Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικό γραφείο και ελεύθεροι επαγγελματίες


vaggelhs92

Recommended Posts

Αν και είναι λίγο νωρίς ακόμα για μένα θα ήθελα να μοιραστώ το εξής σενάριο και να ακούσω τις γνώμες σας.Μετά το πέρας των σπουδών μου ή/και του μεταπτυχιακού, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προχωρήσω ως ελεύθερος επαγγελματίας, να βγάλω μελετητικό πτυχίο και να ανοίξω τεχνικό γραφείο Η/Μ μελετών.Επειδή δεν έχω κάποια νωρίτερη σχέση με το "άθλημα" μέσω οικογενειακού περιβάλλοντος,(ο πατέρας μου είναι ναυτικός) καταλαβαίνω οτι θα συναντήσω δυσκολίες.Με δεδομένη την τωρινή κατάσταση που επικρατεί πως κρίνετε μια τέτοια κίνηση?Επίσης θα πρέπει να κοιτάξω και για συνεργάτες ή θα μπορώ να ανταπεξέλθω και μόνος μου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο έτος της σχολής είσαι φίλε μ? ρωτάω γιατί γράφεις 92 στο ονομα σ? εχει σχέση με την χρονολογία γέννησης σ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι μοιράζονται και τα έσοδα (τα οποία είναι λίγα πλέον). Αλλιώς μιλάμε όχι για συνεργάτες αλλά για συστέγαση απλά. Και η συστέγαση μεταξύ ομοίων ειδικοτήτων είναι μάλλον προβληματική (ποιός θα πάρει τον πελάτη που θα μπει στο γραφείο; ).

Βαγγέλη η γνώμη μου είναι να ζήσεις τη φοιτητική σου ζωή για την ώρα. Έχει πολύ μέλλον αν όντως είσαι μόνο 18, έχεις μπροστά σου μια 5ετία μίνιμουμ για το δίπλωμα, μετά στρατό κλπ. Σε ένα χρόνο υπήρξαν τόσες εξελίξεις όσες τα προηγούμενα 20 χρόνια. Σε 5-6 χρόνια από τώρα ίσως ζούμε σε μια εντελώς διαφορετική χώρα και κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοετής είμαι μόλις τώρα μπήκα!Απλά ρωτάω γιατί απο μικρός ήθελα να συνδυάσω τη δουλειά του μηχανικού με το γραφείο(χωρίς να έχω κανέναν πάνω απο το κεφάλι μου).Για αυτό και η ιδέα του ελεύθερου επαγγελματία με έλκει.Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να τελειώσεις με το καλό, η Ελλάδα θα έχει ήδη χρεωκοπήσει, οι οικοδομές δε θα υπάρχουν, οπότε το χάος...

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όμως και οι κρίσεις φέρνουν ευκαιρείες.

το "για ποιους" είναι όντως ένα ερώτημα.

 

(Ισχύει ΧΩΡΙΣ να σημαίνει ότι πρέπει να το εφαρμόσουμε ότι η μεγαλύτερη ανάπτυξη έρχεται μετά από πόλεμο)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ΧΩΡΙΣ να σημαίνει ότι πρέπει να το εφαρμόσουμε ότι η μεγαλύτερη ανάπτυξη έρχεται μετά από πόλεμο

Αυτό ισχύει οπότε αν πιστέψουμε ότι αυτό που ζούμε τώρα είναι ένα νέο ειδους πολέμου, τότε σε 5 χρόνια που ο βαγγέλης θα είναι μηχανιός και με τη βούλα, θα μπορέσει να διασώσει την Ελλάδα από τα συντρίμμια της...

Πέρα από την πλάκα, η ζωή πως θα στα φέρει βαγγέλη δε ξέρεις...Μπορεί τώρα να έχεις στο μυαλό σου να ανοίξεις ένα τεχνικό γραφείο, μπορεί όμως σε 5 χρόνια να θές κάτι άλλο, να σου δοθεί μια άλλη ευκαιρία (μην αποκλείεις και το εξωτερικό...). Οπότε το να ψάχνεσαι από τώρα είναι λίγο άτοπο...Δε μπορεί να προγραμματισεις μια κατάσταση για 5 χρόνια μετά...Τα πράγματα αλλάζουν κάθε 6 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

ε, δεν ακούω και καλά τέλος πάντων. Εκτός τα έσοδα όμως μοιράζονται και τα έξοδα και όταν μιλάμε για το ίδιο βεληνεκές μιλάμε για άτομα που θα φέρνουν τον ίδιο όγκο δουλειάς στο γραφείο. Τα έσοδα δεν θα μοιράζονται ο καθένας θα παίρνει το ποσοστό του ότι του αντιστοιχεί..............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.