Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε πολυκατοικία


a025085

Recommended Posts

Καλή εβδομάδα σε όλους...

 

Ελπίζω να μην σας βγάζω πολύ εκτός θέματος με την παρακάτω περίπτωση:

 

Έχω έναν πελάτη - ιδιοκτήτη όλης της πολυκατοικίας 3 διαμερισμάτων (3 ρολόγια), ο οποίος επιθυμεί να βάλει φβ σύστημα 10 kW στη στέγη. Ο συμψηφισμός θα γίνεται με ένα μόνο ρολόι (ένα που θα επιλέξει) ή και με τα 3, μια και όλα είναι στο όνομά του?

Επίσης, σκέφτεται, ως πιθανό ενδεχόμενο, μέσα στα επόμενα χρόνια, την πώληση ενός διαμερίσματος....Σε αυτήν την περίπτωση, αρκεί ένας όρος στο συμβόλαιο πώλησης ότι ο νέος ιδιοκτήτης απαλλάσσεται από το δικαίωμα χρήσης του φβ συστήματος ή απαιτείται και τπτ άλλο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έχω καταθέσει φάκελο για 5αρι σύστημα στην ΔΕΗ σε μια οικοδομή με 3 διαμερίσματα. Τα ρολόγια βρίσκονται μέσα στην οικοδομή. Υπάρχει περίπτωση στα τέλη σύνδεσης να μου θέσουν όρο να βγουν όλα τα ρολόγια έξω???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποκλειστική χρήση σε τμήμα ταράτσας:

 

Εχω δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης 200 τμ στην ταράτσα πολυκατοικίας. Με συμβόλαια και με σχέδια που ορίζουν την περιοχή ακριβώς. Αρα ξεκάθαρο ποιό τμήμα είναι κοινόχρηστο και ποιό όχι.

 

Δικαιούμαι νομίζω να βάλω φωτοβολταϊκά.

Πάω λοιπόν στη ΔΕΗ (επαρχία) και οι υπάλληλοι μου λένε ότι δεν δικαιούμαι διότι πρέπει να συνυπογράψουν όλοι οι ιδιοκτήτες!!!

Μου δίνουν τηλέφωνο στην Αθήνα στα κεντρικά και η υπάλληλος μου λέει ότι ο νόμος δεν καλύπτει την "αποκλειστική χρήση" και ότι απαιτείται "κυριότητα".

 

Ισχύει αυτό ή λάθος κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Dimak, θα χρειαστείς μια βεβαίωση από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες (δλδ μια κοινη υπεύθυνη δήλωση) ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα για την εγκατάσταση φβ στη ταράτσα σου, στο τμήμα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Dimak, θα χρειαστείς μια βεβαίωση από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες (δλδ μια κοινη υπεύθυνη δήλωση) ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα για την εγκατάσταση φβ στη ταράτσα σου, στο τμήμα που έχεις.

 

αυτοί που εμπλέκονται αφού εγώ έχω την αποκλειστική χρήση;

Αυτό δεν καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα: έχουμε μια ταράτσα, η οποία ανήκει κατά 50% σε ιδιοκτήτη οριζόντιας ιδιοκτησίας και 50% είναι κοινόχρηστη. Μπορούν επομένως να εγκατασταθούν 2 ΦΒ, ένα για όλους τους ιδιοκτήτες (συμψηφισμός με το κοινόχρηστο ρολόι) και ένα για τον αποκλειστικό ιδιοκτήτη του 50% της ταράτσας (με το δικό του ρολόι ΔΕΗ).

 

αυτό δηλαδή τελικά δεν είναι σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. Επειδή έχεις μόνο τμήμα της ταράτσας, αν εγκαταστήσεις εσύ θα αποκλείσεις όλους τους υπόλοιπους από το να βάλουν ΦΒ στην υπόλοιπη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.