Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω μια απορία ως πελάτης σε μηχανικούς:

 

Ερχεται κάποιος στο γραφείο σας και κάνετε μια κουβέντα για 10kW Φ/Β σε οικία. Στο τέλος της κουβέντας και αφού έχουν λυθεί όλες οι απορίες του πελάτη σας ρωτάει: Εαν γίνει μια στραβή (πτώχευση του κράτους ή της ΔΕΗ ή 'οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με το Κράτος) τι θα γίνει με εμένα που έχω πάρει δάνειο 35000ευρω για το εργο αυτό;

 

Το ρωτώ αυτό, διότι είχα μια πλήρη ενημέρωση από μια εταιρία γαι Φ/Β και όταν έκανα αυτην την ερώτηση, η απάντηση του ηταν πολύ μπερδεμένη, τόσο μπερδεμένη που όυτε την θυμάμαι.........Αυτό που μου είπε μέσες άκρες ήταν ότι αφού υπογράφεις συμβόλαιο μη φοβάσε τίποτα!!!!

 

Το θέμα είναι για εμένα: σε αυτην τη δύσκολη κατάσταση των τελευταίων μηνών (που θα γίνει ίσως δυσκολότερη(?)) αξίζει τον κόπο να πάρει κάποιος ένα τέτοιο ρίσκο για μία τέτοια επένδυση και ειδικά χωρίς καθόλου κεφάλαιο(όλο το ποσο με δάνειο)? (η οποία όμως έαν όλα πάνε καλά εχει καλή και σίγουρη απόδοση).

 

Φαντάζομαι όσοι μηχανικοί έχετε γραφείο ή μαγαζι με Φ/Β, θα σας έχουν κάνει αυτήν την ερώτηση ε?

 

Ευχαριστώ.

 

(εάν έχω βάλει το θέμα αυτό σε λάθος ενότητα παρακαλώ οι mods ας το μεταφέρουν)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ολοι λένε εγγυημένη απόδοση 7 με 8000ευρω το χρόνο στην άκρη(μετά τα 7 με 8χρόνια βέβαια που θέλει το δάνειο για να αποπληρωθεί). Αν αφαιρέσεις τα λεφτά για το λογαρισμό της ΔΕΗ και καμιά τυχόν ασφάλεια που θα κάνεις, μιλάμε για 5 με 6500 ευρώ χωρις να κάνεις τίποτα, δεν είναι και άσχημο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω μια απορία ως πελάτης σε μηχανικούς:

 

 

Mε άλλα κριτήρια παίρνει αποφάσεις ο εισοδηματίας και με άλλα κριτήρια ο επιχειρηματίας. Το ρίσκο είναι συνυφασμένο με τις επιχειρηματικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

H δική μου απορία είναι η εξής:

 

Η σύμβαση με τον ΔΕΣΜΗΕ αναφέρει με λίγα λόγια ότι ο ΔΕΣΜΗΕ μπορεί να βγάλει το πάρκο εκτός για λόγους κινδύνου του δικτύου. Δεν θυμάμαι πως ακριβώς το λέει, αλλά αυτό είναι το περιεχόμενο. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

 

Αν δεν επρόκειτο για φωτοβολταικά, που είναι πολύ της μόδας, ακούγονται τόσο πολύ που σχεδόν έχει γίνει πλύση εγκεφάλου κλπ, κλπ, θα υπέγραφε κάποιος σοβαρός επιχειρηματίας αυτή τη σύμβαση?

Link to comment
Share on other sites

άμα πάνε όλα κατ' ευχή

ναι! δεν είναι άσχημα

 

με προβληματίζουν όμως τα εξής

(που είναι πιο πιθανά από τα σενάρια πολεμου ή πτώχευσης ή άλλα -που εδώ που τα λέμε και αυτά ειναι πιθανά-)

 

  1. δεσμέυεις τον χώρο σου για τα επόμενα 8 χρόνια
  2. έχεις κέρδος εφόσον η ΔΕΗ αγοράζει υψηλά ,
    για αυτό δεν μπορεί να εγκυηθεί κανείς πως δε θα αλλάζει πχ σε 2 χρόνια, σκεψου σε 8 χρονια τι θα γίνεται :wink:
  3. μετά από 8 χρόνια η τεχνολογία των φωτοβολταικων που μπαίνει σήμερα θα έχει απαξιώθεί, επίσης θα έχει πέσει η απόδοση
  4. τα κόστη συντήρησης ή ασφάλησης πχ για περίπτωση θεομηνίας τα έχετε συμπεριλάβει στους υπολογισμούς σας
  5. το θεωρητικό κέρδος-ώφελος ανα έτος αφορά τις πραγματικές συνθήκες ηλιοφάνειας ή ειναι μια αναγωγή που έχει γίνει βασει μιας ηλιόλουστης μέρας, οπότε η ετήσια απόδοση είναι πολύ μικρότερη

γενικά αν είχα να έπενδυσω κάπου 65.000 δεν ξέρω αν θα τα έβαζα κάπου που θα αρχίζαν να αποδίδουν μετά από 8 χρόνια

με μειωμένη απόδοση και στο έλεος του καιρού

Link to comment
Share on other sites

Myri:

 

2. Νομίζω πως δεν μπορεί να αλλάξει η τιμή εκτός από την περίπτωση πολέμου κλπ

 

3. Το ότι θα απαξιωθεί η σημερινή τεχνολογία δεν συνεπάγεται ότι θα απαξιωθεί και η επένδυση. Αν πας να κάνεις πάρκο σε 8 χρόνια, η τιμή της Kwh θα είναι πολύ μικρότερη (δεν θα επιδοτείται τόσο) και λογικά η επένδυση θα είναι το ίδιο δελεαστική με σήμερα. Βλέπε και μειωμένες τιμές πανέλων σε σχέση με πριν 2-3 χρόνια - κομένη επιδότηση.

 

5. Αφορά πραγματικές συνθήκες και έχει επιβεβαιωθεί (προς τα πάνω αν δεν κάνω λάθος) από τις εγκαταστάσεις που έχουν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το (3) θέλω να πω

πως σε 8 χρόνια το σύστημα δε θα αποδίδει στο 100% που αποδίδει όταν είναι καινούργιο

θα είναι ας πούμε στο 70%

 

εφόσον τα πρώτα 8 χρόνια αποπληρώνω το δάνειο

αρχίζω να κερδίζω από τον 9ο χρόνο και μετά 70%*8.000=5.600 / έτος

και φυσικά η απόδοση συνεχίζει να μειώνεται

 

αν δε μειωθεί και η επιδότηση της Kwh κλάφτο :(

 

----

για το (5) μακάρι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.