Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο χωροτακτες δεν εγγραφονται στο ΤΕΕ?Ενδιαφερουσα πληροφορια...

 

Λαθος το καταλαβες αυτο που εγραψα....

Εγγραφονται. Στην αρχη ουτε αυτους τους δεχοταν στο τεε αλλα με μια σχετικη μαχη εγιναν δεκτοι. Το αν ορθως εγιναν ειναι μια αλλη ιστορια :rolleyes:

 

bas , εγραψες...με μια αραδα τα ειπες ολα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουμε off topic αλλά τι εννοείς αν ορθώς εγγράφοντα οι χωροτάκτες ? Τους θεωρείς λιγότερο "μηχανικούς" από τους τοπογράφους πχ που τυχαίνει και είσαι για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, δε θελω να ανοιξω νεο μετωπο αλλα πραγματικα δε νομιζω οτι ανηκουν στο τεε. Εχουν διαφορετικο προσανατολισμο και αλλη οπτικη

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, δε θελω να ανοιξω νεο μετωπο αλλα πραγματικα δε νομιζω οτι ανηκουν στο τεε. Εχουν διαφορετικο προσανατολισμο και αλλη οπτικη

 

Really?How?Elaborate please!

 

Αν και οταν μπουμε στο ΤΕΕ τα ιδια θα λεω και εγω για τους νεους

μηχανικους? :S

Link to comment
Share on other sites

Καλα, θα μου την πεσετε κατα κυματα τωρα ε; :)

Ειμαστε ηδη offtopic και ειναι η προσωπικη μου καθαρα αποψη αυτη (για την αξια της οποιας σας παραπεμπω στην υπογραφη μου ;) )

 

Αν παντως πραγματικα θελετε να συζητηθει , ας ανοιξει θεμα για το ποιες ειδικοτητες πρεπει να ειναι στο τεχνικο επιμελητηριο και ποιες οχι

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος αποφοιτος της σχολης ειμαι εδω και ειμαι ανοιχτος σε κριτικη,

δεν θα σε φαμε :D

 

Ανεπτυξε τις αποψεις σου!Το θεμα ειναι καταλληλο και για κρητικη για τους ΜΕΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω , αν είσαι αυτή της οπτικής φαντάζομαι θα πιστεύεις το ίδιο και για τους αρχιτέκτονες αν δούμε τις σπουδές τους , παρόλα αυτά Το πρόγραμμα σπουδών τοων χωροτακτών - πολεοδόμων είναι εδώ

http://www.prd.uth.gr/el/courses/undergrad/semesters.html

και προσωπικα΄το βρίσκω πολύ καλό

 

(Άσε που δεν έχουν χαριστικά δικαιώματα σε πράγματα που δεν γνωρίζουν)

 

Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μια παρανόηση νομίζουμε ως "μηχανικό" μόνο όποιον ασχολείται με mecahnics - υπάρχει μια πεποίθηση πχ οτι ο μηχανικός λογισμικού ( software engineering ) ή ο πολεοδόμος δεν είναι τόσο "μηχανικός " όσο αυτός που κάνει μπετό...

 

Να τα λένε αυτά όσοι δεν γνωρίζουν τι είναι ο μηχανικός οκ, αλλά να τα λέμε και εμείς...

Link to comment
Share on other sites

MScEng εισαι μηχανικος υλικων κι οχι χωροτακτης. Δεν εχω ιδεα για το προγραμμα σπουδων σου, οποτε δε μπορω να εκφερω γνωμη για το αν σωστα ή οχι σας αρνουνται εγγραφη στο τεε. Για το τμημα χωροτακτων (που ειχαν μια παρομοια ιστορια) εχω αποψη και την ειπα.

Συγκρινα λοιπον τις δυο περιπτωσεις.

Μηπως να εκανες μια επαναληψη στο τι εχει γραφτει; Γιατι ουτε και το πρωτο μου ποστ το διαβασες σωστα και εβγαλες λαθος συμπερασμα.

 

Zaxoys η αποψη μου για τους χωροτακτες δεν ειναι μειωτικη για αυτους. Απλα νομιζω πως εχουν, οπως ειπα, διαφορετικη προσεγγιση απο εναν ΑΤΜ ή ενα ΠΜ. Και μη με βαζεις στον πειρασμο να μιλησω για αρχιτεκτονες ;) Στα σοβαρα τωρα δε θεωρω τον εαυτο μου λιγοτερο ή περισσοτερο μηχανικο απο καποιον αλλο, το θετω στη βαση του ορισμου των ειδικοτητων το θεμα

Link to comment
Share on other sites

http://www.materials.uoi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=92&Itemid=160

 

Αυτο ειναι το προγραμμα σπουδων μου που σε μεγαλο βαθμο το κατιρτησε

το ΤΕΕ. Εκανε αλλαγες δηλαδη και προσεθεσε μαθηματα.

 

Δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα!Δεν καταλαβα καλα καλα που επικεντρωνεις

την κριτικη σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.