Recommended Posts

Η καμινάδα του κάτω ορόφου, η οποία περνάει μέσα από το σπίτι μου,προφανώς χάνει από κάπου και καπνίζει μέσα στο δικό μου σπίτι από τα συρόμενα αλουμίνια που βρίσκονται δίπλα. Φυσικά τα αλουμίνια έχουν κιτρινίσει και καταστραφεί αλλά το βασικότερο είναι η μυρωδιά (που δεν είναι μυρωδιά ξύλου που καίγεται αλλά πλαστικού γιατι προφανώς κάτι γίνεται με τη μόνωση). Υποτίθεται ότι επιδιορθώθηκε με μια δεύτερη σωλήνα που μπήκε μέσα στην πρώτη και σφραγίστηκε πάνω και κάτω, αλλά δυστυχώς καπνός συνεχίζει να βγαίνει μέσα στο σπίτι μου. Μπορεί να γίνει κάτι άλλο; οι ένοικοι υποστηρίζουν ότι έκαναν ότι είχαν να κάνουν και από δω και πέρα ότι γίνει στο επίπεδο του δικού μου σπιτιού πρέπει να το αναλάβω εγώ οικονομικά, αυτούς δεν τους αφορά. Ισχύει κάτι τέτοιο; εφόσον είναι τζάκι τους και καμινάδα τους δεν είναι δικό τους κόστος; Και εν τέλει, επειδή δεν δείχνουν πρόθεση να σταματήσουν να το ανάβουν, αυτές οι αναθυμιάσεις δεν είναι επικύνδινες για τη δική μου υγεία; Αν δεν σταματήσουν μπορώ να ζητήσω να σφραγιστεί η καμινάδα τους;και κάτι ακόμα: γενικότερα υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς;

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη (μέσω του internet λες ότι θέλεις) επιβεβαιώνω τους φόβους σου.

 

Καταρχήν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία και ναι, υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς.

 

Από εκεί και έπειτα για το θέμα του κόστους είναι πολύπλοκο... Η οικοδομή είναι ιδιόκτητη; Σε πολυκατοικία μένετε; Αν υπάρχει το πρόβλημα που φαντάζομαι πρέπει να γίνει σοβαρή επέμβαση σε όλο το ύψος (κατακόρυφα) των καμινάδων για να επιδιορθωθεί η ζημιά.

Δεν μπορώ πάντως έτσι να κάνω διάγνωση. Φωνάξτε έναν αρχιτέκτονα με εμπειρία ή ίσως έναν τζακά να εντοπίσετε καλύτερα το πρόβλημα και να σας προτείνει λύσεις.

Από το είδος της λύσης θα προκύψει το κόστος.

Μέχρι τότε πείστε με κάθε τρόπο τον από κάτω σας να σταματήσει να ανάβει το τζάκι....Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος!!

Link to comment
Share on other sites

Η καμινάδα του κάτω ορόφου, η οποία περνάει μέσα από το σπίτι μου,προφανώς χάνει από κάπου και καπνίζει μέσα στο δικό μου σπίτι από τα συρόμενα αλουμίνια που βρίσκονται δίπλα. Φυσικά τα αλουμίνια έχουν κιτρινίσει και καταστραφεί αλλά το βασικότερο είναι η μυρωδιά (που δεν είναι μυρωδιά ξύλου που καίγεται αλλά πλαστικού γιατι προφανώς κάτι γίνεται με τη μόνωση).

 

 

Η καμιναδα του περναει μεσα απ το σπιτι σου? Η εξωτερικα και οι διαροες εισερχονται απ τα αλουμινενια συρομενα κουφωματα?

Αν μυριζει καμενο πλαστικο η μονωση ειναι (υαλοβαμβακας που αρχισε να καταστρεφεται απ την θερμοκρασια μαλλον).

Οπως και να χει αυτοι ειναι υπαιτιοι κ αυτοι πρεπει να διορθωσουν το προβλημα και οπως σου ειπε κ ο φιλος παραπανω εαν ειναι οπως τα λες υπαρχει σοβαρο θεμα υγειας και πιθανοτητα ατυχηματος.

Αν δεν συνετιστουν κανε καταγγελια στην πυροσβεστικη. Καλυτερα οταν τ ανναψουν και μυριζει καλεσε την πυροσβεστικη!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικα μετρα μεχρι την επιδιορθωση του προβληματος γαι να σταματησει να αναβει το τζακι !!!!

Σε δικηγορο γρηγορα πριν σας δουμε να καιγεστε στις ειδησεις των 8 !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μ

Η καμινάδα του κάτω ορόφου, η οποία περνάει μέσα από το σπίτι μου,προφανώς χάνει από κάπου και καπνίζει μέσα στο δικό μου σπίτι από τα συρόμενα αλουμίνια που βρίσκονται δίπλα. Φυσικά τα αλουμίνια έχουν κιτρινίσει και καταστραφεί αλλά το βασικότερο είναι η μυρωδιά (που δεν είναι μυρωδιά ξύλου που καίγεται αλλά πλαστικού γιατι προφανώς κάτι γίνεται με τη μόνωση). Υποτίθεται ότι επιδιορθώθηκε με μια δεύτερη σωλήνα που μπήκε μέσα στην πρώτη και σφραγίστηκε πάνω και κάτω, αλλά δυστυχώς καπνός συνεχίζει να βγαίνει μέσα στο σπίτι μου. Μπορεί να γίνει κάτι άλλο; οι ένοικοι υποστηρίζουν ότι έκαναν ότι είχαν να κάνουν και από δω και πέρα ότι γίνει στο επίπεδο του δικού μου σπιτιού πρέπει να το αναλάβω εγώ οικονομικά, αυτούς δεν τους αφορά. Ισχύει κάτι τέτοιο; εφόσον είναι τζάκι τους και καμινάδα τους δεν είναι δικό τους κόστος; Και εν τέλει, επειδή δεν δείχνουν πρόθεση να σταματήσουν να το ανάβουν, αυτές οι αναθυμιάσεις δεν είναι επικύνδινες για τη δική μου υγεία; Αν δεν σταματήσουν μπορώ να ζητήσω να σφραγιστεί η καμινάδα τους;και κάτι ακόμα: γενικότερα υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς;

 

Καλησπέρα Αντιγόνη,

συγνώμη για την ενόχληση αλλά βρίσκομαι στην ίδια ακριβώς θέση με αυτή που ήσουν 2 χρόνια πριν. Είμαι σε πολυκατοικία στον 6ο όροφο και το σπίτι ντουμανιάζει όταν ανάβουν το τζάκι διαμερίσματα των κάτω ορόφων. Υπόψιν ότι πριν μερικούς μήνες πήρε φωτιά καμινάδα του 2ου ορόφου και το σπίτι μου ντουμάνιασε σαν να είχε πάρει φωτιά. Ο καπνός έμπαινε από τον τοίχο, στο σημείο που είναι το air-condition. Ακόμα και τώρα, η κάπνα μπαίνει από εκεί παρόλο που δεν είναι εμφανές, όπως τη μέρα που άρπαξε η φωτιά στον 2ο. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ο 2ος δεν παραδέχεται ότι φταίει και οι υπόλοιποι ένοικοι ότι δεν είναι κοινόχρηστη δαπάνη. Θα με εξυπηρετούσες αφάνταστα εάν μου έλεγες με ποιον τρόπο έλυσες το πρόβλημα. Το παραθέτω μήπως κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα και μπορεί να με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικά μέτρα και διαδικασία συντηρητικής κατάσχεσης του διπλάσιου ποσού της εκτιμώμενης ζημιάς με έναν καλό δικηγόρο στηριγμένα σε μια καλή και τεκμηριωμένη τεχνική έκθεση μηχανικού για να έχει αποτέλεσμα.

 

Ο δικηγόρος θα σε κατευθύνει αν πρέπει να τα κάνεις μόνο ενάντια στον ιδιοκτήτη ή και στο σύνολο των συνιδιοκτητών για να καταμεριστεί η ζημία σε όλους σας στο χειρότερο σενάριο.

 

Και λίγο μπακαλική διαπίστωση από που έρχεται ο καπνός. Το τεστ του νερού...

Ρίξε με μια μάνικα νερό και το νερό θα πάει μόνο του στην πηγή του καπνού (όχι πάντα όμως), αλλά θα έχεις καβγά αν δεν τον ενημερώσεις από πριν για να συμφωνήσει αφού επιμένει ότι δεν είναι από αυτόν ο καπνός.

 

Δες και με προσοχή τις παρατηρήσεις του σιδερά, αν θυμάμαι καλά είναι περισσότερο τζακας παρά σιδεράς οπότε το κατέχει το άθλημα καλά.

 

 


Εδιτ

Μικρό μου λάθος, απαντούσα στο αρχικό κείμενο και τώρα πρόσεξα ότι είναι προ 2 ετών.

Οπότε έμμεσα αφορά την τελευταία απάντηση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ο καπνός έμπαινε από τον τοίχο, στο σημείο που είναι το air-condition.

 

Όταν εκαταστήσατε το air-condition, ελέγχξατε πριν την διάτρηση αν διέρχεται από την θέση αυτή κάποιος κοινόχρηστος αγωγός? Μήπως εσείς τρυπήσατε τον καπναγωγό και άδικα κατηγορείτε τους ενοίκους των κατώτερων ορόφων?

Link to comment
Share on other sites

Όταν εκαταστήσατε το air-condition, ελέγχξατε πριν την διάτρηση αν διέρχεται από την θέση αυτή κάποιος κοινόχρηστος αγωγός? Μήπως εσείς τρυπήσατε τον καπναγωγό και άδικα κατηγορείτε τους ενοίκους των κατώτερων ορόφων?

Το air-condition το έχουμε τοποθετήσει ακριβώς πάνω από την μπαλκονόπορτα (εκεί το έχουν βάλει όλοι). Εάν τώρα περνάει κάτι από εκεί δεν μπορώ να το ξέρω αλλά το γεγονός είναι ότι μετά τη φωτιά δημιουργήθηκε το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Πυροσβεστική για καταγραφή του συμβάντος και μετά δικηγόρος. Η διάθεση για συνεργασία ενοίκων σήμερα με την κρίση έχει εξανεμιστεί. Εαν και το καταστατικό δεν είναι αρκετά προνοητικό τότε υπάρχει πρόβλημα που θα κρατήσει πολλά χρόνια. Αυτό που χρειάζεστε είναι την δοκιμή του λευκού καπνού. Πάλι δική μου πατέντα.

 

Σβήνετε τα τζάκια και μπαίνει ένα μάτι κάμερα απο την καμινάδα. Με σπρέι λευκού καπνού απο το τζάκι του κάτω ορόφου προσπαθήστε να βρείτε την διαρροή. Μετά πάλι με την ίδια τεχνική σφραγίζετε με χρήση τηλεσκοπικού ψεκαστήρα.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.