Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eγχειρίδιο για sap2000


statik

Recommended Posts

Καλημέρα

Ψάχνω για εγχειρίδιο στο sap2000 στα ελληνικά. Κυκλοφορει το

ΕΠΙΛΥΣΗ ΦΟΡΕΩΝ ΜΕ ΤΟ SAP2000

http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=0&av=sap2000&Go.x=0&Go.y=0&Go=Go

Το οποίο όμως ΔΕΝ εχω δει ποτε στο ράφι αλλά ούτε στον εκδοτικό οίκο που ειναι ο ΦΟΥΝΤΑΣ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κανεις να μου πει αν έχει ικανοποιητικα παραδειγματα που να καλύπτουν την ελληνικη πραγματικότητα (ΕΑΚ, Δυναμικη-φασματική ανάλυση, χωρικοι φωρεις.)

Κάπου πήρε το μάτι μου για βιβλίο του Αβραμίδη αλλα δεν ξέρω αν ειναι το ίδιο.

Αν ειναι οκ, να παω να το παραγγειλω εκτος αν υπάρχει πουθενα σε pdf.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ο εκδοτικός οίκος (και φροντηστήριο) ΦΟΥΝΤΑΣ εδρεύει στη Θεσσαλονίκη και εκδίδει καταπληκτικά σχολικά βοηθήματα. Μάλλον μόνο αν επισκεφτείς τη συμπρωτεύουσα θα σου δωθεί ευκαιρία να το ξεφυλλίσεις.

Η διανομή σε pdf ιδιοκτησίας με πνευματικά δικαιώματα όπως τα βιβλία, είναι παράνομη και κατά των κανόνων του φόρουμ.

 

Προς το παρόν μπορείς να βοηθηθείς απο τα παρακάτω:

http://www.eng.ucy.ac.cy/Archimedes/SAPV10.pdf

http://www.scribd.com/doc/41340483/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-SAP2000

και με πειραματισμούς λύνοντας παραδείγματα που έχεις υπολογίσει με άλλο λογισμικό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Toυ Αβραμίδη που τυχαίνει να το 'χω, έχει κάποια παραδείγματα πλαισιωτών φορέων λυμένα όντως με το sap2000. Ενδεχομένως να σε βοηθήσει.

 

Ο δε ΦΟΥΝΤΑΣ εδρεύει στην Αθήνα (Στουρνάρη - από την κάτω πλευρά της Πατησίων) κ από εκεί νομίζω, μπορείς να προμηθευτείς όποιο από τα βιβλία του υπάρχει στη λίστα. Είχα αγοράσει τον Ευρωκώδικα 5 πριν περίπου 1 1/2 χρόνο από εκεί. Τώρα, αν άλλαξε κάτι στο ενδιάμεσο κ μετακόμισε στη συμπρωτεύουσα, δεν το γνωρίζω.

 

Εdit : Πράγματι, δεν έχει αλλάξει κάτι σε ό,τι αφορά την διεύθυνσή του, λάθος τα λέει ο συνάδελφος παραπάνω. Για ρίξε μία ματιά και εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Statik το βιβλίο (πιο πολύ σε φυλλάδια φέρνει) που αναφέρεις το είχα πετύχει στον Παπασωτηριου και μου φάνηκε καλό, απλό κ εισαγωγικό.Έχει κάποια παραδειγματάκια για μερικές περιπτώσεις φορέων αν θυμάμαι καλά.Για κοίτα και στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ αν υπάρχει.Παλιότερα που το χα ψάξει δεν είχα βρει κάτι....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Eχετε βρει εκτος απο τα παραπανω αλλες σημειωσεις-παραδειγματα? Τοση πέραση εχει το  προγραμμα. Δεν μπορει να μην υπαρχει καποιο αξιολογο υλικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.