Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κακοτεχνίες - Αυθαιρεσίες


stavchr

Recommended Posts

Σε καινούργια οικοδομή ο εργολάβος-μηχανικός δεν έχει τοποθετήσει αντισεισμικό αρμό ενώ επιβάλλεται 5 εκ.!Υπάρχει τρόπος αποκατάστασης?

 

Τι είναι ο αντισεισμικός αρμός για να τοποθετηθεί?? Πλακάκι??

Αν είσαι σίγουρος γι' αυτό, (δηλαδή έχεις σχετική τεχνική έκθεση μηχανικού, σημερινή τοπογραφική αποτύπωση, τοπογραφικό αδείας, τίτλους κλπ) τότε απευθύνεσαι σε δικηγόρο και (ίσως) σε συμβολαιογράφο.

Στην πλευρά όπου εφάπτεται το κτίριο χωρίς αρμό

υπάρχει άλλο κτίριο σε επαφή?

Link to comment
Share on other sites

Πως το γνωρίζεις ότι δεν κατασκεύασε αρμό και ότι ο υποχρεωτικός αρμός είναι 5cm;

 

Έχω γνωμάτευση μηχανικού και φαίνεται και στην κάτοψη ότι επρέπε να τοποθετηθεί 5 εκ αρμος.

 

Τι είναι ο αντισεισμικός αρμός για να τοποθετηθεί?? Πλακάκι??

Αν είσαι σίγουρος γι' αυτό, (δηλαδή έχεις σχετική τεχνική έκθεση μηχανικού, σημερινή τοπογραφική αποτύπωση, τοπογραφικό αδείας, τίτλους κλπ) τότε απευθύνεσαι σε δικηγόρο και (ίσως) σε συμβολαιογράφο.

Στην πλευρά όπου εφάπτεται το κτίριο χωρίς αρμό

υπάρχει άλλο κτίριο σε επαφή?

 

Έχω τεχνική έκθεση μηχανικού.Ναι υπάρχει κτίριο και εφάπτεται σ'αυτο χωρίς αρμό.(έχουν τοποθετηθεί οι κολώνες 60 εκ πιο μέσα,παρά τη μελέτη βέβαια,και έχει δημιουργηθεί ένας πρόβολος της πλάκας,η πλάκα του κάθε διαμερίσματος εφάπτεται με το όμορο χωρίς αρμό)Το θέμα είναι τι πρέπει να κάνω τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για σοβαρή κατασκευαστική ατέλεια

η οποία υποβιβάζει σημαντικά την ασφάλεια του οικοδομήματος

και παραβιάζει την ισχύουσα νομοθεσία (ΕΑΚ, παρ. 4.1.7.2)

Επίσης εμπίπτει στην σχετική νομοθεσία περί αυθαιρέτων "...έχουν τοποθετηθεί οι κολώνες 60 εκ πιο μέσα,παρά τη μελέτη βέβαια..." παραβιάζοντας την μελέτη στατικών και ίσως και την αρχιτεκτονική μελέτη.

Εφόσον έχετε την τεχνική έκθεση μηχανικού, είναι θέμα νομικό από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για σοβαρή κατασκευαστική ατέλεια

η οποία υποβιβάζει σημαντικά την ασφάλεια του οικοδομήματος

και παραβιάζει την ισχύουσα νομοθεσία (ΕΑΚ, παρ. 4.1.7.2)

 

Το σπίτι δυστυχώς το έχω εξοφλήσει αλλά δεν το έχω παραλάβει!Βάσει της εμπειρίας σας τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.