Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Παιδιά έτσι όπως το πάμε, βάζοντας σαν μία αρχική συνθήκ,η στο μοντέλο των φ/β, το ρίσκο με πολύ μεγαλύτερο "βάρος" από τις άλλες παραμέτρους, θα γίνουμε το πρώτο φόρουμ παγκοσμίως που ανέδειξε τα φωτοβολταϊκά σε χαοτικό σύστημα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσα δεν πιάνει η αλεπού...... όποιοι δεν έχουν όρεξη ή τεχνογνωσία στα ΦΒ τα έβγαλαν άχρηστα και απάτη.

Link to comment
Share on other sites

+1000

 

Το όλο θέμα μα τα φωτοβολταϊκά μου θυμίζει το χρηματηστήριο! Όλοι πλέον έχουν γίνει "ειδικοί" του θέματος (εννοείται ότι δεν ξέρουν οι περισσότεροι ποια η διαφορά την ενέργειας με την ισχύ). Μέχρι και η γιαγιά μου προχθές μου είπε ότι θέλει να βάλει και αυτή φωτοβολταϊκά (79 χρονών αλλά η πλύση εγκεγάλου της τηλεόρασης δεν κολάει σε αυτά). Η φούσκα θα σκάσει σε λίγο, και δεν θα την πληρώσουν οι μεγάλοι επενδυτές που έχουν κάνει ειδικές συμβάσεις, αλλά πάλι αυτοί που πίστευαν ότι θα κάθονται και θα πληρώνονται!

Σε ενδεχόμενη πτώχευση της Ελλάδας νομίζω ότι πέρα ενος διαστήματος 2-3 μηνών που θα γίνει παύση πληρωμών, δεν θα διακοπεί καμία σύμβαση με την ΔΕΣΜΗΕ. Η διαφορά θα είναι ότι με την υποτίμιση που θα γίνει, θα έχει σαν αποτέλεσμα και την μείωση των αποδοχών. Άρα μεγαλύτερος χρόνος αποπληρωμής του κεφαλαίου (αφού τα Φ/Β τα έχεις αγοράσει πριν την πτώχευση) και πάει λέγοντας...

 

To παραπάνω είναι από κάποιον που αργότερα δήλωσε πως έχει υπερπλήρεις γνώσεις στα ΦΒ, έχει εγκατασταστήσει μερικές εκατοντάδες kW και μας θέτει τις απορίες των πελατών του.

 

Δείτε μόνο στο τσίρκο του michanikos τη κωλοτούμπα του αιώνα... (το τσίρκο ασφαλώς δεν είναι μομφή για το forum αλλά για κάποιους που το παίζουν ακροβάτες)

 

Και για να της λύσω την απορία είμαι Διπλωματουχος μηχανικός περιβάλλοντος και τελιοφοιτος πολιτικός μηχανικός (29 χρόνων). Ασχολούμε και με τα φ/β και μέχρι στιγμής έχω εγκαταστήσει 3 100ρας μονάδες σε πελάτες! Οι γνώσεις μου επί του θέμετος είναι υπερπλήρεις! Όλες οι ανησυχίες που εξέφρασα (φορολογια και τιμη τησ kwh) είναι ανησυχίες πελατών και ειναι κάτι που με ρωτανε και δεν έχω απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

stayro, πως κρίνεις τις γνώσεις μου? είπα κάτι λάθος σε αυτά που postaro για τα φ/β? Το topic το έχεις δει? Επιτέλους κατάλαβε οτι εδω συζητάμε για το ρίσκο της επένδυσης όπως λέει το topic. Πρεπει να τα ξεμπερδέψεις στο κεφαλι σου αυτά (δεν είναι δύσκολο...). Και ποιες κωλοτούμπες? Παίζει ρόλο πιανού είναι οι ανησυχίες (δικιες μου ή των πελατών μου)? Επι της ουσίας τοσο καιρό δεν έχεις πει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς από τη μία να θάβεις ένα αντικείμενο και μετά να λες πως δραστηριοποιήσε σε αυτό και εκφράζεις "ανησυχίες" πελατών σου.

 

Scripta manent αγαπητέ.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανησυχίες είναι και δικές μου. Δεν έθαψα την τεχνολογία των φ/β! Σου λέω και πάλι άλλο η επένδυση και άλλο η τεχνολογία! Τόσο δύσκολο σου είναι?

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8348

 

O mixanikos periballontos asxoleitai mono me periballontikes meletes. TELOS. Me ta upoloipa mporei na asxolithei mono erasitexnika, opws mporei kai enas daskalos, enas udraulikos ktl....kai ola afta giati to kratos prwta ftiaxnei sxoles kai meta apo polla xronia mpainei stin diadikasia na skeftei oti o apofoitos tis sxolis prepei na exei kapoia dikaiwmata...

 

Σε 2 θέματα έχεις γράψει και στα 2 αυτοαναιρείσαι. Για αυτό σου λέω scripta manent. Παρ' όλα εσύ επιμένεις...

 

Άντε εξήγησε τώρα πως από τη μία λες πως έχεις ΥΠΕΡΠΛΗΡΕΙΣ γνώσεις στα ΦΒ (εγώ να πω κάτι τέτοιο δε μπορώ ούτε να το φανταστώ και ας πρωτοασχολήθηκα με τα ΦΒ το 2000) και πως εγκατέστησες 3 ΦΒ Πάρκα, ενώ από την άλλη να λες πως πρέπει να ασχολείσαι μόνο με periballontikes meletes και TELOS.

 

Δεν είναι οι ανησυχίες το πρόβλημα. Είναι τι λες, πως το λες, γιατί το λες...

Link to comment
Share on other sites

Το δημοσιογραφακι έβγαλε λαυρακι? Τι θες να αποδείξεις με αυτό? Αυτό το είχα γράψει για τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχει ενας μηχανικος περιβάλλοντος. Κοίτα πρώτα τον οδηγό σπουδών των Μηχανικών Περιβάλλοντος. Τότε θα καταλάβεις τι γνώσεις έχω από αυτή την σχολή. Αν θες μπορώ να σου πω και τι αλλες γνώσεις έχω, που και πως τις έχω αποκτήσει, πως έχω κάνει τα έργα, γιατι, με ποιον, τι θα κάνω τα λεφτά μου που είχες αναφέρει σε προηγούμενο post, αλλα δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όποιος διαβάσει τα λεγόμενα σου καταλαβαίνει τι ψάρι είσαι. Πάντως λαυράκι δε θα το λεγα...

 

Δεν το συνεχίζω γιατί αν πω αυτά που θέλω θα πέσει κίτρινη. Και εδώ δεν έφαγα κίτρινη όταν πλακωνόμουν με το Χάρη. Δε θα τη φάω τώρα για σένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.