Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

στο σαιτ

 

http://www.energysavingtrust.org.uk/Generate-your-own-energy/Cashback-Calculator

 

θα βρείτε κάποιες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μου είναι αδιανόητο σήμερα, σε forum μηχανικων, να λέμε ότι η επένδυσή στα φβ δεν ειναι συμφέρουσα. Αν δεν είναι αυτή συμφερουσα, ποια είναι δηλαδή; Ας μας πουν οι ειδήμονες να μάθουμε κ οι υπόλοιποι. Αληθεια, μηπως επειδή είναι ασύμφορη, έχουν φαγωθεί όλοι οι μεγάλοι να βάλουν;

 

Κ επίσης καλά τα μπακαλιστικα, αλλά μόνο με ένα σοβαρό business plan μπορείς να βγάλεις συμπερασμα για το πραγματικό κέρδος από αυτή την επένδυσή.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία.

Φίλοι, μην ξεχνάμε ότι το φωτοβολταϊκό είναι επένδυση.

Το να αναφερόμαστε στον πληθωρισμό δεν είναι κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα. Ο πληθωρισμός ισχύει για όλα τα δεδομένα. Δεν νομίζω όταν βάζουμε λεφτά στην Τράπεζα (κυνηγάμε 0.5 βαθμό επιτοκίου), να μας αναφέρει κανείς ότι πρέπει να αφαιρέσουμε από αυτό τον πληθωρισμό. Στην τελική το δάνειο που θα πάρουμε από την Τράπεζα, μπορεί να διαρκέσει 20 χρόνια, να έχει επιτόκιο 6,7% αλλά πουθενά δεν αναφέρεται από τους κατήγορους των Φ/Β ότι με αυτή την λογική το δανειό μας έχει επιτόκιο 3,7%.

Το σημαντικότερο με τα Φ/Β, όταν προσεγγίζονται σωστά και με μια σοβαρή μελέτη είναι ότι ο εσωτερικός βαθμός απόδοσης (IRR) αγγίζει το 30-35% ακόμα και το 40% σε καλές περιπτώσεις (τοποθεσία, καλός εγκαταστάτης) αλλά σε καμία περίπτωση δεν πέφτει κάτω του 20%. Αυτό σημαίνει ότι στην χειρότερη περίπτωση παίρμουμε 17% επιτόκιο. Μας χαλάει?

Τι εναλλάκτικές έχουμε?

- Χρηματιστήριο ( δεν σχολιάζω)

- Τα λεφτά στην Τράπεζα ( καταπληκτική λύση)

- Real Estate (Πολύ δύσκολο κομμάτι, χωρίς να αναφερθούμε στο καινούριο τρόπο φορολόγησης). Αν το έχετε, κάντε το.

 

Αυτά τα ολίγα και όλες τις ευχές μου για ότι ο καθένας επιθυμεί.

 

Υ.Γ. Για τα Φ/Β στις στέγες δεν μπαίνω σε διαδικασία καν να εξηγήσω. Συγνώμη αλλά όποιος έχει στέγη και δεν βάζει είναι χαζός.

Διορθώνω, το σύνηθες IRR 20-25% με μέγιστο το 30% αλλά και πάλι παραμένει ότι καλύτερο σε επένδυση

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Τάσο. Λες πράγματα από το 1ο κεφάλαιο της επιχειρησιακής έρευνας και μοιάζεις τόσο φωστήρας σε σχέση με κάποιες απόψεις που διατυπώνονται μονάχα από δυσπυστία. Καλή χρονιά κ καλά μυαλά ... η κρίση είναι στην ψυχολογία κι ανατρέπεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω, το σύνηθες IRR 20-25% με μέγιστο το 30% αλλά και πάλι παραμένει ότι καλύτερο σε επένδυση[/u]

 

Το συνήθες είναι στο εξωτερικό όπου:

- δεν υπάρχουν πολλά λαμόγια που προσπαθούν να βγάλουν από την μύγα ξύγκι

- δεν υπάρχουν πολλά μικρά γραφεία αλλά λίγα και μεγάλα (= μικρότερο κόστος ανά πελάτη λόγω οικονομίας κλίμακας)

- δεν υπάρχουν τα γρηγορόσημα (εδώ ψάχνουν που θα δώσουν για να γίνει γρήγορα η δουλειά).

- δεν υπάρχει η ατελείωτη γραφειοκρατία.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα το πάρκο λειτουργεί και φέρνει έσοδα. Στην Ελλάδα ακόμα και σήμερα να πάρει κάποιος δάνειο 35.000€ για ένα Φ/Β, θα αρχίσει να εισπράττει σε αρκετούς μήνες λόγω των καθυστερήσεων στις διαδικασίες.

 

Πόσοι μήνες περνάνε από τότε που σας λέει ο πελάτης "ξεκκινάμε" μέχρι να πάρει τα πρώτα χρήματα από την ΔΕΗ; Αυτοί η μήνες είναι καθυστέρηση στην απόσβεση, μην ξεχνιόμαστε.

 

Καλή χρονιά !

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για εποχές ΡΑΕ μάλλον. Τελευταία οι διαδικασίες έχουν απλοποιηθεί πολύ το πιο δύσκολο είναι η άδεια μικρής κλίμακας. Όσο για το σε ποιον θα εμπιστευθείς τα χρήματα σου, αυτό εξυπακούεται σε κάθε επένδυσή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω ακόμα αρκετές απορίες... όλοι λένε ότι κάνεις απόσβεση μετά από 7-8 χρόνια αλλά δεν έχουν επέλθει τα 7-8 χρόνια η οικονομία αντέχει 7-8 χρόνια;

- το δάνειο σταματα με τη χρεωκοπία; ή θα έρθει κανας ξένος και θα πει, χρωστάς στη τράπεζα που μου ανήκει... οπότε ότι είναι δικό σου είναι δικό μου τώρα...

- η τιμή της κιλοβατώρας από ΑΠΕ ποια είναι τώρα; και πόσο θα είναι για τα επόμενα χρόνια;

Ολα αυτά μαζί, τελικά συμφέρει ή δε συμφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.