Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενσωμάτωση της στέγης στον τελευταίο όροφο του κτηρίου


Recommended Posts

το μικρό προβλημα είναι αυτο που αναφερεις

το μεγάλο είναι οτι το ύψος του κτιρίου σου ειναι 9,4 στο πρώτο σχεδιο και 9,45 στο τελευταίο!!!

 

ωστόσο μπορεί και να "μπερδέψει" τον ελεγχτή το τελευταίο σχέδιο (αυτό ακριβως εννοουσα με τη Γ περίπτωση νωρίτερα)

 

το πρώτο ήταν απλοποιημένο για να μην μπερδεύει.

Την εγκύκλιο που αναφέρει ότι μπορεί να δημιουργηθεί όροφος λόγω ενσωμάτωσης της στέγης την είδες. Το πρόβλημα είναι ότι σε κανένα σημείο δεν γίνεται απόλυτα κατανοητό το τι είναι όροφος. Επίσης για το αν η στέγη προσθέτει στο μέγιστο ύψος κτιρίου. ''Το άρθρο 14 για τα χαμηλά κτίρια αναφέρει 8,5 m στο οποίο δεν συμπεριλαμβάνεται η στέγη και Πάνω από το μέγιστο ύψος των 8,50 μ επιτρέπονται οι κατασκευές της παρ.1 του Αρθ-255, στέγες ύψους το πολύ 1.5 μ και στηθαία.''

Θα μπορούσε ο β΄ όροφος να χαρακτηριστεί αλλιώς, αν όχι όροφος, ώστε να μπορέσει να περάσει; Πχ πατάρι η σοφίτα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικά αυτό που δεν γίνετε είναι ότι δεν μπορείς να έχεις ύψος κύριου χώρου κάτω απο 2,40 αλλά για τις στέγες υπάρχει ένα άρθρο που αναφέρει ότι το ύψος μετράει στο μέσο του σκέλους της. Για ψάξτο λίγο.

 

Ποιο άρθρο; Το έχω ψάξει και με βοήθησε το μπλογκ με κάποιες συζητήσεις. Πούθενά δεν υπάρχει καθαρά ότι επιτρέπεται, αλλά ούτε οτι απαγωρεύεται. Το συγκεκριμένο αρθρο δεν το έχω βρει. Μήπως γνωριζεις για Highlander ποιο είναι αυτό που αναφέρεις ή τουλάχιστων πώς να το ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κατι άλλο, αδικα παιδευεσαι.

Μπερδεύεις την έννοια του ορόφου και την έννοια της ενσωμάτωσης της στέγης.

Πάνω από τα 8,5 (και γενικά από το μέγιστο ύψος) μπορείς να έχεις στεγη και μπορεί αυτή να ενσωματώνεται στον υποκείμενο όροφο, αλλά για να μην έχεις υπέρβαση του μέγιστου ύψους θα πρέπει το κτίριο να είναι νόμιμο και χωρίς στέγη. Η στέγη επιτέπεται πάνω από το μέγιστο ύψος εντός σχεδίου και δεν αποτελεί προσαύξηση του μέγιστου ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει ο τελευταίος όροφος να έχει το προβλεπόμενο για την χρήση ελεύθερο ύψος (2,20-2,40) και η στέγη να είναι μετά από αυτό το ύψος.

Αυτό που έχεις κάνει στην προηγούμενη σελίδα (http://img42.imageshack.us/img42/292/stegh2.jpg) δεν μπορεί να γίνει διότι ο Β όροφος πιάνει το 2,40μ σε υψόμετρο μεγαλύτερο από 8,50μ

Link to comment
Share on other sites

Ποιο άρθρο; Το έχω ψάξει και με βοήθησε το μπλογκ με κάποιες συζητήσεις. Πούθενά δεν υπάρχει καθαρά ότι επιτρέπεται, αλλά ούτε οτι απαγωρεύεται. Το συγκεκριμένο αρθρο δεν το έχω βρει. Μήπως γνωριζεις για Highlander ποιο είναι αυτό που αναφέρεις ή τουλάχιστων πώς να το ψάξω;

 

ούτε που θυμάμαι,,,,,,,,ούτε που το είχα δεί. Θυμάμαι ότι έκανα μια περίπτωση στου Παπάγου όπου είχαμε max ύψος 14 μέτρα (νομίζω) και το πρόβλημα μου ήταν πως θα βγάλω 5 όροφο όταν δεν είχα το μέγιστο ύψος. Θυμάμαι ότι το ύψος που είχα κάτω στο σημείο που ξεκινούσε η στέγη ήταν 2,00μ αντί 2,40 που απαιτούσε ο κτιριοδομικός.

Και τότε κάποιος συνάδελφος μου το έδειξε. Το ύψος δεν μετρούσε σε κάθε σημείο της στέγης αλλά έλεγε για χώρους όπου στεγάζονται με κεκλιμένη στέγη το ύψος έπρεπε να ικανοποιούταν στο μέσο του σκέλους και να ήταν ίσο με 2 με 2,5, δεν θυμάμαι μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει ο τελευταίος όροφος να έχει το προβλεπόμενο για την χρήση ελεύθερο ύψος (2,20-2,40) και η στέγη να είναι μετά από αυτό το ύψος.

Αυτό που έχεις κάνει στην προηγούμενη σελίδα (http://img42.imageshack.us/img42/292/stegh2.jpg) δεν μπορεί να γίνει διότι ο Β όροφος πιάνει το 2,40μ σε υψόμετρο μεγαλύτερο από 8,50μ

 

Απλά έχω την εντύπωση ότι το ύψος της στέγης προσαυξάνει το μέγιστο ύψος. Αυτό είναι που αντιλαμβάνομαι από την ''Αποφ-80851/90. Ότι ο χώρος της στέγης που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ.1γ του άρθ.16 του Ν-1577/85 επιτρέπεται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο του τελευταίου ορόφου του κτιρίου εφόσον ο δημιουργούμενος χώρος πληροί τις προϋποθέσεις των παρ.1 και 2 του Αρθ-8 του κτιριολογικού κανονισμού.

Η επιφάνεια του δημιουργούμενου χώρου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης.

Σε περίπτωση που καθορίζεται επιτρεπόμενος αριθμός ορόφων στην περιοχή δεν επιτρέπεται να δημιουργηθεί επί πλέον όροφος λόγω ενσωμάτωσης της στέγης''.

Αφού μιλάει για δημιουργούμενο χώρο που πληροί της προϋποθέσεις, αν δεν αναφέρεται και στη στέγη δεν έπρεπε καν αναφέρει οτι προσμετράται στη δόμηση.

Επίσης η τελευταία παράγραφος λέει ότι μπορεί να δημιουργηθεί όροφος λόγω ενσωμάτωσης της στέγης αρκεί να μην υπερβαίνει τον αριθμό ορόφων που ορίζεται στην περιοχή.

Πέρα από αυτό μπορεί αυτό το κομμάτι να δικαιολογηθεί σαν κάτι άλλο; πχ πατάρι.

Ή αν γίνεται να κατασκευαστεί χωρίς να αποτελεί χώρο.

Link to comment
Share on other sites

ούτε που θυμάμαι,,,,,,,,ούτε που το είχα δεί. Θυμάμαι ότι έκανα μια περίπτωση στου Παπάγου όπου είχαμε max ύψος 14 μέτρα (νομίζω) και το πρόβλημα μου ήταν πως θα βγάλω 5 όροφο όταν δεν είχα το μέγιστο ύψος. Θυμάμαι ότι το ύψος που είχα κάτω στο σημείο που ξεκινούσε η στέγη ήταν 2,00μ αντί 2,40 που απαιτούσε ο κτιριοδομικός.

Και τότε κάποιος συνάδελφος μου το έδειξε. Το ύψος δεν μετρούσε σε κάθε σημείο της στέγης αλλά έλεγε για χώρους όπου στεγάζονται με κεκλιμένη στέγη το ύψος έπρεπε να ικανοποιούταν στο μέσο του σκέλους και να ήταν ίσο με 2 με 2,5, δεν θυμάμαι μέτρα.

 

Αν μπορέσεις και το θυμηθείς Highlander, παρακαλώ στείλε μου πως.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μια αντιστοιχη περιπτωση θα ηθελα να ρωτησω .Αν τελικα η περιπτωση που περιγραφει ο Steve100 γινεται και ειναι αποδεκτη απο την πολεοδομια και ο χωρος του β οροφου που εχει υψος >2,40 μετρησει στον σ.δ. και ειναι ενσωματωμενος με τη στεγη οπως φαινεται στο σχημα του, τι γινεται με τις αμοιβες και το εργο, το δηλωνουμε αυτο το τμημα σαν στεγη ή σαν προσθηκη καθ΄υψος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.