Μετάβαση στο περιεχόμενο

Inventor Vs Solidworks


alfie

Recommended Posts

Όταν δούλευα για κάποιο καιρό το inventor V6 (πριν 5 χρόνια περίπου στο πολυτεχνείο), είχα δοκιμάσει και το solid. Δεν σκέφτηκα να αλλάξω το inventor.

 

Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς. Δεν έχω δοκιμάσει νέα έκδοση των δυο προγραμμάτων. Πάντως τότε το inventor ήταν "πιο παραμετρικό" και φιλικό στο χρήστη με την καλή έννοια.

 

Νομίζω όμως πως αυτά τα δυο προγράμματα δεν συγκαταλεγονται στα καλύτερα προγράμματα που υπάρχουν. Δε νομίζω πχ κάποια αυτοκινητοβιομηχανία να χρησιμοποιεί κάποιο από αυτά. Χρησιμοποιούν προγράμματα όπως το Catia.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Προσπαθώντας να εισάγω ένα μοντέλο από το solidworks στο AutoCAD και μετά από ψάξιμο στο Internet δεν βρήκα λύση. Με το Inventor γίνεται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Για να εισάγεις από το ένα πρόγραμμα στο άλλο πρέπει να κάνεις export-> step, sat και μετά import από το άλλο. Το inventor και το Autocad βασίζονται στο interoperability και έχουνε αυτόματο update το ένα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα πάντα παίδες (ακόμα και με τα αρχεία sat). Ψάξτε και στο internet να δείτε. Πολλοί δεν μπορούν να μεταφέρουν από το solidworks στο AutoCAD.

To Solidworks νομίζω ότι είναι της Dassault Systèmes SolidWorks Corp και όχι της Autodesk.

Link to comment
Share on other sites

Το solidworks είναι της Dassault η οποία είναι Γαλλική εταιρεία. Προσωπικά έχω εισάγει αρχείο αλλά τέλος πάντων. Χρόνια δούλευα με το Solidworks, πολύ καλό πρόγραμμα αλλά... ο λόγος της μεταφοράς στο Inventor είναι ότι το Inventor έχει το Interoperability με το Autocad, πράγμα σημαντικό εάν έχεις μεγάλο όγκο δεδομένων σε dwg. Τον τελευταίο καιρό γίνεται χαμός ανάμεσα στις δύο εταιρείες με αφορμή μία έκθεση στην οποία λέγεται ότι το Inventor υπερέχει και στα 15 σημεία της σύγκρισης.

http://ellipsis-autodesk.typepad.com/blog/2010/08/autodesk-inventor-vs-dassault-solidworks.html

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω τέλος ότι το Pro|Engineer έχει ως έξοδο και είσοδο όλα τα format αρχείων από όλα τα προγράμματα CAD. :smile:

...αλλά είναι πολύ δύσκολο το άτιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όλα τα εμπορικά προγράμματα CAD φορτώνουν αρχεία 3D αρκεί τα προγράμματα αυτά να είναι βασισμένα στο parasolid kernel.

 

Απλά το SW, με το Featureworks σου λύνει τα χέρια γιατί έχεις μοντέλο πλήρως παραμετροποιήσιμο ακόμα κι αν ξεπέσεις σε κανένα κούτσουρο igs/stl.

 

Τέτοια μικρά εργαλειάκια είναι που κάνουν την διαφορά για μένα στο SW. Αυτά και όλο το πακέτο του simulation που όταν πας για optimised σχέδιο σου επιτρέπει να παίζεις με την γεωμετρία και να τρέχεις ξανά τον solver χωρίς να τρέχεις με export/import σε άλλα πακέτα (ANSYS, Simulia κλπ)...

 

Επίσης, SW με SolidCAM είναι απίστευτος συνδυασμός. Ακόμα και αρχάριος με τα CNC μπορεί να αρχίσει να κόβει μέσα σε 1 ώρα με λίγο προσοχή και λίγο μυαλό.

 

 

To Inventor νομίζω χαίρει μεγάλης προσοχής στην Ελλάδα λόγω του προηγούμενου πατήματος της Autodesk στην αγορά, και γιατί η Alfasolid απλά δεν προμοτάρει αρκετά δυνατά το προϊόν της... Αν είχε ανάλογο πάτημα η Solidworks στην Ελλάδα, κι αν η Ελλάδα είχε βιομηχανία που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί ένα πακέτο που φτάνει το PLM του (αξεπέραστου σε οτιδήποτε) CATIA στο 70% του, τα πράγματα θα ήταν αρκετά διαφορετικά νομίζω.

 

Αν είχα κι εγώ φτερά θα πέταγα βέβαια :D

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω όχι για να διαφωνώ, αλλά με επιχειρήματα

για δες και πες μου αν το κάνει αυτό το SD;

ποιος είπε ότι για να τρέχει ansys/simulia πρέπει να κάνεις export/import; το addin στο Inventor δεν υπάρχει για optimization;

Το Solidcam είναι χρήσιμο αν θες να κόψεις, αν θες industrial design τι να χρησιμέψει;

οκ υπερτερεί...ας το δεχτώ; που;

στο direct modeling; στο free form design; στο free history design; στο routing; στο frame generator;

Και για να μη παρεξηγηθώ ότι μιλάω μόνο:

Δεν έχει να κάνει μόνο με τις πωλήσεις...έχει να κάνει και με το πρόγραμμα...

Τώρα όσο αφορά τη σύγκριση και και και... είναι κρίμα ένα πρόγραμμα να μην ανοίγει αρχεία προγράμματος που ανήκει στην ίδια εταιρεία και αναφέρομαι στο Catia. Το οποίο είναι απαίτηση πολύ κόσμου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.