Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Αγαπητέ,

Γιατί να γίνει το δάνει απαιτητό, να χαθούν τα χρήματα απο τις τράπεζες και συνάμα η ΔΕΗ να μην πληρώνει.

Επίσης το βασικό μου σχόλιο δεν αφορά την χρεωκοπία αλλά την παραπληροφόρηση για την τιμή KWh, το χρόνο σύμβασης τις διαφορές μεταξύ των έργων κλπ

 

Φιλικά:)

 

edit θα συμφωνήσω με το Σταυρο που ποσταρε στο ενδιάμεσο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν, δεν λένε οι συνάδελφοι για χρεωκοπία. Κάθε μέρα στις ειδήσεις θα ακούσεις τουλάχιστον 5 φορές αυτή την πρόβλεψη από διάφορους Έλληνες και ξένους οικονομολόγους. Σωστή ή λάθος, υπερβολική ή όχι, σε περίπτωση που κάποιος κάνει μία επένδυση πρέπει να την λάβει υπ όψιν του , έστω και σαν μία ΜΙΚΡΗ πιθανότητα.

Σε περίπτωση λοιπόν χρεωκοπίας, τα δάνεια που έχουν δοθεί γίνονται άμεσα απαιτητά. Αν λοιπόν έχει πάρει κάποιος δάνειο για μία επένδυση ΑΠΕ και δεν έχει χρήματα για να αποπληρώσει το δάνειο του τη στιγμή που γίνει απαιτητό, θα χάσει το(τα) ακίνητο που έχει υποθηκεύσει για να πάρει το δάνειο.

ΑΥΤΟ είναι το βασικό πρόβλημα για μένα.

Το κατά πόσο είναι συμφέρουσα ή όχι επένδυση, αυτό το κρίνει ο καθένας με βάση τα δεδομένα της περίπτωσης του.

Γνώμη μου είναι πάντως ότι σε εποχές γενικής αστάθειας πρέπει να είμαστε συντηρητικοί σε αυτά που προτείνουμε.

 

Υπάρχουν δάνεια χωρίς προσημείωση απλά εκχωρείς την Σύμβαση της ΔΕΗ στην τράπεζα και αν πατώσουμε μικρό το κακό ...

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι πως δεν πρόκειται να γίνει ματσακονιά στο άμεσο μέλον. Ο σκοπός αυτή τη στιγμή είναι να προωθηθεί η αγορά των φωτοβολταικών. Μην ξεχνάμε και τις τράπεζες που έχουν μπει στο παιχνίδι. Δεν θα βγουν χαμένες.

 

Τα παραπάνω όσο αφορά οποιοαδήποτε π@@στιά μπορεί να κάνει ο ΔΕΣΜΗΕ ή οποιοσδήποτε εμπλεκόμενος.

 

Για την περίπτωση που πτωχεύσει το κράτος, δεν έχω άποψη για την εξέλιξη των πραγμάτων, αλλά ήδη έχουν δωθεί κάποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ οι επενδύσεις στην ιστορία της ανθρωπότητας εμπεριέχουν ρίσκο. Άλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο.

 

Το ζητούμενο είναι το ρίσκο που αναλαμβάνεις να είναι τουλάχιστον ανάλογο της προσδοκώμενης απόδοσης. Στην περιπτωση του μικρού οικιακού φωτοβολταικόυ η προσδοκία είναι πολύ υψηλή- όσοι έχουν ασχοληθεί το γνωρίζουν αυτό.

 

Πάντα αναλαμβάνεις ρίσκο , ότι και αν κάνεις. Το θέμα είναι πως αξιολογείς το ρίσκο αυτό και πως συγκρίνεται η προτεινόμενη επένδυση σε σχέση με άλλες, εναλλακτικές επενδύσεις.

Προσωπικά όσο και αν έχω σκεφτεί δε μπορώ να βρω μια επένδυση με χαρακτηριστικά που να πλησιάζουν σε αυτούς τους όρους ακόμα και αν λάβεις υπόψη σου όλους τους κινδύνους. Π.χ. στάση πληρωμών και χρεωκοπία της χώρας ( που κατά τη γνώμη μου δε θα συμβεί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) θα είναι πρόβλημα για οποιαδήποτε επένδυση, ακόμα και για την επένδυση " κατάθεση χρημάτων στην τράπεζα" .

 

Άποψη μου είναι ότι οι τιμές που έχει δώσει ο νόμος έχουν εκτιμηθεί λάθος (είναι πιο υψηλές από ότι θα έπρεπε) και αυτό αποδεικνύεται από την πολύ ισχυρή ζήτηση.

Επίσης , δεν θα έπρεπε να παραγνωρίζουμε ότι τα λεφτά που θα πληρώνει η ΔΕΗ στα οικιακά φωτοβολταικά αγοράζοντας ακριβά ηλεκτρική ενέργεια είναι "ψιλά" σε σχέση με τη συνολική ηλεκτροπαραγωγή της χώρας. Δε βλέπω λοιπόν το λόγο να μην τιμήσει το συμβόλαιο που θα υπογράψει. Αυτό που θεωρώ εξαιρετικά πιθανό όμως είναι ένα ωραίο πρωί να βγει το υπουργείο και να πει "όσοι υπογράψατε υπογράψατε, από αύριο η προσφερόμενη τιμή είναι 0,30 , και σε όποιον αρέσει" .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μιλάμε για την περίπτωση που δεν έχει να σε πληρώσει η ΔΕΗ, έπεται ότι έχει πτωχεύσει το κράτος. Αυτά πάνε μαζί. Οι τράπεζες σε αυτή τη περίπτωση κλείνουν άμεσα, μη πω και πριν τη πτώχευση. Δεν ζητάνε λεφτά ή προσημειώνουν ακίνητα γιατί πολύ απλά τότε θα πρέπει να ΔΙΝΟΥΝ και λεφτά. Το διαλύουν το μαγαζί και ζουν με τα λεφτά που έχουν μαζέψει στους νήσους Κάϋμαν, στο Ριο ντε Τζανέιρο ακούγοντας Beach Boys και πίνοντας Pina Coladas. Μη σου πω θα έχουν και τον Tom Cruise να τους φτιάχνει coctails...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και γω οτι εχω διαβασει παρα πολλες ανακριβειες στα προηγουμενα ποστς...

Η ΔΕΗ ειναι μια Α.Ε. και μαλιστα κερδοφορα!Οποτε για να πρωχευσει η ΔΕΗ πρεπει πρωτα να καταστραφει το κρατος οικονομικα.Πιστεψε σε εκεινη την περιπτωση μονο η επενδυση σας δεν θα σας νοιαζει μιας και δεν θα εχετε ρευμα,δεν θα εχετε δουλεια,δεν θα εχετε λεφτα,οτι λεφτα θα εχετε στην τραπεζα ξεχαστε τα και το πιο πιθανο ειναι να δουμε πραγματα που δεν εχουμε φανταστει.

Επισης αν πωληθει η ΔΕΗ οπως μου λενε πολλοι τοτε παλι ως ΑΕ ο νεος ιδιοκτητης θα αγορασει και ολα τα συμβολαια. Σαν να μου λετε οτι αν πωληθει ο ολυμπιακος φευγουν και οι παικτες χωρις να παρουν μια! Συμβολαιο μονομερως δεν σπαει και δεν αλλαζει!!!

Τωρα, το αν συμφερει σαν αποδοση μια τετοια επενδυση...Πειτε μου εσεις αν ανοιγατε μια βιομηχανια που παραγει π.χ. μπουκαλια και βρισκατε αγοραστη με συμβολαιο για 25 χρονια,να πουλατε το προιον σας 5 φορες πανω απο το κοστος,με αποσβεση σε 7-10 χρονια,ποιος θα ηταν τοσο βλακας ωστε να μην την εκανε.Αλλοι ξεκιναν επιχειρησεις χωρις bussiness plan και με βαρκα την ελπιδα και μεγαλυτερο αρχικο κεφαλαιο και φοβαστε τα φωτοβολταικα?

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου εσεις αν ανοιγατε μια βιομηχανια που παραγει π.χ. μπουκαλια και βρισκατε αγοραστη με συμβολαιο για 25 χρονια,να πουλατε το προιον σας 5 φορες πανω απο το κοστος,με αποσβεση σε 7-10 χρονια,ποιος θα ηταν τοσο βλακας ωστε να μην την εκανε.

 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα που θίγω στο #7

 

Θα υπέγραφε κανείς συμβόλαιο που να λέει ότι για τους x,y λόγους ο αγοραστής μπορεί να μην αγοράσει όλα τα μπουκάλια? Μιλάμε για βιομηχανία που δημιουργείτα για να παράγει μπουκάλια για τον συγκεκριμένο αγοραστή και δεν μπορούν να πουληθούν πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Για να πτωχεύσει η ΔΕΗ πρέπει να πτωχεύσει το ίδιο το κράτος.

βρε παιδιά δεν είπε κανείς πως θα πτωχευσει η ΔΕΗ

ειναι η μόνη δημόσια κερδοφόρα επιχείρηση

στην τελική όποτε έχει κάποιο πρόβλημα αυξάνει το τιμολόγιο

 

για την ιδιωτικοποιηση μιλάμε

-----

καλά αμα γίνει στη ΔΕΗ ότι γίνεται και στις ομάδες σωθήκαμε

 

υγ οι ομάδες είναι οι μόνες ΑΕ που χρηματοδοτούνται από το κρατος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έχουμε πάρει εντελώς στραβά. Καταρχήν εκεί που εμπλέκεται η ΔΕΗ είναι ουσιαστικά στο ΟΙΚΙΑΚΟ. Στα άλλα οι πληρωμές κτλ γίνονται από τον ΔΕΣΜΗΕ, δηλαδή το ίδιο το κράτος. Η ΔΕΗ είναι απλώς ο ενδιάμεσος. Δεν έχει δικαίωμα να πει δεν δέχομαι την ενέργεια. Στο οικιακό πάλι το ίδιο ισχύει αφού η ΔΕΗ για χάριν απλότητας της διαδικασίας ανέλαβε τα αιτήματα των πελατών της. Η Aegean Power και η Verbund μαθαίνω πως ετοιμάζουν και αυτές προγράμματα.

 

ΠΟΥΛΑΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝ, ΜΑ, ΜΟΥ, ΣΟΥ, ΤΟΥ... ΟΛΗ .-

 

 

Μην ξεχνάμε πως οι kWh πληρώνονται από το Τέλος ΑΠΕ. Δε βάζουν οι εταιρείες πραγματικά κάτι από τη τσέπη τους για να τους ενοχλεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.