Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενσωμάτωση της στέγης στον τελευταίο όροφο του κτηρίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα τμήματα του Β' ορόφου που έχεις με μεταβλητό ύψος από 1,5 έως 2,4 δεν επιτρέπονται.

Φτιάχεις χώρους (όχι στέγη - δεν υπάρχει "υπερυψωμένη" στέγη κατά ΓΟΚ) πάνω από τον Α' όροφο με μέσο ύψος <2,2μ και έλάχιστο <2μ.

 

Εκεί μπορείς να έχεις:

Α. Δώμα. (δεν γίνεται θα ξεπερνάς τα 8,5 κτίριο)

Β. Στέγη που ξεκινάει όμως από την πλάκα οροφής του Α' ορόφου όχι 1,5μ ψηλότερα από αυτήν. (μόνο τότε αποτελεί στέγη του Α' ορόφου). (πάλι δεν γίνεται θα ξεπερνάς τα 8,5 κτίριο)

Γ. Εναλλακτικα (αν και δύσκολο κατασκευαστικά) μπορείς να ενσωματώσεις τα τμήματα αυτά στον όγκο του Α' ορόφου (να μην υπάρχει πλάκα δηλαδή εκει) οπότε να επιτρέπονται και ο Α' όροφος θα έχει εκεί ύψος 3+1,5. (Μόνο αυτό ίσως δεχθεί η πολεοδομία.)

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά γιατί δεν μπορώ να ανοίξω το σχέδιο.

Αν η οροφή του Α ορόφου φανεί ως μη βατή πλάκα; Το έχουμε κάνει σε κάποιο κτήριο όχι σε στέγη αλλά προκειμένου να φανεί ο χώρος πάνω από την πλάκα μας ως ο ελευθερος χωρος μιας "ψευδοροφης" και όχι ως ωφέλιμος χώρος η πλάκα στα στατικά δεν ήταν υπολογισμένη να δέχεται κινητά φορτία. (όπως στα πατάρια των wc)...

 

Με την προυπόθεση ότι τα δοκάρια τα οποία στηρίζεται η στέγη δεν ξεπερνούν τα 8,50 μέτρα;

 

Επίσης μια επισήμανση, έχεις ελεγξει τον επιτρεπόμενο όγκο;

γιατί συνήθως τα χαμηλά κτήρια με στέγες ξεφεύγουν στον όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η στέγη του Β' ορόφου ξεκινά πάνω από τα 8,5μ. Και αυτό δεν αλλάζει εκτός αν βυθιστεί ως δια μαγείας το κτίριο κατα 0,9μ. (ή έστω 0,5μ και ο Α' όροφος κατασκευαστεί με ελέυθερο ύψος 2,4 αντί 2,8 )

 

Η Γ πρόταση μου στοχεύει να "μπερδέψει" τον ελεγκτή. Αλλά δεν νομίζω να τελικά να έχει τύχη αφού ο ελεγκτής κατάλαβε από την αρχή την υπέρβαση του ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η στέγη του Β' ορόφου ξεκινά πάνω από τα 8,5μ. Και αυτό δεν αλλάζει εκτός αν βυθιστεί ως δια μαγείας το κτίριο κατα 0,9μ. (ή έστω 0,5μ και ο Α' όροφος κατασκευαστεί με ελέυθερο ύψος 2,4 αντί 2,8 )

 

Η Γ πρόταση μου στοχεύει να "μπερδέψει" τον ελεγκτή. Αλλά δεν νομίζω να τελικά να έχει τύχη αφού ο ελεγκτής κατάλαβε από την αρχή την υπέρβαση του ύψους.

 

Όχι δεν ξεκινά πάνω από τα 8,5μ. Αν δεις το σχήμα ξεκινά ακριβώς από τα 8,5μ. Το θέμα είναι αν μπορώ να συμπεριλάβω το ύψος της στέγης ώστε με αυτό να προκύψει ύψος 2,4m, από ένα σημείο και μετά (1,5 το περιμετρικό τοιχίο και 1,5 η στέγη). Όσο για τον όγκο Νικολέτα δεν τον υπερβαίνω.

Αν διαβάσεις την εγκύκλιο που έχω παραθέσει, κατά την γνώμη μου αποδεικνύει ότι μπορεί να δημιουργηθεί όροφος λόγω ενσωμάτωσης της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασες προσεκτικά αυτά που έγραψα.

Η στέγη του Α' οροφου (πάνω από τον Α' όροφο) ξεκινάει στα 8,5μ και δεν επιτέπεται έτσι όπως την κάνεις (το ανέλυσα στην πρώτη μου καταχώρηση.

Η στέγη του Β' οροφου (πάνω από τον Β' όροφο) ξεκινάει από τα 9,4 όπως την σχεδίασες - αυτό σου λένε (ορθά) στην πολεοδομία.

 

πρακτικός γενικός οδηγός:

Σχεδίασε το ίδιο κτίριο χωρίς στέγη - μόνο με δώμα (τηρώντας παντα το μέγιστο ύψος του κτιρίου και τα ελαχιστα ελευθερα ύψη των χώρων). Αν "σου βγαίνει" τότε μπορείς να προσθέσεις όπου είχες δώμα στέγες (με ενσωμάτωση στον υποκείμενο όροφο ή χωρίς), τηρώντας βεβαια τους σχετικούς περιορισμούς που προβλέπονται για αυτές. Έτσι δεν προκειται ποτέ να "σου ξεφύγει" το μέγιστο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι εκεί που πρόκειται για στέγη του 1 ορόφου απαγορεύεται να την σηκώσω 1,5μ ψηλότερα και μετά να ξεκινήσει.

Αυτό που μου ανέφερες στην 3η περίπτωση είναι κάτι σαν αυτό που στέλνω;

Aν ναι λες να περάσει;

http://img42.imageshack.us/img42/292/stegh2.jpg

Link to comment
Share on other sites

το μικρό προβλημα είναι αυτο που αναφερεις

το μεγάλο είναι οτι το ύψος του κτιρίου σου ειναι 9,4 στο πρώτο σχεδιο και 9,45 στο τελευταίο!!!

 

ωστόσο μπορεί και να "μπερδέψει" τον ελεγχτή το τελευταίο σχέδιο (αυτό ακριβως εννοουσα με τη Γ περίπτωση νωρίτερα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.