Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάτος δοκών


 
blue

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Έχω μια διώροφη κατοικία, απλή αλλά με σχετικά μεγάλα ανοίγματα. Μεταξύ άλλων, κεντρικά υπάρχουν τρείς τετραέριστες πλάκες πάχους, σε σειρά, διαστάσεων 4.5μ x 6.6μ απο τις οποίες προβάλουν (με δοκούς-προβόλου) τρείς τριέριστες πλάκες διαστάσεων 4.5μ x 2.6μ. Όλες οι πλάκες είναι πάχους 22εκ. Η ενδιάμεση στήριξη των δοκών (6.7μ και 2.6μ (δοκός-πρόβολος)) γίνεται με υποστύλωματα Φ60. Έχω δοκιμάσει δοκούς 30x70 και είναι οκ. Μου προτείνει οπλισμούς 4Φ20 στις μεγάλες δοκούς που είναι λογικό. Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι στο πλάτος των δοκών, αν δηλαδή θα ήταν καλύτερα να έβαζα 35x70 λόγω φαινομένων στρέψης, αν και λόγω διάταξης των πλακών μου φαίνονται λίγο απομακρυσμένα. Εσείς τι λέτε?

 

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

 

Edit : Τώρα συμπληρώθηκε. Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η δυστρεψία μιας δοκού δεν είναι αναγκαία για την ισορροπία των πλακών (είναι μία περίσσια δέσμευση βαθμού ελευθερίας) μπορεί (και πρέπει) να αγνοήται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η πλάκες σου έχουν το ίδιο πάχος (22 cm) και επειδή αυτές με διαστάσεις 4.5 m x 2.6 m είναι τριέρειστες και όχι καθαροί πρόβολοι, δε νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερο πλάτος από αυτό των 30 cm.

 

Αν συνεχίζεις να το φοβάσαι, πύκνωσε τα τσέρκια σου, π.χ. Φ10/10.

 

Επίσης λόγω των 70 cm ύψους των δοκών σου, θα σε παρότρυνα να τοποθετήσεις και πλαϊνό οπλισμό, π.χ. 2Φ12/Παρειά, ο οποίος και στρεπτικά θα βοηθήσει, αλλά και καλύτερη συνάφεια σκυροδέτησης θα σου προσφέρει.

 

Πέρα από αυτά, λόγω μεγάλης τριέρειστης, θα σου πρότεινα η θεμελίωση σε εκείνο το σημείο να γίνει λίγο έκκεντρη (προς τα έξω).

Link to comment
Share on other sites

αν δηλαδή θα ήταν καλύτερα να έβαζα 35x70 λόγω φαινομένων στρέψης...

Για ποιά στρέψη μιλας;

Να είχες πρόβολο 2μ χωρίς συνέχεια με άλλη πλάκα, να το καταλάβαινα...

 

Μια χαρά είσαι. Πιό κρίσημο είναι το ύψος δοκου στην περιπτωση σου παρά το πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.