Μετάβαση στο περιεχόμενο

Inventor Vs Solidworks


alfie

Recommended Posts

γνωριζει κανεις που μπορω να κανω πιστοποιημενα σεμιναρια για solidworks?

το τεε διοργανωνε παλια επιδοτουμενα σεμιναρια αλλα δεν νομιζω οτι το κανει πλεον..

 

καθε πληροφορια ευπροσδεκτη..

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γνωριζει κανεις που μπορω να κανω πιστοποιημενα σεμιναρια για solidworks?

το τεε διοργανωνε παλια επιδοτουμενα σεμιναρια αλλα δεν νομιζω οτι το κανει πλεον..

 

καθε πληροφορια ευπροσδεκτη..

 

ευχαριστω..

 

Η Alfasolid φέρνει το Solidworks στην Ελλάδα, επικοινώνησε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω αρχικά να δηλώσω ότι έχω δουλέψει και τα δύο προγράμματα και στο παρόν είμαι χρήστης SolidWorks. Επίσης είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός και συναναστρέφομαι με αρκετό κόσμο σε βιομηχανικές μονάδες.

 

Μετά από αυτό θέλω να γίνει κατανοητό το εξής...στην συγκεκριμένη κουβέντα ΔΕΝ πρέπει να τεθεί θέμα σύγκρισης των προγραμμάτων σώμα με σώμα. Και τα δύο μπορούν να "αδειάσουν" τον αντίπαλό τους εάν ξέρεις σε ποιά εργαλεία και δυνατότητες να αναφερθείς. Για τον λόγο αυτό δεν θα μπω σε αυτό το τρυπάκι και επιτρέψτε μου να πω ότι όποιος το κάνει δεν μπορεί να βοηθήσει έναν νέο μηχανικό. Ένα σχεδιαστικό πακέτο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλούς τομείς και αντικείμενα και μία σύγκριση εργαλείων θα ήταν σωστή εάν και εφόσον ξέρει ο χρήστης τι ακριβώς ψάχνει και χρειάζεται. Στην αντίθετη περίπτωση (δηλαδή για την περίπτωση της πλειοψηφίας των φοιτητών και πολλών επαγγελματιών) θα πρέπει να σε απασχολήσουν δύο πράγματα...

1. με ποιό από τα δύο μπορείς να κάνεις πιο άμεσα την δουλειά σου (που στην παρούσα φάση είναι ο γενικότερος σχεδιασμός). Είναι γενικότερη παραδοχή ότι το SolidWorks είναι πιο εύχρηστο, αν και αυτό είναι επίσης σχετικό.

2. και βασικότερο, πιο από τα δύο θα επιφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Ψάξε στην παγκόσμια αγορά και δες πιο από τα δύο είναι πιο δημοφιλες...πιο από τα δύο ζητήται περισσότερο από βιομηχανίες και εταιρίες του κόσμου. Έχω σαφή άποψη επί του θέματος αλλά δεν θα την παραθέσω για να μην επηρεάσω κανέναν.

 

Σχετικά με την επιλογή και εκάθηση που ρωτήθηκε στην αρχή...συμφωνώ ότι το να μάθεις τώρα ένα πρόγραμμα που θα εκμεταλλευτείς σε 5 χρόνια δεν λέει τίποτα, αλλά ξέρω ότι ακόμη και η γενικότερη γνώση 3D Modeling προσωπικά μου έλλειψε από τα χρόνια των σπουδών οπότε είμαι υπέρ του να κάνεις εκμάθηση σχεδιαστικού ακόμη και τώρα. Το SolidWorks όντως το φέρνει η Alfasolid στην Ελλάδα και διοργανώνει συχνά σεμινάρια για εκμάθηση σε διάφορα επίπεδα!

 

Τέλος, αναφέρω ότι το SolidWorks είναι σχεδιαστικό πακέτο της Dassault Systemes SolidWorks Corp. η οποία ανήκει στον όμιλο Dassault αλλά είναι ανεξάρτητη Αμερικάνικη εταιρία. Δεν έχει καμία σχέση με το CATIA. Το τελευταίο πακέτο είναι πολύ δυνατό αλλά είναι λύση PLM η οποία κοστίζει προφανώς πολύ περισσότερο και δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από τα άλλα στα ελληνικά δεδομένα και επίπεδα (δεδομένου ότι δεν έχουμε αυτοκινητοβιομηχανίες ή εταιρίες τύπου Boeing). Γενικότερα η ανταλλαγή αρχείων από ένα σχεδιαστικό σε άλλο είναι πονεμλενη ιστορία και θέλει άλλη κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η εκμάθηση 3d modelling πρέπει και επιβάλλεται να ξεκινήσει από τη διάρκεια των σπουδών, δύσκολα στην Ελληνική αγορά να βρεις εργασία για σχεδιασμό χωρίς να έχεις προθύστερη γνώση σχεδιασμού. Τώρα, σχετικά με πιο είναι το καλύτερο, είναι αυτό που κάνεις τη δουλειά σου γρηγορότερα και πιο εύκολα. Επειδή χρόνια ασχολήθηκα και με τα δύο, θα πω ότι είναι πάνω κάτω τα ίδια, απλά (είναι μόνο προσωπική μου άποψη), το Inventor δεν το δίνανε πολύ σημασία παλιά οι ανταγωνιστές, ενώ στις τελευταίες εκδόσεις προκαλεί δέος αν όχι μεγάλο προβληματισμό σε εκείνους που λέγανε "σιγά το πρόγραμμα".

Προσωπικά χαίρομαι που με αλματώδη βήματα γίνεται αυτή η πρόοδος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σήμερα στον χώρο έχουν μπει για τα καλά οι σχεδιαστές που τα παίζουν στα δάκτυλα αυτά τα προγράμματα, και δεν είναι φυσικά μηχανικοί. Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς γραφίστες θα συμφωνήσω ότι το ξέρουν, ΑΛΛΑ... κάποτε ρώτησα έναν γραφίστα τι είναι ανάπτυγμα λαμαρίνας; Ξέρεις τι με είπε; (τι είναι αυτό;), μετά ρώτησα που είναι οι ανοχές; ξέρεις τι με είπε; (τί είναι αυτό;), μετά ρώτησα γιατί αντί για sheet metal είναι part σκέτο; η απάντηση είναι μία απο τα ίδια...

Άλλο να είσαι μηχανικός και άλλο να ξέρεις ένα πρόγραμμα, τώρα είναι σαν να ξέρεις να σχεδιάζεις ένα σπίτι αλλά να μη ξέρεις πόσος κολόνες πρέπει να βάλεις;

Οπότε... καλό είναι να ξέρουμε εκτός από το να μαθαίνουμε ένα "εργαλείο" καλά να ξέρουμε και για τι πράγμα κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλο που ψάχνεται τι να μάθει θα του έλεγα τα εξής.

Διάλεξε όποιο πρόγραμμα θες τώρα, όποιο βρίσκεις πιο εύκολα διαθέσιμο, και μάθε να φτιάχνεις μοντέλα σε περιβάλλον 3D Modelling με παραμετρική λογική και μάθε να δουλεύεις με τη λογική του features based modelling και time-history στο part navigator (το τελευταίο μπορεί να μην το λέω και σωστά γιατί έχω και κανά δυο χρόνια να το δουλέψω). Προχωρά μετά και σε assembly modelling, δες και τις δυνατότητες που υπάρχουν για παραγωγή σχεδίων και κατά τη γνώμη μου είσαι εντάξει για αρχή.

Οποιο πρόγραμμα και να σου βγει στο δρόμο στην πορεία θα είναι θέμα να μάθεις μόνο το interface του. Επιπλέον δυνατότητες όπως sheet metal design (αλήθεια υπάρχει πρόγραμμα σήμερα που έχει δυνατό και αξιόπιστο τέτοιο module), mould design, CAM, FEA και άλλα ινδιάνικα θα τα μάθεις είτε γιατί θα έχεις μεράκι για επιπλέον ενασχόληση είτε για θα στα μάθουν στην εταιρεία που θα βρεθείς να δουλεύεις και θα χρησιμοποιεί τέτοια συστήματα.

Μάθε τα fundamentals πρώτα, που είναι θέμα τεχνολογίας και όχι μάρκας λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εγώ πάντως εντυπωσιάζομαι με ορισμένους σχεδιαστές που μπορεί να φτιάξουν π.χ. μια μοτοσυκλέτα σε ένα τέτοιο πρόγραμμα. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να τους φτάσω και μένω σε απλές μηχανικές κατασκευές :(

Link to comment
Share on other sites

Σεμινάρια εκμάθησης και μάλιστα για οποιοδήποτε tzampa & free παίζουν; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Σεμινάρια εκμάθησης τσάμπα δεν υπάρχουν. Αυτό που υπάρχει σε αφθονία είναι tutorials στο youtube, αρκετά site με τις βασικές εντολές, τα tutorials που έχουν ενσωματωμένα και τα δύο προγράμματα καθώς και το www.grabcad.com με άπειρα έτοιμα 3d models όπου μπορείς να τα κατεβάσεις και από το ιστορικό εντολών να δεις πως φτιάχνονται.

 

Εγώ πάντως εντυπωσιάζομαι με ορισμένους σχεδιαστές που μπορεί να φτιάξουν π.χ. μια μοτοσυκλέτα σε ένα τέτοιο πρόγραμμα. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να τους φτάσω και μένω σε απλές μηχανικές κατασκευές :(

 

Και εγώ στην αρχή εντυπωσιαζόμουν, αλλά ο σχεδιασμός που κάνουν είναι στο περίπου χωρίς να λαμβάνονται υπόψη ανοχές, αντοχή και κανόνες στοιχείων μηχανών. Επίσης αν είχες μπροστά σου τα μηχανολογικά σχέδια του κάθε κομματιού θα μπορούσες να φτιάξεις και εσύ περίπλοκα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.