Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση αυτοψίας - Δήλωση αντοχής - Στατική επάρκεια υφιστάμενων κτιρίων


 
terry

Recommended Posts

η συνέχεια από εδώ

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=242661#post242661

 

 

Ρωταω γτ δεν εχω εμπλακει με προ του 55

 

 

Δλδ πας με συμβατικο και τι μελετε κανεις???Πες μου τωρα οτι θελουν και ΚΕΝΑΚ να ανοιξω την πορτα να πηδηξω (και ειμαι και ισογειο...)

Προσαυξηση εχεις?? (λογω επισκευης, διαρρυθμισης??)

 

 

Εγω παντως θα εκανα και τις δυο αυξησεις..συνολο 80% αυξηση (30+50)

 

 

 

ΥΓ. Τιποτα myri ....βλεπεις οτι οι αμοιβες του ΤΕΕ ειναι μια μπουρδα??? Δλδ επειδη ειναι προ του 55 δεν πρεπει να αποτυπωσεις στατικα και να τα ελεξεις?? Ουτε θα πληρωθεις προσαυξηση?? Και συ δλδ αισθανεσαι ασφαλεια με αυτο??? Και νομιζει οτι η αμοιβη ειναι οκ???

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνεις και τι 2 προσαυξήσεις, κάνεις τη δυσμενέστερη πχ 50%

 

Τιποτα myri ....βλεπεις οτι οι αμοιβες του ΤΕΕ ειναι μια μπουρδα??? Δλδ επειδη ειναι προ του 55 δεν πρεπει να αποτυπωσεις στατικα και να τα ελεξεις?? Ουτε θα πληρωθεις προσαυξηση?? Και συ δλδ αισθανεσαι ασφαλεια με αυτο??? Και νομιζει οτι η αμοιβη ειναι οκ???

γιατί ειναι μπουρδα

άμα το κτίριο φαίνεται να μην έχει κάποιο πρόβλημα δεν κάνεις στατικά

άρα δεν πληρώνεσαι για στατικά, φυσικά πληρώνονται δύο ΠΜ για 2 βεβαιώσεις αντοχής

 

νομίζεις πως τυχαία έχει βγει αυτή η διαδικασία

δηλαδή άμα μας υποχρέωναν να κάναμε έλεγχο στατικών σε πολυκατοικία προ55

τι θα γινόταν θα παρακαλούσαμε τον καθένα να μας ανοίξει το διαμέρισμά του να μετρήσουμε;

ή νομίζεις αν το κτίριο ήταν εκτός προδιαγραφών πως θα πείθαμε 20 διαμερίσματα να μετακομίσουν μέχρι να γίνουν ενισχυσεις

οπότε σου λέει οφθαλμοσκοπικός έλεγχος

Link to comment
Share on other sites

Μyri ετοιμος ειμια να πηδηξω...

 

Μην τα λες ετσι αυτα....

 

 

ΝΑΙ!!!!! σου ανοιγει ο καθενας και μετρας

ΝΑΙ!!!! φευγουν μεχρι να γινουν ενισχυσεις...

 

Ο ελεγχος με το "ματι" ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ.....

 

Εσυ εξαλλου ειπες οτι εχει προβλημα... (αλλα θες να εισαι ανταγωνιστικη και λες αν του βαλλω και αποτυπωση στατιων και ελεγχο θα χασω τη δουλεια....)

 

Αμα λεω εγω οτι ειναι μπουρδα ειναι μπουρδα....

 

Εγω θελω να καθοριζω την αμοιβη μου συμφωνα με τη δυσκολο και οχι με το λ του ΤΕΕ.....

 

Για τις προσαυξησεις που λες εισαι σιγουρη????Μονο τη δυσμενεστερη???

 

Πες μου οτι θα κανεις και ΚΕΝΑΚ, ελα σε παρακαλω...

 

 

ΥΓ. Σημερα εχω σαλταρει με κατι που μου ετυχε...και μεχρι την Πεμπτη που θα βεβαιωθω ετσι θα ειμαι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο ξαναλέω αν θεωρώ πως έχει πρόβλημα κάνω έλεγχο

εφόσον πειστεί και ο πελάτης πως έχει πρόβλημα και δεν μου δώσει πόδι

 

αν θεωρώ πως δεν έχει πρόβλημα κάνω δήλωση αντοχής

-----

από όσο ξέρω το ίδιο γίνεται και στα αυθαίρετα

δηλ δεν γίνεται ελεγχος (κάνω λάθος ; )

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εθιξες ενα μεγαλο θεμα...

 

"Οτι του φανει του λολοστεφανη"

 

Σε μας εδω ΚΑΝΟΝΙΚΑ.... και αποτυπωση και ελεγος επαρκειας....

 

Σε αλλες περιοχες ΟΥΤΕ δηλωση στατικης επαρκειας....

 

Σε αλλες περιοχες λενε "κανε ενα στατικο σαν να εχτιζες τωρα, βαλλε και τις κολωνες περιπου εκει που ειναι, για να το εχουμε στο φακελο"

 

Προσωπικη αποψη : Για κτηρια οπως το δικο σου (δεν μιλαω για κανενα γυμναστικο συλλογο και δηλωση επαρκειας σε κτηριο του 2009) ο μηχανικος που υπογραφει τη δηλωση επαρκειας (ας ειναι και 2 και χιλιοι δεκα δυο) ειναι εν δυναμει εγκληματιας και ΔΕΝ σεβεται την επιστημη του...

 

Να πληρωθει αποτυπωση στατικων και ελεγχο... ΟΣΟ αξιζει...οχι 75%*κ1*μ1*λ^2/νουμερο παππουτσι και ολο τριτη ριζα

Link to comment
Share on other sites

μα στο ξαναλέω το δικό μου κτίριο έχει πρόβλημα και θα γίνουν όλες οι μελέτες

 

σε κτίριο που δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα κάνουμε τις δηλωσεις αντοχής

------

κοιταξε να δεις τη νομοθεσία δεν την εγραψα εγώ ούτε οι μηχανικοί που υπογράφουν δηλώσεις αντοχής, τηρούμε ότι λέει η νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

Αν γινουν οι ελγχοι να ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ και στις αμοιβες του ΤΕΕ και να πληρωθουν βασει ΤΕΕ λοιπον, μαζι με ολες τις κρατησεις κτλ... κια να μπουν και οι μελετες στην ΟΑ.... Οχι απλα μια δηλωση επαρκειας...

 

Η νομοθεσια μπορει να λεει οτι θελει.... Ειδικα για στατικη επαρκεια δεν γνωριζω, κανε παραθεση αν θες...

 

 

Εγω σημερα βρηκα των μπελα μου για νομοθεσια του 1936!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! που υπογραφει ο Ιωαννης Μεταξης... Σαρεσε????????

Link to comment
Share on other sites

να σου πω , άμα γινει υποχρεωτικό δεν έχω πραγματικα κανένα πρόβλημα

 

όμως ας πούμε πως ο νόμος ζητα σε κτίριο προ 55 έλεγχο

με ποιά νομοθεσία θα κάνεις τον έλεγχο;;;

από ότι έχω διαβάσει με ΚΩΣ 1954 και αντισεισμικός 1959 ttp://www.michanikos.gr/showthread.php?t=15408

 

έστω πως το κτίριο πληρεί τις παραπάνω προδιαγραφές

αυτο δηλ τι σημαίνει, πως το κτίριο είναι ασφαλές;

και αν είναι για πόσο καιρό; για 50 χρόνια;

ποιός 30αρης μηχανικός μπορεί να υπογράψει αυτή τη μελέτη

και στην τελική γιατί να φορτωθεί την ευθύνη

 

ενω οφθαλμοσκοπικά ουδεν πρόβλημα

σημερα είναι ενταξει σε 10 χρόνια μπορεί να μην είναι

 

------

δεν κατάλαβα τι σου συνέβη , πάντως πρέπει να είναι σοβαρό :)

γινε πιο αναλυτικος

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...

Με ποιον κανονισμο θα δουλεψει ο μηχανικος θα το κρινει αυτος... Δεν μπορω να σου πω τωρα...

 

 

Το οτι ο κανισμος αλλαζει πχ καθε 10χρονια ΔΕΝ σημαινει οτι τα κτηρια με παλαιοτερους κανονισμος πρεπει να γκεμιστουν ή οτι θα πεσουν στον επομενο σεισμο..

Ο ΠΜ που θα κανει τη μελετη θα πει ποσο ασφαλες ειναι το κτηριο...

 

Δδλ εσυ πας με οτι ειναι υποχρεωτικο... αρα βλεπεις οτι ειναι μπουρδα οι αμοιβες του ΤΕΕ. Δλδ αν κατι δεν ειναι υποχρεωτικο το χρεωνεις οπως νομιζεις... Εκτος ΤΕΕ, χωρς ΦΕΜ, κρατησεις κτλ... Θα σε καταγγειλει για διαφευγοντα εσοδα του ΤΕΕ :smile:

Ελα πες μου για τον ΚΕΝΑΚ......θα κανεις ετσι???

 

Το οτι υπογραφει καποιος οτι το κτηριο ΦΑΙΝΕΤΑΙ οκ δεν σημαινει οτι αν πεσει 1 χρονο δεν φερει ευθυνη επειδη οτι αυτος του εριξε μια ματια ηταν οκ πριν ενα χρονο.....

Το 30 χρονων δεν το καταλαβα... Δικαιωμα υπογραφης δεν εχει??? Δεν υπογραφει τη δηλωση επαρκειας??? Που ειναι το προβλημα του να υπογραψει και τον ελεγχο?? Μηπως δεν ξερει να τον κανει..?? Μηπως δεν εχει δεδομενα για να τον κανει??? Μηπως για να εχει δεδομενα πρεπει να πληρωσει ο ιδιοκτητης??? Μηπως ομως ειναι κααυτερα να βαλλει 1000Ε στην τσεπη απο το να χασει τη δουλεια.???

Link to comment
Share on other sites

Το οτι υπογραφει καποιος οτι το κτηριο ΦΑΙΝΕΤΑΙ οκ δεν σημαινει οτι αν πεσει 1 χρονο δεν φερει ευθυνη επειδη οτι αυτος του εριξε μια ματια ηταν οκ πριν ενα χρονο.....

εγώ πάλι θεωρώ πως αν φαινόταν ΟΚ δεν φέρει καμμία ευθύνη

εκτός αν δεν φαινόταν ΟΚ

 

 

Το 30 χρονων δεν το καταλαβα... Δικαιωμα υπογραφης δεν εχει??? Δεν υπογραφει τη δηλωση επαρκειας??? Που ειναι το προβλημα του να υπογραψει και τον ελεγχο?? Μηπως δεν ξερει να τον κανει..?? Μηπως δεν εχει δεδομενα για να τον κανει??? Μηπως για να εχει δεδομενα πρεπει να πληρωσει ο ιδιοκτητης??? Μηπως ομως ειναι κααυτερα να βαλλει 1000Ε στην τσεπη απο το να χασει τη δουλεια.???

για να υπογράψεις έλεγχο στατικής επάρκειας για κτίριο ανω των 55 χρόνων πως θα αντέχει για τα επόμενα 50 χρόνια

πρέπει η να πάρεις ένα τρελό ποσό ή να είσαι 1 χρόνο πριν τη συνταξη

------

στη τελική ας θεσμοθετήσουν επισήμως τα προ 55 ή να γκρεμιζονται ή να ενισχύονται

δε θα φορτωθεί την ευθύνη ο μηχανικός επειδή το κράτος κάνει κοινωνική πολιτική

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.