Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Πρέπει να πακετάρουμε το συντομότερο για άλλες ηπείρους; Ίσως να ισχύει.

Προσδιορίζοντας το σωστό και το δίκαιο πάντως γίνεται η αρχή για την υιοθέτησή τους.

Επένδυση δεν είναι μόνο ρίσκο/κέρδος, διαφορετικά επένδυση θα θεωρούνταν και το δουλεμπόριο.

Πρέπει να υπάρχουν κανόνες.

Άσχημες εποχές, αλλά ο μηδενισμός δε βοηθάει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξηγουμαι γιατι παρεξηγουμαι.

 

Δεν ειμαι ειδικος στα φωτοβολταικα. Ειχα την εντυπωση οτι την τιμη για το ποσο θα παιρνεις στη KWh στην υπεγραφες με την ΔΕΗ.

Ας πουμε οτι εχεις να κανεις με το ελληνικο κρατος λοιπον, συγχωρεστε μου το λαθος.

 

Τωρα ουτε κλασικος Ελληνας ειμαι ουτε τιποτα, τις επενδυσεις που κανανε ολοι εκανα και εγω. Επενδυσα στα ακινητα, αλλη φουσκα εκει,

απλα ειχα στο νου μου ενα μεσο νοικι οταν υπολογιζα αποσβεσεις κτλ κτλ και με τα νοικια στα Ταρταρα και την φορολογια ακινητων στον

Θεο απλα επαιξα και εχασα. Μπορουμε να συζηταμε ωρες για το ποσο δικαιο η αδικο ηταν αυτο, το γεγονος ειναι οτι πηρα κει εγω μια

κακη αποφαση και βγηκα ζημιωμενος. Εκει που υπολογιζα οτι η επενδυση μου κινδυνευε μονο απο κανα σεισμο προεκυωε αλλος

οικονομικος σεισμος.

 

Σε καμια περιπτωση δεν κατηγορω οποιον επενδυτη εριξε τα χρηματα του στα φωτοβολταικα, απλα με ενοχλει που ο χωρος εγινε

πολυ της μοδας με αποτελεσμα να πεσουν απειροι αλεξιπτωτιστες και κυνηγοι κεφαλων και να δημιουργηθει μια ακομα φουσκα.

Επισης λυπαμαι που πολυς κοσμος εκανε μια συμβαση με αντισυμβαλλομενο εναν απο τους μεγαλυτερους μπαταζτσηδες, γι`αυτο

αν θελετε θυμωνω αλλα οχι με τους ανθρωπους με το ολο συστημα που επικρατησε.

 

Μακαρι οσοι απο εσας επενδυσατε εκει να μπορεσετε να κανετε αποσβεση και να βγαλετε και ενα αξιοπρεπες κερδος, οι ΑΠΕ

ειναι πολυ χρησιμες.

 

Απλα πηρα το θαρρος να γραψω σε αυτο το νημα χωρις να ειμαι ειδημων γιατι εμαθα για κανα 2-3 "γνωστους" που δεν κανουν ουτε

για να σπανε κριτσινια οτι ανοιξαν "μαγαζια" με φωτοβολταικα. Εκει βαρεσαν συναγερμοι για το που παμε...

 

 

Επένδυση δεν είναι μόνο ρίσκο/κέρδος, διαφορετικά επένδυση θα θεωρούνταν και το δουλεμπόριο.

Πρέπει να υπάρχουν κανόνες.

 

Φιλε μου λυπαμαι αλλα αυτο διδασκονται σε ολα τα τμηματα οικονομιας στον κοσμο απο την πρωτη μερα που πανε

στο πανεπιστημιο. Δηλαδη απο τις δυνατες επενδυσεις διαλλεγουμε εκεινη με το μικροτερο δυνατο ρισκο και με την

μεγαλυτερη δυνατη αποδοση. Κοιταμε δηλαδη ο λογος αποδοση/ρισκο να ειναι ο πιο ψηλος.

 

Δεν σε κατηγορω αλιμονο, και εγω προσφατα εμαθα τα οικονομικα ενω θα μου ηταν χρησιμα πολυ πιο νωρις...

 

 

Την καλημερα μου κυριες και κυριο!

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πες το τόσες ώρες.

Τη πάτησα εγώ και δε μπορώ να πασάρω τα διαμερίσματα και ο άλλος που δε σπάει κριτσίνια το παίζει μούρη.

Τώρα που γνωρίζεις οικονομικά, ο λόγος απόδοση/ρίσκο τι τιμή είχε πάρει στα ακίνητα;

Link to comment
Share on other sites

Τη πάτησα εγώ και δε μπορώ να πασάρω τα διαμερίσματα και ο άλλος που δε σπάει κριτσίνια το παίζει μούρη.

 

Αν οσα ειπα νομιζεις τα ειπα απο χαιρεκακια τι να πω, τοσο εμπαθης δεν ειμαι με κανεναν. Δεν ειμαι μεγαλοεργολαβος, απλος

ιδιωτης ειμαι και την πατησα οπως ολοι που εχουν ενα σπιτι.

 

Τώρα που γνωρίζεις οικονομικά, ο λόγος απόδοση/ρίσκο τι τιμή είχε πάρει στα ακίνητα;

 

Αυτο χριζει ολοκληρης μελετης φιλε μου δεν ειναι μια απλη απαντηση. Ασε που υπαρχουν και απροβλεπτες

καταστασεις οπως η χρεοκοπια καλη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλούστερα, και αντικατοπτρίζουν το τί συμβαίνει σε αυτή την χώρα τα τελευταία χρόνια...

 

Τα τελευταία λοιπόν χρόνια, είχαμε 3 εκλεγμένους πρωθυπουργούς....

 

Του πρώτου... του σφυρίξανε από τας Ευρώπας... ότι πρέπει να μειώσει τους ρύπους.... και ως λύση του πρότειναν φ/β και α/γ.... και είπε... ΟΚ... ας γίνει... Το πώς όμως δεν του το είπαν....δεν αγχώθηκε να το μάθει... και... κατά τα γνωστά.... τα ελληνικά καρεκλοκένταυρα λαμόγια στα υπουργεία... στήσανε το σύστημα κατά το πως τους δόλευε... δλδ... γραφειοκρατεία.... μίζα... και στο τέλος εμπόριο αδειών... για αυτούς που το πήραν νωρίς πρέφα.....

 

Του δευτέρου.... του είπανε για... πράσινη ανάπτυξη.... ωραίο το χρώμα... πιασάρικο όνομα.... ας βάλουμε και τους "αγρότες" στο κόλπο... να πάρουμε και καμμιά ψήφο.... οπότε.... η συνταγή της αποτυχίας... μόλις είχε ετοιμαστεί.... Δλδ... οι φίλοι μας οι αγρότες πίστεψαν πως με 3-4 στρέμματα... πολλές φορές στο πουθενά.... θα "φύτευαν" "βολταϊκά"... και θα κονόμαγαν (από το καφενείο) καμμία 30-40Κ το χρόνο... χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος .... ασθενειών.... ανομβρίας.... κτλ... Έτσι χωρίς φράγκο στην τσέπη.... (τους τα έφαγε τα προηγούμενα χρόνια η ΑΤΕ, αλλά και η mercedes.... και οι πισίνες) θεώρησαν πως αυτή την φορά η ΑΤΕ θα ήταν "στο πλάι" τους... και θα τους τα "φύτευε" σχεδόν δωρεάν.... Δεν μπήκε κανείς στον κόπο όμως να κάνει τον απλό λογαριασμό...

5.000 τεμάχια (τελικά αν δεν κάνω λάθος προέκυψαν 6.500) Χ 250.000ευρά... ίσον περί το 1,5δισ ευρά... Αλήθεια ποιες τράπεζες το 2010 και 2011 είχαν να "ρίξουν" μόνο στον συγκεκριμένο επενδυτικό τομέα και μόνο για τους αγρότες αυτό το πόσο??? ΚΑΜΙΑ.....

Ωστόσο κάποια λαμόγια... και από το συνάφι μας.... έστεισαν εταιριούλες... τα συμφώνησαν με τους αγροτοσυνδικαλιστές.... και "πουλάγανε" copy paste "μελέτες" με το κιλό... σε πολύ καλή τιμή.... ή μήπως κάνω λάθος????

 

Απ' την άλλη κόλλησαν οι αιτήσεις αυτών που είχαν τα φράγκα... ξανανέβηκαν οι τιμές των αδειών προς εμπορία.... πέσανε τα λαδώματα εκεί που έπρεπε... και έγιναν τα γνωστά... αλλού υπήρχε δίκτυο και χώραγαν.... αλλού πάλι... ούτε δεκαράκι.... Α! και το νέο φρούτο.... πλήρωσε λαλάκα επενδυτή τα έργα υποδομής.... για να αποκτήση κι άλλη προίκα η ΔΕΗ που πρόκειται να πουληθεί... έστω και ως ΔΕΔΔΗΕ...

Βέβαια και με τον δεύτερο πρωθυπουργό.... τα λαμόγια και η προχειροσύνη... στα επι μέρους πήγαινε και ερχόταν.... με αποτέλεσμα την υπερχέωση του ΛΑΓΗΕ.... γιατί...???? όχι από τα Φ/Β και τις Α/Γ που πράγματι είναι ΑΠΕ.... αλλά..... από το ΦΑ.... αλήθεια... από πότε το ΦΑ είναι ΑΠΕ....???? αναπαράγεται από μόνο του???? Όχι βέβαια..... απλά είπανε... με ευθύνη του πρώτου.... αλλά και του δευτέρου ως συνεχιστή του πρώτου.... να ενισχύουν κάπως... αυτούς που για να βγει η ΔΕΗ από το πρόβλημα των επενδύσεων... είπαν να επενδύσουν αυτοί... σε μονάδες ΦΑ.... ξέρετε.... κάτι μπατήριδες έκαναν τις μονάδες ΦΑ.... και επειδή... τα παιδιά καταχρεώθηκαν.... είπαν να τους βοηθήσουν... δίνοντάς τους.... την ονομασία ΑΠΕ... οπότε... και τα ευρά....

 

Και ερχόμαστε στον σημερινό πρωθυπουργό.... ο οποίος... του σφυρίξανε.... οι φίλοι του πως... η ηλεκτρική ενέργεια είναι η ενέργεια του μέλλοντος... και δεν μπορεί να την έχει στα χέρια του ο οποιοσδήποτε... άλλωστε είναι στρατηγικός κλάδος για ένα κράτος.... Έτσι.... χωρίς πολύ να το "σκεφτεί" έδωσε την εντολή.... διαλύστε τους μικρούς.... γιατί 1-2-5-10-20 MW.... πάρκα δεν έχουν πολύ την δυνατότητα να κάνουν στην Ελλάδα.... Έτσι... το "δεν πληρώνω" του ΛΑΓΗΕ.... σημαίνει στην συνείδηση του κόσμου... αλλά και στην πράξη... διάλυση της "μεσαίας" τάξης που πόνταρε σε ένα εισόδημα από ένα 100άρι.... γιατί...??? γιατί πολύ απλά την ηλεκτρική ενέργεια "πρέπει" να την έχουν οι μεγάλοι..... Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που δεν ακούγεται τίποτα για τα αιολικά... αλήθεια... αυτά δεν συμβάλουν στο έλλειμα του ΛΑΓΗΕ???? αλλά ξέχασα... πόσοι και ποιοι έχουν αιολικά πάρκα????

Και για να μην ξεχνιόμαστε.... τα περισσότερα 100άρια είναι υποθηκευμένα... δεν θα αργήσει η ώρα που θα έχουμε κατασχέσεις....

 

Αυτά τα "ολίγα" προς το παρόν....

 

Υ.Γ. Είναι επιεικώς λαλακία ότι τα ΦΒ με την σημερινή εγκατεστημένη ισχύ... αυξάνουν την τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος....

Edited by astrah
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.astrah πιστευω και εγω οτι αυτα που εγραψες ειναι η αληθεια για το τι πραγματικα συμβαινει..και θα προσθεσω και κατι αλλο..ο νεος υφυπουργος ενεργειας ηταν προεδρος της ΔΕΠΑ νομιζω..μια που ειπες για το Αεριο και ποση ζημια εχουν κανει στις ΑΠΕ 5-6 ιδιωτες που παραγουν ρευμα απο αεριο..αρα παλι τα χρηματα στους λιγους..το εχω ξαναπει οτι δεν γινετε δουλεια ετσι..θελουν πολεμο θα τον εχουν.στην Κρητη ηδη ειμαστε ετοιμοι..πολιτικοι,μεγαλοσυμφεροντα απο λιγους ιδιωτες,τραπεζιτες,Μην υποτιμουν την νοημοσυνη μας και την δυναμη των πολλων..θα ερθει λαιλαπα γι αυτους αν συνεχισουν ετσι.και το λεω αυτο οχι μονο για τα μετρα στις ΑΠΕ αλλα και για τα πολλα αδικα μετρα που εφαρμοζονται σ αυτην την χωρα τωρα και πολλα χρονια εις βαρος των αδυνατων και των τιμιων..

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν τα νέα μετρα και οι νέες τιμές για τα φ/β.

Απ'οτι φαινεται ισχύουν μόνο για τις νεες εγκαταστασεις.

 

Ανακοινωση ΥΠΕΚΑ

 

Χαρακτηριστική η μεγάλη μείωση στις νέες εγγυημένες τιμές των φ/β για στεγες...

 

Μήνας / Έτος ....Tιμή (ευρώ/MWh)

Αύγουστος 2012 .... 250,00

Φεβρουάριος 2013 .... 238,75

Αύγουστος 2013 ....228,01

Φεβρουάριος 2014 ....217,75

Αύγουστος 2014 ....207,95

Φεβρουάριος 2015 ....198,59

Αύγουστος 2015 ....189,65

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι θα υπαρξει τεραστια καμψη της ταξεως του 80-90% στις νεες εγκαταστασεις.κοινως τα φ/β τελειωσαν κυριοι...

Δευτε λαβετε τελευταιον ασπασμον.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια βλακωδη ερωτηση? Αν ενας μεγαλος επιχειρηματιας ερθει και τωρα που υπαρχει καμψη στην αγορα φωτοβολταικων

παει και αγορασει οτι αγοραζεται απο τις ηδη υπαρχοντες εγκαταστασεις δεν θα μπορουσε ειτε να εκβιασει το ελληνικο κρατος

μιας και εχουμε υποχρεωτικη ποσοστοση ΑΠΕ ειτε ακομη να δημιουργησει μια δικη του εταιρια παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας

απο ΑΠΕ?

 

Ακομα μια ανοητη ερωτηση. Αν θεωρησουμε οτι πλεον ειναι σχεδον ασυμφορο να υπαρξουν συμβολαια με το ελληνικο κρατος,

θα αξιζε να υπαρξει μια κινηση για οικιακα φωτοβολταικα αλλα με σκοπο την αμεση τροφοδοσια των σπιτιων με ηλεκτρικη ενεργεια?

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση θα ήταν θετική αν έθετε συγκεκριμένη περίοδο αναστολής, πχ για ένα εξάμηνο ή ένα έτος - προκειμένου να γίνει ξεκαθάρισμα ποιοι έχουν τα λεφτά να κάνουν το έργο και ποιοι όχι και να απελευθερωθεί ο δεσμευμένος ηλεκτρικός χώρος - και αν η υπουργική απόφαση είχε και κάποια φόρμουλα για να εμποδίσει το εμπόριο των αδειών. Έτσι όπως τα έκαναν τα πράγματα είναι σαν να εξυπηρετούν όσους έχουν άδειες και ήθελαν να τις πουλήσουν. Εκέι που οι τιμές είχαν πέσει στον Καιάδα, τώρα θα ξαναπάνε στον θεό. Εύγε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.