Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε πολυκατοικία


a025085

Recommended Posts

JTB

Αυτο που ξεραμε... μεχρι την απαντηση απο τα Καμινια....είναι οτι

 

Καποιος που εχει με νομιμο συμβόλαιο την αποκλειστικη χρηση, μπορει μονος του,

αν δεν απαγορευεται ρητα απο τον κανονισμό....

ακριβως γιατι "εχει" την αποκλειστικη χρηση...και δεν ειναι πλεον "κοινοχρηστη" η χρηση της ταρατσας...

Μονη προυποθεση ηταν η υπαρξη ηλιακου θερμοσιφωνα...

Τα ιδια λεει και η ΔΕΗ στις οδηγιες [αριθ. 3] και στον αριθ. 22..μονο που .εδω τα λεει καπως ...μπερδεμενα

Τωρα φαινεται οτι σου ζητανε, ενω εχεις με συμβόλαιο την αποκλειστικη χρηση...να παρεις ξεχωριστή "συναινεση"..."ΕΙΔΙΚΑ" για εγκατασταση φ/β...

υγ

να κατεθεσεις νομοτυπα τα εγγραφά σου

και να ζητησεις γραπτη απαντηση...

[δλδ ο δικηγορος σου]

...εχει λεφτα η ΔΕΗ ...να πληρωνει αποζημιωσεις....

καλη συνεχεια..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αν και το θεμα το γνωριζουν καλυτερα οι ΠΜ και συναφεις ειδικοτητες, επειδη ειχα και εγω μια παρομοια περιπτωση.

Η απολκλειστικη χρηση αφορα και συγκεκριμενη χρηση. Δεν μπορει ο χρηστης να επεμβει (βλεπε εγκατασταση ΦΒ) αλλα μονο να εκμεταλευτει μεσω της προβλεπομενης απο το εκαστοτε κατασταστικο ή κανονισμο χρησης.

Link to comment
Share on other sites

η "αποκλειστικη χρηση" ειναι η μονη προυποθεση που απαιτει ο νομος...και η εγκυκλιος της ΔΕΗ...

 

Τωρα, αν μετα απο "νεωτερες σκεψεις" επικρατησε η αποψη οτι πρεπει να "εξειδικευεται" ως προς την δυνατότητα τοποθετησης φ/β....

ειναι ενα "απροβλεπτο" προβλημα...

....καποιος θα μας ενημερωσει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για να θέσω και εγώ το ζήτημα στη σωστή του βάση θέλω να προσθέσω το εξής: επειδή το σύστημα που θέλω να τοποθέτησω θα ξεπερνά κατα 5 τ.μ. περίπου της επιφάνειας που είμαι ιδιοκτήτης δλδ θα εκμεταλλεύτω επιπλέον χώρο (οι υπόλοιποι δεν έχουν πρόβλημα) πως θα έπρεπε να το πάω? Κάτι άλλο που έχω ήδη προτείνει είναι να μπει σε άλλο χώρο το φ/σ για να μην σκιά ζω τους ηλιακους των υπολοίπων και αυτοί με την σειρά τους να τοποθετήσουν τους ηλιακους τους εντός του δικού μου χώρου και το έχουν δεχτεί και αυτό, η ΔΕΗ θα δεχόταν κάτι τέτοιο ή δεν την απασχολεί που τελικά θα γίνει χωροθέτηση του συστήματος?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

επομενως...

τωρα που το θετεις σε αλλη βαση....αλλάζει και το ερωτημα.....

 

θες να βαλεις το φ/σ να "παταει" εν μερει και εκτος του τμηματος οπου εχεις αποκλειστικη χρηση...

δλδ σε τμημα που ειναι "κοινοχρηστο"

 

Αρα, πολυ σωστα. απαιτειται "συναινεση"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση κάποιος που είχε το δικαίωμα χρήσης της ταράτσας δεν μπορούσε να εγκαταστήσει Φ/Β χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων ούτε τώρα ούτε παλιότερα ακόμη και αν δεν έφευγε ούτε ένα πόντο έξω απο αυτό.

@GM

Σε περίπτωση οριζοντίων ιδιοκτήσιών ένα ανά ακίνητο

Σε περίπτωση καθέτω ιδιοκτησιών ένα ανά ιδιοκτησία αλλά στο κοινόκτητο/κοινόχρηστο μόνο ένα.

Αυτό έχω καταλάβει απο την ανάγνωση των νόμων και των διευκρινηστικών του ΔΕΔΔΗΕ χωρίς να είμαι νομικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.