Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές μεταξύ Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών


Lex83

Recommended Posts

Εμείς οι δυο δεν διαφωνούμε για το αν είναι σωστό να έχουν οι ΜΠΔ ολα τα΄ΕΔ των ΜΜ οτι ροή και να πάρουν.Εγω εκει που κολλάω είναι το οτι θεωρείς(συνειδητά ή υποσυνείδητα, δεν με ενδιαφέρει) οτι παρ'ολο που οι ΜΠΔ κάνουν τα μαθήματα μιας ροής ΜΜ δεν είναι ΜΜ.Και σε ξαναρωτώ:η επιλογή ροής κάνει τον μηχανολόγο?Και στο εξωτερικό δεν είναι απίθανο να δείς εναν ηλεκτρολόγο να αναλαμβάνει μηχανολογικά.

 

Σου ξαναλέω, μιλάς για τρομερή εξειδίκευση, το οποίο και πάλι είναι άδικο δεδομένου οτι απο ορισμένες ροές απορρέουν περισσότερα ΕΔ...Να ξαναπώ το κλασικό μου παράδειγμα:

Να υπάρχουν διαφορετικά ΕΔ για τους ΠΜ.Άλλοι ΠΜ για γέφυρες, άλλοι για υδραυλικά, άλλοι για δρόμους.

 

Αστείο?

 

Οι ΜΠΔ έχουν ΕΔ μηχανολόγου απο την άποψη οτι κάνουν τα ίδια μαθήματα με μια ροή μηχανολόγων.Μεταξύ ενός απόφοιτου ΜΠΔ και ΜΜ ΕΜΠ(ροής παραγωγής) υπάρχει ελάχιστη διαφορά(η διαφορά είναι μεγαλύτερη ανάμεσα σε εναν ΜΜ ΕΜΠ και ΜΜ Πάτρας).

 

Πρέπει να είναι κάποιος τυφλός για να μην διακρίνει την αδικία.

Διόρθωση:ο τίτλος που προκύπτει απο τη ροή παραγωγής, είναι μηχανικός παραγωγής, όχι μηχανικός παραγωγής και διοίκησης.Αυτή είναι η διαφοροποίηση των τμημάτων, η μόνη, εκτός απο την μη επιλογή ροής.

 

Αν έχω καταλάβει καλά το πρόβλημα σου είναι οτι επειδή είμαστε σχολή που δεν διαλέγει ροές δεν δικαιούμαστε όλα τα ΕΔ.Οι σχολές δίνουν ερεθίσματα, το πολυτεχνείο δεν είναι ΤΕΙ(καθόλου υποτιμητικά δεν το λέω).Στο πολυτεχνείο δεν μαθαίνουμε να δουλεύουμε.Δεν ξέρω τι κάνατε στο ΔΠΘ, αλλά εσυ μας λές οχι απλά να μαθαίνουμε να δουλεύουμε, αλλά να μαθαίνουμε και που να δουλεύουμε...

 

Το οτι δεν διαλέγουμε ροή δεν σημαίνει οτι χάνουμε στις άλλες ροές.

Έχουμε και ΑΠΕ, κατασκευαστικές τεχνολογίες σε μικροκλίμακα, έλεγχο κατασκευών κα.

 

Απλά δεν τα έχουμε σε τόσο βάθος οσο οι ροές ΜΜ.

 

Π.χ η μηχανική ρευστών 2 στο ΑΠΘ είναι μόνο σε μια ροή.

 

Ας κόψουμε τα ΕΔ κομμάτια.

Δείξε μου έναν ΠΜ που να κάνει μόνο δρόμους στο δημόσιο.

 

Εσυ μπορεί να συμφωνείς με αυτό, πολλοί άλλοι δεν συμφωνούν.Το να λές οτι εγω βολεύομαι είναι σαν να λές οτι βολεύεται ο κάθε απόφοιτος ΜΜ ροής παραγωγής που ασχολείται με Η/Μ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε Βαγγελη βλεπω οτι εχεις μια εμμονη με τους ΜΜ. Οσα κοινα μαθηματα

να εχεις με αυτους εσυ εισαι ΜΠΔ και οχι ΜΜ. Δεν λεω οτι δεν εχεις τις γνωσεις

η οτιδηποτε εσυ και οι συναδελφοι σου αλλα βλεπω μια περιεργη ταση..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.Μπορείς να πείς οτι οι ΜΠΔ και ΜΜ είναι κάτι σαν το 5=5.0 όσα μηδενικά και να βάλεις...ΜΜ υπάρχουν μόνο ως φοιτητές.Μετα τη ροή είναι είτε μηχανολόγοι μηχανικοί παραγωγής, είτε ΜΜ ενέργειας, είτε κατασκευαστές ΜΜ είτε δεν ξέρω και γω τι άλλο.Το αν οι απόφοιτοι είναι μηχανολόγοι μηχανικοί παραγωγής και πάλι δεν στέκει λόγω της διοίκησης...το αν είναι μηχανολόγοι μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης...στη κρίση του καθενός...το οτι έχουμε όλα τα μαθήματα κοινά, εγγραφόμαστε στο ΠΣΜ-Η, στο ΤΣΜΕΔΕ ως ΜΜ(πληρώνουμε φόρους όπως οι ΜΜ),στο ΤΕΕ ως ΜΜ, εργαζόμαστε σε ιδιωτικό, πρόσφατα και σε δημόσιο τομέα όπως ΜΜ...αν παρ'ολα αυτά δεν είμαστε ΜΜ...και αυτό στη κρίση του καθενός.Ναι οκ, μπορεί να ήθελα να γίνω ΜΜ, αλλά προς το παρόν αφού θα κάνω τα ίδια μαθήματα και θα έχω τις ίδιες επαγγελματικές διεξόδους μου αρκεί.Σε κάποιον άλλον μπορεί να μην αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση:ο τίτλος που προκύπτει απο τη ροή παραγωγής, είναι μηχανικός παραγωγής, όχι μηχανικός παραγωγής και διοίκησης.Αυτή είναι η διαφοροποίηση των τμημάτων, η μόνη, εκτός απο την μη επιλογή ροής.

 

Αν έχω καταλάβει καλά το πρόβλημα σου είναι οτι επειδή είμαστε σχολή που δεν διαλέγει ροές δεν δικαιούμαστε όλα τα ΕΔ.Οι σχολές δίνουν ερεθίσματα, το πολυτεχνείο δεν είναι ΤΕΙ(καθόλου υποτιμητικά δεν το λέω).Στο πολυτεχνείο δεν μαθαίνουμε να δουλεύουμε.Δεν ξέρω τι κάνατε στο ΔΠΘ, αλλά εσυ μας λές οχι απλά να μαθαίνουμε να δουλεύουμε, αλλά να μαθαίνουμε και που να δουλεύουμε...

 

Το οτι δεν διαλέγουμε ροή δεν σημαίνει οτι χάνουμε στις άλλες ροές.

Έχουμε και ΑΠΕ, κατασκευαστικές τεχνολογίες σε μικροκλίμακα, έλεγχο κατασκευών κα.

 

Κοίτα εμείς τα ''βλαχαντερά'' του ΔΠΘ (έλα σε πειράζω, αν και δε μου άρεσε το σχόλιο περί ΔΠΘ - εγώ δε κόβω το κεφάλι μου για καμμιά σχολή) όταν διαλέγουμε μια ροή, την κάνουμε συνειδητά... Ξέρουμε τι ΕΔ αντιστοιχούν σε κάθε ροή, τι ευκαιρίες δίνουν, και αναλόγως πράττουμε... Δύσκολα και πολύ σπάνια θα δεις ένα ΤΗΛΕΠ να κάνει Η/Μ μελέτες όπως και ένα Ενεργειακό να δουλεύει στη π.χ. Cosmote... Τουλάχιστον στο δικό μου έτος, το 90% δουλεύει πάνω στη ροή του...

 

Η ροή είναι η ειδίκευση που παίρνεις... Και είναι λογικό να ειδικεύεσαι κάπου... Δε μπορείς να είσαι παντού και πάντα... Δε μπορείς σαν Πολιτικός Μηχανικός να ξέρεις για όλα τα έργα... Άσχετο αν κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν τα ΕΔ του '34... Θες να είσαι ένα από το μπούγιο?

 

Το ''προβλημά'' μου Βαγγέλη (αν και πραγματικά προβλήματα θεωρώ μόνο της υγείας, όλα τα άλλα είναι για να πλακωνομαι στα foroum με 18χρονά) είναι ότι υπερασπίζεσαι κάτι, και χτυπιέσαι, και κοπανιέσαι που ξέρεις και συ ότι ίσως κάτι δε πάει καλά...

 

Τι έχω καταλάβει από τις τόσες εβδομάδες που μιλάμε στο foroum:

1. Είσαι ένα αγόρι που θέλει να γίνει Μηχανικός και να ασχοληθεί με Η/Μ μελέτες, εγκαταστάσεις, επιβλέψεις κτλ... Πολυ ωραία... Μπράβο σου, συγχαρητήρια..

2. Βάζεις κάτω το μηχανογραφικό και λες: Ποιές σχολές λοιπόν να διαλέξω? Βλέπεις 5 σχολές ΗΜΜΥ, 5 ΜΜ, 1 Ναυπηγών, 2 ΜΠΔ... Ωραία λοιπόν...

3. Ψάχνεις για καθε σχολή τι παίζει... Μαθαίνεις απέξω και ανακατωτά ΠΣ, ΕΔ, παίρνεις εκατό τηλ διάφορους απόφοιτους, ακούς διάφορα, κτλ κτλ κτλ... Λες ωραία, δηλώνεις αυτές τις σχολές και όλα εντάξει...

4. Το άτιμο όμως το σύστημα σε έφερε στα Χανιά... Και λες, όλα καλά, δίνουν τα ΕΔ που θέλω, τι με νοιάζει αν αυτό είναι σωστό ή όχι? Τι με νοιάζει αν το κράτος κάνει σωστά που μου δίνει όλα τα ΕΔ? Αφού με βολεύει εμένα, θα τα πάρω... Και ας κόψουν οι άλλοι το λαιμό τους... Ε και εντάξει, δε θα κάνω μαθήματα που αντιστοίχουν στα ΕΔ που μου δίνουν απλόχερα, δε θα μάθω ποτέ για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, ηλεκτρονικά ισχύος, θα ακούω ΣΗΕ και θα νομίζω ότι είναι η CIA, θα κάνω 1, ή 2, το πολύ 3 μαθημάτα περί θερμοδυναμικής, ρευστομηχανικής κτλ... Αλλά με νοιάζει? Όχι βέβαια, αφού το κράτος δίνει τα ΕΔ του '34 να τα χω να τα χαίρομαι...

 

Βαγγέλη θα περίμενα πρώτα από ένα νέο παιδί όχι να εκμεταλλεύεται το κράτος μόνο όταν το βολεύει αλλά και να λεει τις αλήθειες... Ενώ έχεις παραδεχτεί δημοσίως στο foroum ότι ίσως κάποια από τα ΕΔ που ΘΑ πάρεις να μην πρέπει να τα πάρεις (βάση των ΠΣ στα οποία πίνεις νερό - χαχαχαχα άσε να κάνω και γω την πλάκα μου, τέτοια περιμένω), παρ' όλο αυτά σε 7 χρόνια θα τα εκμεταλλευτείς...

 

Τέλος, θα σου ομολογήσω κάτι... Ναι δε τους χωνεύω τους ΜΠΔ γιατί όταν ήμουν φοιτήτρια στην Ξάνθη έφαγα χυλόπιτα από έναν ΜΠΔ και από τότε έχω σκοπό να τους συκοφαντώ συνεχώς... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

(Αυτό ισχύει, αλλά είμαι αρκετά ώριμη και λογική ώστε να ξεχωρίζω τα επαγγελματικά με τα προσωπικά... Απλά λατρεύω να κάνω πλάκα μαζί σου... έτσι κάνουν εμείς οι κακιασμένες γκόμενες...)

 

 

Άντε να μας μπει και ο καινούριος χρόνος καλά...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βαγγελη βλεπω οτι εχεις μια εμμονη με τους ΜΜ. Οσα κοινα μαθηματα

να εχεις με αυτους εσυ εισαι ΜΠΔ και οχι ΜΜ. Δεν λεω οτι δεν εχεις τις γνωσεις

 

Μα εννοείται ότι δεν είναι ΜΜ...εξάλλου το λέει και το όνομα Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήμουν σύμφωνος μαζί σου, κάτι θα μου βρώμαγε, αν τα ΕΔ δεν είχαν κατακτηθεί μετά κόπων και βασάνων 11 χρόνια μετά την αλλαγή του ΠΣ.Επειδή το θέμα το έχεις κάνει πολύ προσωπικό, να σου πω πως ναι, θέλω να ασχοληθώ με Η/Μ μελέτες, και δεν σκοπεύω να το κάνω μόνο με τα μαθήματα της σχολής μου.Σκοπεύω να κάνω μεταπτυχιακό, και απο τώρα ψάχνω κάποιο τεχνικό γραφείο για να το παίξω γραμματέας(αυτη τη 4Μ την έχουνε θεοποιήσει...να σου πώ πως ένας καθηγητής σκοπεύει να τη μπάσει ως μάθημα στους ΜΠΔ?)...έχω βρεί ενα κοντά μου το οποίο το συντηρούν 2 ΜΠΔ κιόλας...και εγω έχω φάει χυλόπιτα...αμέσως μετά τις πανελλήνιες...τώρα η κοπέλα αυτή είναι πολιτικός μηχανικός στο ΕΜΠ...

 

Όσο για το αν οι ΜΠΔ είναι ΜΜ...ευτυχώς υπάρχουν δημοσιεύσεις και σε επιστημονικά περιοδικά στα οποία το υποστηρίζουν επιστήμονες πολύ μεγάλοι ώστε να "κολώνω" να τους αποκαλέσω συναδέλφους...Δεν θέλω να πω ονόματα, άντε στο site του συλλόγου.

 

Αυτό το νέο παιδί που λές, λέει οτι λέει, αφού έχει πειστεί οτι κάνει τα ίδια πράγματα με άλλους που έχουν τα ίδια δικαιώματα...

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς θα τα εκμεταλλευτώ?????????????????????Για να εκμεταλλευτώ κάτι θα πρέπει να μου χαριστεί κάποιος...ΠΟΙΟΣ?????????Ο ΠΜ που θα μου πει να του βάλω εναν ανελκυστήρα θα έχει και έναν φωστήρα ΜΜ του ΕΜΠ για να με βοηθάει?Αν δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά θα τη κάνω??Ας μας δώσουν και των αρχιτεκτόνων...να δω τι θα τα κάνουμε...τα ΕΔ δώθηκαν επειδή οι απόφοιτοι συναντούσαν δυσκολίες στην εργασία τους...τα δικαιούμαστε όσο τα δικαιούνται και οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήμουν σύμφωνος μαζί σου, κάτι θα μου βρώμαγε, αν τα ΕΔ δεν είχαν κατακτηθεί μετά κόπων και βασάνων 11 χρόνια μετά την αλλαγή του ΠΣ.

 

Δε πήρατε και την Πόλη, σιγά τους αγώνες... Ξέρω ακριβώς πως τα πήρατε, και το ξέρω καλά, πολύ καλά, αλλά επειδή εμπλέκονται και πολιτικοί παράγοντες, θα προτιμήσω να μη το πω δημοσίως

 

Επειδή το θέμα το έχεις κάνει πολύ προσωπικό, να σου πω πως ναι, θέλω να ασχοληθώ με Η/Μ μελέτες, και δεν σκοπεύω να το κάνω μόνο με τα μαθήματα της σχολής μου.Σκοπεύω να κάνω μεταπτυχιακό, και απο τώρα ψάχνω κάποιο τεχνικό γραφείο για να το παίξω γραμματέας(αυτη τη 4Μ την έχουνε θεοποιήσει...να σου πώ πως ένας καθηγητής σκοπεύει να τη μπάσει ως μάθημα στους ΜΠΔ?)

 

Πολύ σοβαρός καθηγήτης, να τον χαίρεστε... Θέλει να βάλει ως μάθημα ένα υπολογιστικό πρόγραμμα μελετών που στην αγορά κυκλοφορούν αλλά 5 παρόμοια, ίσως και καλύτερα... Να υποθέσω ότι είναι ο κος Σταυρουλάκης ο καθηγητής?

 

 

...έχω βρεί ενα κοντά μου το οποίο το συντηρούν 2 ΜΠΔ κιόλας...και εγω έχω φάει χυλόπιτα...αμέσως μετά τις πανελλήνιες...τώρα η κοπέλα αυτή είναι πολιτικός μηχανικός στο ΕΜΠ...

 

Λίγο σε έχασα εδώ... Νομίζεις ότι κρατάω χολή εξαιτίας μιας χυλόπιτας? Ήμαρτον... Θα φας και θα φαω και άλλες, εδώ μιλάμε για επαγγελματικά... Εγώ το είπα για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, μη τα παίρνεις όλα σοβαρά, θα γκριζάρουν τα μαλλιά σου... (είχα ένα συμφοιτητή που από τα 20 του είχε γίνει καραφλός από το πολύ άγχος, προσεξέ το...)

 

Όσο για το αν οι ΜΠΔ είναι ΜΜ...ευτυχώς υπάρχουν δημοσιεύσεις και σε επιστημονικά περιοδικά στα οποία το υποστηρίζουν επιστήμονες πολύ μεγάλοι ώστε να "κολώνω" να τους αποκαλέσω συναδέλφους...Δεν θέλω να πω ονόματα, άντε στο site του συλλόγου.

 

Κάτσε ρε Βαγγέλη, θα μας δείρεις κιόλας? Τι σημαίνει ''άντε στο site του συλλόγου''? Θες να βάλουμε κάτω τις δημοσιεύσεις μας να δουμε ποιανού είναι οι καλύτερες? Εγώ προσωπικά έχω 2 σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, so what?

 

Αυτό το νέο παιδί που λές, λέει οτι λέει, αφού έχει πειστεί οτι κάνει τα ίδια πράγματα με άλλους που έχουν τα ίδια δικαιώματα...

 

Καλύτερα να απαντήσει ο Γιώργος σε αυτό...

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς θα τα εκμεταλλευτώ?????????????????????Για να εκμεταλλευτώ κάτι θα πρέπει να μου χαριστεί κάποιος...ΠΟΙΟΣ?????????Ο ΠΜ που θα μου πει να του βάλω εναν ανελκυστήρα θα έχει και έναν φωστήρα ΜΜ του ΕΜΠ για να με βοηθάει?Αν δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά θα τη κάνω??Ας μας δώσουν και των αρχιτεκτόνων...να δω τι θα τα κάνουμε...τα ΕΔ δώθηκαν επειδή οι απόφοιτοι συναντούσαν δυσκολίες στην εργασία τους...τα δικαιούμαστε όσο τα δικαιούνται και οι άλλοι...

 

Παραλήρημα... Δε σχολιάζω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια spgirl!!Επειδή δεν έχω καταλάβει τι ειναι τα Η/Μ μελέτες(ηλεκτρολογικές μελέτες?) και κατι ακόμα εγώ σαν ηλεκτρονικός μπορώ να κάνω τέτοιου είδους μελέτες και να ανοίξω ένα τεχνικό γραφείο?Έχω την εντύπωση πως δεν μπορώ..Όταν πέρασα στο τμήμα αυτό το καλοκαίρι(Αύγουστο βγήκαν οι βάσεις) ένας γνωστός μου είπε πως έκανα μεγάλη βλακεία και δήλωσα ΗΜΜΥ και όχι ΜΠΔ και αυτό γιατί οι ΜΠΔ έχουν τα ΕΔ και των ΗΜΜΥ και ΜΜ και πως αυτός επειδή ειναι ηλεκτρολόγος μηχανολόγος από ΤΕΙ(δεν θέλω να θίξω κανέναν) δεν χρησιμοποιεί καθόλου το πτυχίο του ηλεκτρολόγου για τις μελέτες που κάνει.Επειδή δεν ξέρω κάνουν ηλεκτρολογικές μελέτες οι μηχανολόγοι?Και εγώ θα ήθελα να τα πούμε και να ακούσω την γνώμη σου..Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.!:smile:

Link to comment
Share on other sites

Όταν πέρασα στο τμήμα αυτό το καλοκαίρι(Αύγουστο βγήκαν οι βάσεις) ένας γνωστός μου είπε πως έκανα μεγάλη βλακεία και δήλωσα ΗΜΜΥ και όχι ΜΠΔ και αυτό γιατί οι ΜΠΔ έχουν τα ΕΔ και των ΗΜΜΥ και ΜΜ και πως αυτός επειδή ειναι ηλεκτρολόγος μηχανολόγος από ΤΕΙ(δεν θέλω να θίξω κανέναν) δεν χρησιμοποιεί καθόλου το πτυχίο του ηλεκτρολόγου για τις μελέτες που κάνει.Επειδή δεν ξέρω κάνουν ηλεκτρολογικές μελέτες οι μηχανολόγοι?Και εγώ θα ήθελα να τα πούμε και να ακούσω την γνώμη σου..Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.!:smile:

 

Τώρα αν πω αν θα έπρεπε ή όχι να περάσεις ΜΠΔ για να κάνεις Η/Μ μελέτες (ηλεκτρολογικές-μηχανολογικές) θα πέσει πάνω μου ο vaggelhs92 να με φαει ζωντανή... Βλέπεις με τον Βαγγέλη εχουμε μια ιδιαίτερη βεντέτα... We love to disagree with each other...Εγώ του λέω ότι δεν είναι Μηχανολόγος, αυτός χτυπιέται ότι είναι κτλ κτλ... Αν δεις και παλιότερα threads, θα απολαύσεις πολύ ωραίες συζητήσεις...

Σαν Ηλεκτρονικός λοιπόν, όχι δε μπορείς να έχεις τα αντίστοιχα ΕΔ για να κάνεις Η/Μ μελέτες...

Ο φίλος σου τι σχολή τελειώσε? Δεν υπάρχει σχολή ηλεκτρολόγος μηχανολόγος ΤΕΙ... Η το ένα ή το άλλο...

Ναι οι μηχανολόγοι κάνουν ηλεκτρολογικές μελέτες...

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω καταλάβει από τις τόσες εβδομάδες που μιλάμε στο foroum:

1. Είσαι ένα αγόρι που θέλει να γίνει Μηχανικός και να ασχοληθεί με Η/Μ μελέτες, εγκαταστάσεις, επιβλέψεις κτλ... Πολυ ωραία... Μπράβο σου, συγχαρητήρια..

2. Βάζεις κάτω το μηχανογραφικό και λες: Ποιές σχολές λοιπόν να διαλέξω? Βλέπεις 5 σχολές ΗΜΜΥ, 5 ΜΜ, 1 Ναυπηγών, 2 ΜΠΔ... Ωραία λοιπόν...

3. Ψάχνεις για καθε σχολή τι παίζει... Μαθαίνεις απέξω και ανακατωτά ΠΣ, ΕΔ, παίρνεις εκατό τηλ διάφορους απόφοιτους, ακούς διάφορα, κτλ κτλ κτλ... Λες ωραία, δηλώνεις αυτές τις σχολές και όλα εντάξει...

4. Το άτιμο όμως το σύστημα σε έφερε στα Χανιά... Και λες, όλα καλά, δίνουν τα ΕΔ που θέλω, τι με νοιάζει αν αυτό είναι σωστό ή όχι? Τι με νοιάζει αν το κράτος κάνει σωστά που μου δίνει όλα τα ΕΔ? Αφού με βολεύει εμένα, θα τα πάρω... Και ας κόψουν οι άλλοι το λαιμό τους... Ε και εντάξει, δε θα κάνω μαθήματα που αντιστοίχουν στα ΕΔ που μου δίνουν απλόχερα, δε θα μάθω ποτέ για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, ηλεκτρονικά ισχύος, θα ακούω ΣΗΕ και θα νομίζω ότι είναι η CIA, θα κάνω 1, ή 2, το πολύ 3 μαθημάτα περί θερμοδυναμικής, ρευστομηχανικής κτλ... Αλλά με νοιάζει? Όχι βέβαια, αφού το κράτος δίνει τα ΕΔ του '34 να τα χω να τα χαίρομαι...

 

spgirl πέρα από μηχανικός και ψυχολόγος (σοβαρά το λέω).

 

 

Τέλος, θα σου ομολογήσω κάτι... Ναι δε τους χωνεύω τους ΜΠΔ γιατί όταν ήμουν φοιτήτρια στην Ξάνθη έφαγα χυλόπιτα από έναν ΜΠΔ και από τότε έχω σκοπό να τους συκοφαντώ συνεχώς... ΧΑΧΑΧΑ

Χα, Χα, δεν παίζεσαι!!! :D :D :D

τέτοια να του λες ότι οι ΜΠΔ έχουν πέραση!

 

Έχει δίκιο ο Pappos.

Το είχα γράψει και παλιότερα αφού θέλετε να είστε Μηχανολόγοι Μηχανικοί (γιατί ο τίτλος είναι Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης είτε το θέλουμε, είτε όχι -για αυτό συμφωνώ με τον Pappos-) γιατί το τμήμα δεν ιδρύθηκε από την πρώτη μέρα με αυτόν τον τίτλο και με το ανάλογο πρόγραμμα σπουδών;

Και ως λύση προτείνεται η καταφυγή στο γνωστό και πετυχημένο τρικ.

Ποιο τρικ;

Προτείνουμε ένα τμήμα με τίτλο που δεν υπάρχει ανάλογος σε άλλο πανεπιστήμιο, το Υπ. Παιδείας συμφωνεί με την ίδρυση του τμήματος και όταν βγουν οι πρώτοι απόφοιτοι γίνεται μια μετονομασία του τμήματος για να εναρμονιστούμε με τις ειδικότητες των ΕΔ του 1934, έτσι ώστε να μην συναντούν δυσκολίες στην απόκτηση ΕΔ, να συμμετέχουν χωρίς δυσκολίες σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ κλπ.

Το παραπάνω ισχύει και για άλλα τμήματα με προτότυπους τίτλους.

 

Στο ερώτημα γιατί το ΕΜΠ ονομάζεται Εθνικό ενώ το ΠΚ όχι (όπως και το ΔΠΘ και το ΑΠΘ) είναι γιατί το ΕΜΠ είναι το πρώτο κατά σειρά ίδρυσης Πολυτεχνείο της χώρας και γενικότερα το 2ο (ή 3ο -γιατί μπορεί να κάνω λάθος-) πανεπιστήμιο/σχολή κατά σείρα ίδρυσης από τη δημιουργία του ελληνικού κράτους.

Το Μετσόβιο Πολυτεχνείο, γιατί μετά προστέθηκε το "Εθνικό" όταν ιδρύθηκε (γύρω στο 1860 νομίζω) ήταν ένα σχολείο που λειτουργούσε μόνο τις Κυριακές και μάθαινε τέχνες και κυρίως την οικοδομική (τεχνίτες έβγαζε, όχι μηχανικούς) και μετά από χρόνια μπήκε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Μετά αργότερα μπήκε στην ανώτερη εκπαίδευση και μετά στην ανώτατη.

Στο ερώτημα "μα καλά δεν υπήρχαν μηχανικοί τότε;"

Τα τεχνικά έργα του νεοσύστατου τότε ελληνικού κράτους τα πραγματοποιούσε ο στρατός και οι απόφοιτοι του από την "Μέση Στρατιωτική και Τεχνική Σχολή Ευελπίδων" η οποία ξεκίνησε ως "Λόχος των Ευελπίδων" και ιδρύθηκε από τον Ι. Καποδίστρια. Άνηκε τότε στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Αυτή είναι και η αρχαιότερη σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σήμερα.

(εξού και οι ειδικότητες "στρατιωτικός μηχανικός" και αργότερα "πολιτικός μηχανικός")

 

Πιστεύω ότι αν ο vaggelis92 ήταν σήμερα φοιτητής στους Μηχανολόγους Μηχανικούς του ΕΜΠ θα είχε την άποψη ότι οι ΜΠΔ του ΠΚ κακώς παίρνουν ΕΔ Μηχανολόγου γιατί τα μαθήματα τους αντιστοιχούν σε μία μόνο ροή των ΜΜ του ΕΜΠ. Θα έβγαζε όμως πάλι το πάθος που βγάζει και τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.