Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Νομίζω ότι κακώς μπλέκουμε τη ΔΕΗ, αυτή είναι απλά ο μεσάζων αφού ουσιαστικά είναι Η εταιρεία στο χώρο, δεν γίνεται αλλιώς. Στην πράξη γίνεται μια εκκαθάριση και μια μετακύλιση στο τέλος ΑΠΕ. Οπότε το αν είναι κερδοφόρα η ΔΕΗ ή αν γίνει ιδιωτική λίγη σημασία έχει. Ο ΔΕΣΜΗΕ νομίζω λέει ότι η ΟΤΣ είναι τόση, η παραγωγή από ΑΠΕ τόση, άρα πληρώνονται η παραγωγή και το τέλος ΑΠΕ βγαίνει τάδε για να καλυφθεί η διαφορά. Η ΔΕΗ μπορεί να μπαίνει μέσα 1 δις € αλλά ο παραγωγός να πληρώνεται κανονικά από το τέλος ΑΠΕ.

 

Το ενδιαφέρον εστιάζεται στις στέγες νομίζω κι αυτό γιατί η ταρίφα είναι πολύ καλή και το έργο δύναται να χρηματοδοτηθεί από τον ιδιώτη χωρίς να μεσολαβήσει η τράπεζα. Υπάρχει πολύς κόσμος που θα επένδυε 15-30 χιλιάδες για μερικά kW στην ταράτσα του.

 

Φυσικά και μπορούν να αλλάξουν οι όροι και η ταρίφα, αν κάποιοι ρωτούν! Το εγγυημένο δεν λέει τίποτα, μέχρι πριν 1 χρόνο το ΔΝΤ ήταν τρελό σενάριο. Στην Ισπανία νομίζω ότι έριξαν την τιμή 40% κι ας υπήρχε εγγύηση με νόμο. Απλά η τιμή για τις ταράστες είναι τόσο υψηλή που αντέχεται μια πτώση της τάξης του 40%.

 

Αν τα 10kW κοστίζουν 35.000€ (καλή τιμή βέβαια), με 7000€ το χρόνο, η επένδυση βγαίνει σε 5 χρόνια. Αν από 55 λεπτά πέσουμε στα 40 λεπτά, τότε βγαίνει στα 7 χρόνια! Όποιος σκέφτεται μια τέτοια επένδυση ας βάλει κάτω όλα τα ενδεχόμενα, αλλά με τη μείωση του κόστους εγκατάστασης και τις τιμές αυτές, η επένδυση βγαίνει. Και πολύ άνετα. Όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο, όπως γράφτηκε, ακόμα και οι καταθέσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που κάποιος πάρει το ρίσκο και την κάνει την εγκατάσταση, τι θα γίνει έαν χρειαστεί ή θελήσει να αλλάξει σπίτι? Και ακόμη χειρότερα, εάν στο νέο του σπίτι δεν υπάρχει χώρος ή οι προϋποθέσεις για εγκατάσταση?

Μπορεί να μεταβιβάσει το συμβόλαιο του στο αγοραστή του σπιτιού του ή αναγκαστικά το παίρνει μαζί του?

 

Το στέγαστρο που έχω σχεδιάσει πρόχειρα στην παρακάτω φωτό, μπορεί να κατασκευαστεί ή δε θα το δεχθεί η ΔΕΗ?(δυστηχώς δεν έχω άλλο χώρο για εγκατασταση)

 

3mesxedio.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος πάρει το ρίσκο και την κάνει την εγκατάσταση, τι θα γίνει έαν χρειαστεί ή θελήσει να αλλάξει σπίτι? Και ακόμη χειρότερα, εάν στο νέο του σπίτι δεν υπάρχει χώρος ή οι προϋποθέσεις για εγκατάσταση? Μπορεί να μεταβιβάσει το συμβόλαιο του στο αγοραστή του σπιτιού του ή αναγκαστικά το παίρνει μαζί του?

 

Η συμβουλή μου είναι ότι όταν το πουλήσεις να συνυπολογίσεις στην τελική τιμή πώλησης το ΜΗ αποσβεσμένο κόστος του Φ/Β συν κάποιο μελλοντικό κέρδος (ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ = Τιμή ακινήτου + Υπόλοιπο Δανείου + κάποιο κέρδος) και πας και ξεχρεώνεις το δάνειο. Ο ΝΕΟΣ ιδιοκτήτης να μην αλλάξει το όνομα του ρολογιού στην ΔΕΗ (έλεγξε βέβαια το να ΜΗΝ αλλάξει το όνομα να ΜΗΝ είναι σοβαρό θέμα). Και στραβή να γίνει με κάποιο μελλοντικό χρέος του ΝΕΟΥ στην ΔΕΗ εσύ θα έχεις την βεβαιωμένη ημερομηνία του συμβολαίου πώλησης και θα είσαι καλυμμένος.

 

Διαφορετικά κάνεις πάλι τα ίδια και πάει ο ΝΕΟΣ και κάνει αίτηση για νέο φάκελο στο όνομά του και πηγαίνει με το εκάστοτε τιμολόγιο.

 

Το στέγαστρο που έχω σχεδιάσει πρόχειρα στην παρακάτω φωτό, μπορεί να κατασκευαστεί ή δε θα το δεχθεί η ΔΕΗ?(δυστηχώς δεν έχω άλλο χώρο για εγκατασταση)

 

Όσο αφορά την ερώτηση που κάνεις στο αν μπορείς να τοποθετήσεις Φ/Β πάνω στο μαύρο σχεδιασμό που έχεις κάνει, ΑΡΧΙΚΑ θα σου πω ναι μπορείς και θα αναφέρεις ότι κάνεις εγκατάσταση σε ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ αφού έχουν συμφωνήσει το 100% των ιδιοκτητών. Η ΔΕΗ δεν κάνει πολεοδομικό έλεγχο.

 

Τώρα αν κάποιος κάνει καταγγελία στην πολεοδομία τότε ο ιδιοκτήτης έχει σίγουρα πρόβλημα, διότι έχει κατασκευάσει αυθαίρετο κτίσμα. Όσο αφορά εσένα υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα – αλλά υπάρχει και περίπτωση να μην έχεις. Όλα εξαρτώνται από το πώς ερμηνεύεται στην Υ.Δ. προς τη ΔΕΗ ″το κτίριο/ κτίσμα/ κατασκευή επί του οποίου θα εγκατασταθεί το φωτοβολταϊκό σύστημα υφίσταται νόμιμα″. Και λέω αυθαίρετο διότι αν θυμάμαι καλά ότι προεξέχει άνω των 40cm πρέπει να περάσει από αρχιτεκτονική επιτροπή και ΕΠΙΣΗΣ δεν πρέπει να φέρει ΣΤΑΤΙΚΑ στοιχεία (κολώνες), διότι αυτό μετά θεωρείτε στεγασμένος χώρος ΓΕΓΟΝΟΣ που σημαίνει ότι συνυπολογίζεται στους συντελεστές κάλυψης και δόμησης. ΑΝ καταφέρεις και το κατασκευάσεις χωρίς κολώνες, αφού πάρει και την ανάλογη άδεια από ΕΠΑΕ τότε νομίζω ότι ΔΕΝ ΘΑ έχεις πρόβλημα. ΕΚΤΟΣ βέβαια αν υπάρχει αντίστοιχος διαθέσιμος χώρος σε κάλυψη και σε δόμηση και πάρεις κανονική άδεια κατασκευής.

 

Ότι σου γράφω είναι με επιφύλαξη, ας μιλήσει και κάποιος πιο έμπειρος στο θέμα από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και ενδιαφερόμενοι,

 

Όταν κάνεις ένα συμβόλαιο έχει το νόημα οτι ότι περιέχει αυτό θα τηρηθούν απο εκεί και περά δεν νομίζω οτι υπάρχει καμιά διαφωνία.

 

Ακόμα και αν πτωχεύσουμε, αυτό που λέω και εγώ στους πελάτες μου, είναι οτι η ΔΕΗ είναι ουσιαστικά μια μη κρατική επιχείρηση που το κράτος έχει απλά ένα μερίδιο. Το οποίο θα αναγκαστεί να πουλήσει σε ιδιώτες όπως το καταλαβαίνω. Οι ιδιώτες αυτοί δεν μπορούν να αλλάξουν οποιοδήποτε συμβόλαιο προυπάρχει για νομικούς λόγους. Είναι σαν την κληρονομιά άμα την πάρεις αποδέχεσαι και όλους τους όρους τα καλά και τα άσχημα. Δεν θα έχουν πρόβλημα οι επενδυτές αλλά οι εργαζόμενοι.

 

Είναι λογικό να υπάρχουν αυτά τα ερωτηματικά αλλά ενέργεια πάντα θα υπάρχει και κάθε χρόνο η ζήτηση αυξάνεται ποτέ δεν πάει προς τα κάτω πάντα προς τα πάνω. Η ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ δεν είναι η καλτσοβιομηχανία Θράκης δεν θα κλείσει ώστε σε αυτή την περίπτωση να μην έχει βάση το συμβόλαιο θα συνεχήσει να υπάρχει σε άλλα χέρια απλά.

 

Γενικά δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος ανησυχίας και για αυτό οι τράπεζες δίνουν τόσο εύκολα τα δάνεια. Μην νομίζεται πως αυτά που λέμε εδώ αυτοί δεν τα έχουν σκευτεί η δουλειά τους είναι.

 

Για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να ρωτήσετε και τους κατάλληλους μηχανικούς για για Φωτοβολταικά πάρκα εδώ

Link to comment
Share on other sites

διάβασα 5 σελίδες και κανένας δεν ανέφερε το εξής (για τα φωτοβ/κα σε σπίτι) :

 

-τώρα ο ιδιώτης αγοράζει ρεύμα από 0.008 euro/Kw - 0.016 , νομίζω αναλόγως την κατανάλωση...πχ δίμηνη κατανάλωση 200 ευρώ. αν βάλει πάνελ και αρχίζει και πουλάει με το 10άρι και του αποδίδει περίπου 500-600 ευρώ, η ΔΕΗ του πιστώνει την διαφορά από την κατανάλωση, σωστά ? δηλαδή 400 ευρώ.με αυτά τα δεδομένα και αναλόγως την αξία της επένδυσης θα αποσβέσει σε 5-6 χρόνια , περίπου πάντα για να μην κάνουμε πράξεις...

 

- αν ακριβήνει το ρεύμα που του πουλάει η ΔΕΗ από 0.008-0.016 πάει πχ 20% πάνω τότε η κατανάλωση του από πχ 200 ευρώ θα παει 250 ευρώ , άρα θα του πιστωθεί τελικά όλο και λιγότερο ποσό, ΑΡΑ η επένδυση του όλο και θα αργεί να αποσβέσει το κόστος της.

 

ΣΩΣΤΑ ?

 

Θέλω να πω ότι τελικά σε 10 χρόνια από τώρα , αν καταφέρει και αποσβέσει το κεφάλαιο του, το μόνο που θα κερδίζει πλέον θα είναι ΔΩΡΕΑΝ ρεύμα και τίποτα παραπάνω(όχι ότι θα είναι ασήμαντο ποσό)...

ΜΗΝ περιμένετε να βγάζετε και εξτρά χρήματα κιόλας...

 

σσ. αν κάνω λάθος συλλογισμούς ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να αυξήσει το κόστος στο ρεύμα η ΔΕΗ, πάλι λεφτά στη τσέπη δίνει το Φ/Β. Και αυτό γιατί το ρεύμα πάλι θα το πληρώνεις. Οπότε τι να το βάζεις από το μισθό, τι από τα Φ/Β. Εισόδημα είναι και τα 2...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο αν διαλυθεί το κράτος είναι ότι θα έχει σίγουρα ρεύμα στο σπίτι του και θα μπορεί να δίνει και στους γείτονες με αντάλλαγμα φρούτα, κρέας ή ότι άλλο έχουνε.

 

Αν διαλυθεί το κράτος το τελευταίο που θα τον ενδιαφέρει είναι το δάνειο.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ του πιστώνει την διαφορά από την κατανάλωση, σωστά ? ..........σσ. αν κάνω λάθος συλλογισμούς ας με διορθώσει κάποιος.

 

Δεν είναι έτσι, δεν συμψηφίζεται η κατανάλωση, πληρώνεται όλη η ενέργεια που παράγεις με 0.55.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος πάρει το ρίσκο και την κάνει την εγκατάσταση, τι θα γίνει έαν χρειαστεί ή θελήσει να αλλάξει σπίτι? Και ακόμη χειρότερα, εάν στο νέο του σπίτι δεν υπάρχει χώρος ή οι προϋποθέσεις για εγκατάσταση?

Μπορεί να μεταβιβάσει το συμβόλαιο του στο αγοραστή του σπιτιού του ή αναγκαστικά το παίρνει μαζί του?

 

Το στέγαστρο που έχω σχεδιάσει πρόχειρα στην παρακάτω φωτό, μπορεί να κατασκευαστεί ή δε θα το δεχθεί η ΔΕΗ?(δυστηχώς δεν έχω άλλο χώρο για εγκατασταση)

 

Αν πήγαινες με τον νόμο για Φ/Β σε στέγες μέχρι 10KW θα σου έλεγα ότι δεν επιτρέπεται με βάση την Απόφαση Αριθμ. 29107 "Όροι εγκατάστασης Φωτοβολταϊκών Συστημάτων μέχρι 10KW στα δώματα και τις στέγες των κτιρίων"

 

"Η διάταξη των Φ/Β στοιχείων δε θα πρέπει να δημιουργεί χώρο κύριας ή βοηθητικής χρήσης ή ημιυπαίθριο."

 

Θα πρέπει να κινηθείς με άλλους νόμους για το ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και μόνο, η Απόφαση Αριθμ. 29107 ΦΕΚ 344 / 20 Ιουλίου 2009 αντικαταστάθηκε από την http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=vWzvl%2fAJNkU%3d&tabid=367.

Αλλά και πάλι η απαγόρευση που ανέφερες παραμένει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.