Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Η (επίσημη) ασφδάλιση των Φ/Β καλύπτει τον βανδαλισμό;

 

Στην Κρήτη πουλάνε "προστασία" στους ιδιοκτήτες των Φ/Β για να μην τα σπάσουν. Αν γενικευτεί το κακό, το τελευταίο που θα απασχολεί τους ιδιοκτήτες είναι η πτώχευση.

 

Ναι ...αλλα αν στο σπάσουν πολλες φόρες ....δύσκολα θα σε ασφαλίσουν ......Δήλαδη την πρώτη φορά οκ ..σε αποζιμιώνουν ..την δεύτερη σε αποζιμιώνουν ...την τριτη αρχίζουν να το σκέφτονται .... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα δεν είναι να σπάσουν το σταθμό πολλές φορές, γιατί όσο έχεις συμβόλαιο θα πρέπει να σε αποζημιώνουν.

 

Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και ανησυχητικό, όπως και κάθε είδους μαφία και προστασία:

• Σε τι εποχή αρχίζουμε να μπαίνουμε;

• Θα ασφαλίζουν οι ασφαλιστικές για βανδαλισμούς στο μέλλον και με τι αντίτιμο;

• Θα επηρεάσουν αρνητικά την αγορά τέτοιες τακτικές ή θα θεωρηθούν παρενέργειες και θα αντιμετωπιστούν επιλεκτικά;

• Με τι τιμή θα επανασυνδέεται ο σταθμός; Στη Γερμανία υπάρχει στη νομοθεσία ότι εάν μεγάλο μέρος της εγκατάστασης αντικατασταθεί λόγω καταστροφής ή απλά αλλαγής λόγω κακής λειτουργίας τότε όλη η εγκατάσταση όταν ξανασυνδεθεί θα αμείβεται η παραγόμενη ενέργεια με την τρέχουσα τιμή. Αν δηλ. καεί το φ/β π.χ. από βραχυκύκλωμα ή καταστραφεί από θεομηνία κλπ τότε η καινούργια μονάδα συνδέεται στο δίκτυο όχι με την αρχική τιμή σύμβασης αλλά με την τιμή της kWh τη στιγμή της νέας σύνδεσης. Θα υιοθετηθούν τέτοιες νομοθεσίες και από την ελληνική αγορά;

• ….

Αυτά είναι φαινόμενα κακουργηματικά και προτείνω αν συμφωνείτε να υπογράψουμε σα μηχανικοί του χώρου ένα μνημόνιο και να το στείλουμε στο Υπουργείο Δημοσίας Τάξης (του Πολίτη) να μας απαντήσουν πως έχει σκεφτεί το κράτος να τα αντιμετωπίσει ώστε να διασφαλίσει α.) περιουσία φορολογουμένων και β.)κρατικά συμβόλαια παροχής ενέργειας.

Αν θέλετε στείλτε μου pm.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

jsk, μεγάλους επενδυτές λέω αυτούς που είχαν μπει με τον αναπτυξιακό (50% ++ επιδότηση) και πρίν από τουλάχιστον 5 χρόνια (οι οποίοι έχουν κάνει ήδη απόσβεση), με έργα μεγαλύτερα (ή και ίσα) των 100 kw και με τιμή kwh μεγαλύτερη απο την σημερινή! Φυσικά θα τους έχεις δει και εσυ! Εσύ stayros μάλλον εσυ τα έχεις κάνει αχταρμα! Το € και τις δραχμές??? που το είδες?? Και γιατί είναι κουταμάρες? Ποιος σε βάζει να κάνεις τέτοια κριτική?

 

Η σύμβαη αγαπητέ δεν αλλάζει, το FIT αλλάζει.

Επίσης επι αναπτυξιακού μπορούσαν να υπαχθούν και εγκαταστάσεις ακόμη και 20KWp αρκεί ο προυπολογισμός του έργου να είταν πάνω απο 100k€

Η μομφή μου απέναντι στα γραπτά σου είναι ότι δημιουργείς εντυπώσεις για 2 μέτρα και σταθμά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καπου το έχετε χάσει το θέμα και έχει αρχίζει να ανοίγει κατα την γνώμη μου ένα ωραίο Flame....

 

Να πάρω και έγω θέση λοιπόν και να πώ....Στην ζωή οτι κάνουμε υπάρχει ενα ρίσκο ακόμα και που περπατάμε στον δρόμο ρισκάρουμε μην φύγει καμια γλάστρα και μας σπάσει το κεφάλι....

Εμείς έδω θεωρώ οτι είμαστε μια κοινότητα μηχανικών οι οποιοι μπορουν στα φωτοβολταϊκά να εγγυηθούν αξιοπιστία εγκατάστασης,να εγγυηθουν κατα προσέγγιση καποιο εισόδημα απο αυτες τις εγκαταστάσεις ( κανείς δεν τα βάζει με τον καιρό εφοσων δεν μπορούμε να προβλεψουμε ακριβως τι καιρο θα κάνει οπώς ) και επίσης να λύσουμε καποία τεχνικής φύσεως προβλήματα...

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ Η ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ Η ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ .... και σε περιπτωση πτωχευσεως δεν ξερούμε ακριβώς τι θα γίνει μιας και κανένας δεν απαντάει με 100% σιγουρία...

Αν ομως....δεν ρισκάρουμε .... δεν θα έχουμε ανάπτυξη ........

Αν δεν ρισκάρουμε να βγουμε στο δρόμο να περπατήσουμε δεν θα παμε στην δουλεία μας και πολλα αν ακόμα...

Γνώμη μου σταματήστε τις συζητήσεις περί πτωχεύσεως και μην σκύβεται το κεφάλι σας γιατι έκτος οτι κάνετε κακό στου γύρο σας που δεν σας φταίνε και σε τίποτα κάνετε κακο και στην υγεία σας....

Οτι είναι να έρθει θα έρθει και πιστέψτε με ενα νοικοκυρίο δεν θα κλείσει επειδή πηρε ενα δάνειο για τα φ/β αλλα επείδη κατα μέσο ορο χτωστάμε πολλαααα δάνεια ...... αυτα απο εμένα ......ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Jsk, δεκτή η μομφή σου! Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να πω αυτό! Τα ίδια ισχύουν για όλους! Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τότε υπήρχε επιδοτηση ενώ Τώρα όχι. Και αυτό μου φαίνεται λίγο άδικο! Γιατί ενώ αυτοί που μπήκαν στον αναπτυξιακό ξοδεψαν 150.000€ ενώ οι επόμενοι 400.000€ περίπου για την ίδια εγκατάσταση! Αν προσεξεις οι πρώτες άδειες σε ποια όνοματα είναι και σκεφτείς λίγο πονηρά θα καταλάβεις τι εννοώ! Δεν συνεχίζω όμως Γιατί η tsilena θα με κατηγορήσει ότι αυτή είναι συζήτηση καφενείου και αυτή την φορά θα έχει δίκιο! Και για να της λύσω την απορία είμαι Διπλωματουχος μηχανικός περιβάλλοντος και τελιοφοιτος πολιτικός μηχανικός (29 χρόνων). Ασχολούμε και με τα φ/β και μέχρι στιγμής έχω εγκαταστήσει 3 100ρας μονάδες σε πελάτες! Οι γνώσεις μου επί του θέμετος είναι υπερπλήρεις! Όλες οι ανησυχίες που εξέφρασα (φορολογια και τιμη τησ kwh) είναι ανησυχίες πελατών και ειναι κάτι που με ρωτανε και δεν έχω απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

................. Οι γνώσεις μου επί του θέμετος είναι υπερπλήρεις! Όλες οι ανησυχίες που εξέφρασα (φορολογια και τιμη τησ kwh) είναι ανησυχίες πελατών και ειναι κάτι που με ρωτανε και δεν έχω απάντηση!

 

Για να είσαι εντάξει απέναντι στον πελάτη σου .. για εμένα το μονό που μπορείς να κάνεις είναι να του πείς την αλήθεια.. ( αυτο κανώ εγώ ) και η αλήθεια είναι οτι σε θέματα το τι θα γίνει αύριο η μεθαύριο με την φορολογία και την τιμή της KWh δεν το ξερεί και δεν μπορει να το εγγυηθεί κάνεις απο εμας εκτός και αν είναι τοσο χωμένος πια μέσα στο σύστημα ... οποτε του λες οτι δεν ξέρεις και το αφήνεις επάνω του ...καλύτερα να είναι δικία του απόφαση και να μην κάνει τίποτα παρα να σε βρίζει πιο μετά εσένα (γνώμη μου )...Με ικασίες το τι παίζει να συμβεί και κινδυνολογίες του στύλ οτι "ακουσα οτι θα πεσει η Kwh " η οτι ¨ακουσα οτι θα αυξηθει η φορολογια" και αλλα πολλα, δεν γίνεται να πάμε μπροστά ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον συνάδελφο g.tzevelekos

 

θα προσθέσω επιπλέον το ότι αν δεν ρισκάρεις στην ζωή σου ποτέ δεν πρόκειται να μάθεις τον αν θα βγεις κερδισμένος ή όχι .

Θα μένεις λοιπόν με την αμφιβολία .

Link to comment
Share on other sites

.....

Τώρα το θέτεις σε σωστότερη βάση το θέμα

Το αν είναι δίκαιο ή άδικο αν θές την προσωπική μου άποψη είναι ¨ΟΧΙ δεν είναι άδικο απο την στιγμή που το κράτος αποφάσισε να εντάξει τα ΑΠΕ στον Αναπτυξιακό (παρακαλώ μην με κράξετε για αυτή την τοποθέτηση)

Το λάθος για εμένα είναι ότι τα ΑΠΕ εντάχθηκαν στον αναπτυξιακό γιατί έτσι δημιουργήθηκαν τα γνωστά θέματα με τις υπερτιμολόγήσεις κλπ κλπ που όλοι γνωρίζουμε.

Ασε κράτος το FIT ελκυστικό, κάνε και τους νόμους να βοηθούν στην υλοποίηση και άστο εκτός αναπτυξιακού. Με τις τιμές του εξοπλισμού που παίζουν το έργο είναι αρκετά ελκυστικό/

 

Αυτή είναι η δική μου άποψη. ΤΟ να κάνεις μια επένδυση και με υπερτιμολογήσεις και άλλες ταρζανιές να κάνει απόσβεση στα 3 με 4 έτη το 100αρι δεν είναι φυσιολογικό.

 

Και κάτι τελευταίο γιατί δεν πιστευω ότι είνια άδικο, είναι προφανές ότι αυτοί που ήταν έξυπνοι και λίγο παραπάνω risk takers τα πιάσανε απο την αρχή και προχωρήσανε οπότε δεν θα πρέπει να είναι στο ίδιο starting point με αυτόν που εκανε την αίτησή του το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση περί πτώχευσης δεν έχει νόημα γιατί δεν ξέρουμε καν αν θα συμβεί. Η συζήτηση για τις τιμές μονάδος μετά την πτώχευση πάλι δεν θα έχει κανένα νόημα γιατί απλά δεν θα μπορεί να πληρώσει ή να απαιτήσει πληρωμή κανένας από κανέναν (οι τράπεζες θα είναι κλειστές για να μην τελειώσει το αποθεματικό τους). Οπότε ξοδέψαμε τόσες σελίδες για να ασχολούμαστε με πράγματα που δεν έχουν νόημα. Επειδή και εμένα με ρωτούν διάφοροι σχετικά με τα Φ/Β και μια ενδεχόμενη πτώχευση αυτό ακριβώς τους λέω: δεν έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση. Από εκεί και πέρα όπως σωστά ειπώθηκε το όλο ζήτημα το διέπουν οι γενικότεροι επενδυτικοί προβληματισμοί και όπως και να το κάνουμε όλες οι επενδύσεις κρύβουν κάποιο ρίσκο, μικρότερο ή μεγαλύτερο δεν έχει σημασία. Αν θέλουμε να μπούμε στην κουβέντα του ρίσκου δεν υπάρχει η πιθανότητα να έχουμε αποκλειστικά και μόνο 2 εποχές (χειμώνα - καλοκαίρι) όπου ο μεν χειμώνας θα εκφράζεται με μεγάλες περιόδους συννεφιάς (άρα παραγωγή μηδέν) και το καλοκαίρι με θερμοκρασίες άνω των 40 βαθμών (άρα πάλι παραγωγή μηδέν);

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση ο χειμώνας με συνεφιά δεν μεταφράζεται σε μηδέν

και σε καμμία περίπτωση οι +40 το καλοκαίρι δεν μεταφράζεται σε μηδέν.

 

Για να επανέρθω στην καταστροφολογία ότα μιλάμε τίμια στους πελάτες είνια το καλύτερο, το έχω ξαναγράψει

Αν ρωτήσει κάποιος για χρεωκοπία του απαντάς ότι αυτά δεν άπτονται του μηχανικού, σε μια ασταθή οικονομικά χώρα όλα τα ενδιχώμενα είνια ανοικτά. Ο σοβαρός επενδυτής θα το σταθμίσει και θα προχωρήσει.

Ο χύμα, είδα φως και μπήκα, θα λακίσει, και καλά θα κάνει να μην χάνουμε και το χρόνο μας. Οι σοβαροί επενδυτές δεν έχουν διλήματα για το αν θα χρεωκοπήσει το κράτος ή αν θα πουληθεί η ΔΕΗ και θα λύσει τις συμβάσεις της!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.