Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ισχύος αντλίας


Perifanos

Recommended Posts

Εχω χρησιμοποιήσει και αυτην και  το πιο μεγαλο μοντέλο με καλά αποτελέσματα. Είναι ιαπωνικής προέλευσης και η αντλία και ο κινητήρας γιαυτό μπορεί να έχει διπλάσια τιμή από αντίστοιχη κινέζικη. Το μοντέλο με 1" έχει από ότι θυμάμαι μικρή διαφορά στη τιμή από αυτό με 1 1/2" αλλά λόγω μικρότερου κινητήρα είναι εύκολο στην μεταφορά (αν το αφήνεις στη δεξαμενή σύντομα θα κάνει φτερά...). Για πιο οικονομικό κοίταξε αυτά που αναφέρθηκαν προηγουμένως σε κινέζικες αντλίες πχ. την ΒΑ 40-75 (http://www.bazakas.gr/benzinoantliesplus.el.aspx). Σε αυτην πχ μπορεις να εγκαταστησεις σωλήνα αγροτικής χρήσης Φ50 ή Φ40 , θα έχεις μεγαλύτερη παροχή από τη Tsurumi και θα δουλεύει λιγότερο η αντλία για να γεμίσει η δεξαμενη.

(δεν ξερω αν σε βοήθησα ή σε μπερδεψα στην επιλογή σου τελικα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω χρησιμοποιήσει 

Καλημέρα parth. Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ γαι την βοήθεια σου. Η τύχη παίζει περίεργα παιχνίδια... Πριν λίγο μίλησα με την εταιρια που ανέφερες και μου πρότειναν τα εξής:

1. Ηλεκτροκίνητη μονοφασική αντλία του 1 Hp με 20m μανομετρικό στα 200m. και εξαγωγή 1'',

2. Βενζινοκίνητη στους 9hp μανομετρικό 20m με 1350lt/h και εξαγωγή 4''

Σημειωση: ειναι δυνατόν ηλεκτροκινητη του 1Hp να μου πεταξει νερό στα 150 μέτρα με κλιση 30%???

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει σε έργο πολύ δύσκολο μία Tsurumi 50c2.75 λυμάτων με κοπτήρες και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, μας έβγαλε ασπροπρόσωπους, πολύ αξιόλογη εταιρεία.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα part. Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ γαι την βοήθεια σου. Η τύχη παίζει περίεργα παιχνίδια... Πριν λίγο μίλησα με την εταιρια που ανέφερες και μου πρότειναν τα εξής:

1. Ηλεκτροκίνητη μονοφασική αντλία του 1 Hp με 20m μανομετρικό στα 200m. και εξαγωγή 1'',

2. Βενζινοκίνητη στους 9hp μανομετρικό 20m με 1350lt/h και εξαγωγή 4''

Σημειωση: ειναι δυνατόν ηλεκτροκινητη του 1Hp να μου πεταξει νερό στα 150 μέτρα με κλιση 30%???

Δες το κινέζικο μοντέλο που σου γράφω, δεν εχει σχεση με αυτα που σου ειπαν. Πες τους για αντλια πυρόσβεσης με μανομετρικό >50μ, εξαγωγή 11/2  ή 2".

Εναλλακτικά:

http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=115_116&product_id=377

http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=115_116&product_id=2877

http://www.toolhouse.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=ilvm_fly2_blue.tpl&product_id=9471&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=67

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; N= ρgQH/ nαντλίας / nηλεκτροκινητήρα = ([1000[kgr/m3] * 10[m/s2] * (2 [m3] / 3600 )* 48,41]) / 0,8 / 0,8 = 420,22 [W] = 0,56 [HP]. Αλλά θα πρέπει να δεις την καμπύλη λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιήσει και αυτην και  το πιο μεγαλο μοντέλο με καλά αποτελέσματα. Είναι ιαπωνικής προέλευσης και η αντλία και ο κινητήρας γιαυτό μπορεί να έχει διπλάσια τιμή από αντίστοιχη κινέζικη. Τ

 

Εχει διπλασια τιμή και από τις αντίστοιχες της wilo και της grundfos , δεν τις λές και κινέζικες αυτές ...

Η tsurumi εχει φανατικούς πάντως  , και η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω ακούσει ποτέ να βγάζουν προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; N= ρgQH/ nαντλίας / nηλεκτροκινητήρα = ([1000[kgr/m3] * 10[m/s2] * (2 [m3] / 3600 )* 48,41]) / 0,8 / 0,8 = 420,22 [W] = 0,56 [HP]. Αλλά θα πρέπει να δεις την καμπύλη λειτουργίας.

Σωστοί οι υπολογισμοί για ηλεκτροκινητήρα, αλλά για βενζινοκινητήρα λόγω περιορισμένων επιλογών, επιλέγω βάσει των προσφερόμενων επιλογών στο εμπόριο. Οι ισχύς τους είναι αρκετά μεγαλύτερες από τον προηγούμενο τύπο, λόγω της μή ύπαρξης συμπλέκτη στην εκκίνηση και της αναγκης ροπής ακομη κι σε χαμηλες στροφές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει διπλασια τιμή και από τις αντίστοιχες της wilo και της grundfos , δεν τις λές και κινέζικες αυτές ...

Η tsurumi εχει φανατικούς πάντως  , και η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω ακούσει ποτέ να βγάζουν προβλήματα. 

Βγαζει η wilo και grundfos μοντελα με βενζινοκινητήρα?

Link to comment
Share on other sites

Δες το κινέζικο 

 

Στον μπαζάκα μου έδωσαν την ηλεκτροκίνητη:8.jpg

ΚΩΔΙΚΟΣ: 100114

ΤΥΠΟΣ: JSWm10mx

ΤΑΣΗ:  200V

ΗΡ : 1

ΣΤΟΜΙΑ: 1"*1"

ΚΥΒΙΚΑ: 0        0,6    1,2       1,8        3        4,8

ΜΕΤΡΑ: 46  40   37     33    27     21

 

και βεζινοκίνητη:

ΚΩΔΙΚΟΣ : 202104

ΤΥΠΟΣ:  BA 100-30

ΗΡ: 9

ΣΤΟΜΙΑ: 4''*4''

Max m: 25

Max lit: 96000

 

 

 

Με βάση της καμπύλες τους μου επέλεξαν αυτές από ότι κατάλαβα.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.