Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης


spanz

Recommended Posts

καλησπέρα είμαι καινούριος μηχανικός και προσπαθώ να νομιμοποιήσω μια αλλαγή χρήσης σε ένα υπόγειο πολυκατοικίας όπου ο ιδιοκτήτης είχε 3 αποθήκες στην σειρά και τις έκανε μια. Κατά την αυτοψία στον χώρο προκύπτει ότι οι αλλαγές που έχουν επέλθει στον υπόγειο γενικότερο χώρο είναι περισσότερες και επηρεάζουν και άλλους ιδιοκτήτες(για παράδειγμα στην κάτοψη της αδείας υπάρχουν ανοιχτές θέσεις σταθμεύσεως ενώ στην πραγματικότητα οι θέσεις αυτές έχουν κλείσει με τοίχους σε αυτόνομους χώρους σταθμεύσεως)

Η ερώτηση μου εχει ως εξις

Στην κάτοψη που σχεδιάζω εγώ αποτυπώνω την παρούσα κατάσταση με συνέπεια να φανούν και οι υπόλοιπες δομικές αυθαιρεσίες η απλά αποτυπώνω τον χώρο που θέλει ο πελάτης να νομιμοποιήσει αντιγράφοντας στο σχέδιο τους υπόλοιπους χώρους όπως έχουν στην άδεια

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ανέλαβες να νομιμοποιήσεις συγκεκριμένο τμήμα, και πληρώθηκες αποτύπωση γι'αυτό το τμήμα. Για ποιό λόγο να αποτυπώσεις επιπλέον χώρους που δεν έχεις πληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση σου

ο λόγος που κάνω την ερώτηση είναι αφενός γιατί δεν έχω την παραμικρή εμπειρία και αφετέρου διότι η νομημοποιηση αυτή προκύπτει και από διπλανών ιδιοκτητών αυθαίρετη δόμηση συνεπώς αποτυπώνοντας τον χώρο του εντολέα μου παράλληλα αποτυπώνω και μέρος διπλανής ιδιοκτησίας οπου εχει επελθει αυθαίρετη δόμηση. θεωρησα οτι ειναι ευθύνη του μηχανικού η σωστή αποτύπωση της παρούσας κατάστασης. Τώρα αν δεν έχω εγώ ευθύνη δεν αποτυπώνω τίποτα παραπάνω από αυτό που πληρώθηκα αλλά δεν θα δημιουργήσω πρόβλημα και στον άλλον ιδιοκτήτη ?

και πάλη ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με το συνάδελφο. Για οποιαδήποτε αλλαγή ή προσθήκη σε υφιστάμενο κτήριο, προαπαιτείται η νομιμότητα του υφιστάμενου.

Θα δώσεις μία υπογεγραμμένη συνολική κάτοψη του υπογείου, σωστά; Άρα, κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να δείξεις την υπάρχουσα κατάσταση, οπότε και αρχίζουν τα προβλήματα.

Η αλλαγή χρήσης που κολλάει; Δεν θα είναι πια αποθήκη; Όσο για την ενοποίηση των τριών αποθηκών σε μία κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται καμία άδεια αν αυτό έγινε κατά την κατασκευή. Ο νόμος δεν απαιτεί αναθεώρηση για μικρές αρχιτεκτονικές αλλαγές.

Και πως ακριβώς ήταν η ανοιχτή θέση στάθμευσης στο υπόγειο; Μάλλον, εννοείς θέσεις στάθμευσης σε ενιαίο χώρο. Γιατί ανοιχτή και σε υπόγειο δεν γίνεται.

Μήπως μπορείς να κάνεις μια απλή ενημέρωση φακέλου και να ξεμπερδεύεις;

Για να συνεκτιμήσεις τα παραπάνω, θα πρέπει να δεις πότε βγήκε η άδεια. Είναι σε ισχύ; Η αλλαγές πότε έγιναν;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ andrianna

Πράγματι η διατύπωση μου δεν ήταν σαφείς εννοώ θέσεις στάθμευσης σε ενιαίο χώρο οι οποίες τώρα είναι αυτόνομα κλειστά γκαράζ.

Η αλλαγή χρήσης προκύπτει από αποθήκη (3 αρχικά) σε δωμάτιο με τουαλέτα (κύρια χρήση)

Όσον αναφορά της γενικότερες αλλαγές που προκύπτουν είναι οι εξής

α) λιγότερες και κλειστές θέσεις στάθμευσης από αυτές που αναγράφονται στην αδεία και

β) έχει αλλάξει η θέση του μηχανοστάσιου της πολυκατοικίας καταλαμβάνοντας μια υποτιθέμενη ανοιχτή θέση στάθμευσης

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρων

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να κάνεις μια απλή ενημέρωση φακέλου και να ξεμπερδεύεις;

αν δεν ξεμπερδέψεις με αυτό

 

ίσως μπορείς να βγάλεις άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (ή να κάνεις νομιμοποίηση) για να ενοποιήσεις την αποθήκη σου

 

σε ότι αφορά τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες

εγώ σε απότυπώσεις δείχνω τον χώρο που εργοδότη μου και τα κοινόχρηστα

τα υπόλοιπα όπως ειναι στην οικοδομική άδεια με ελαφριά διαγραμμιση εφόσον δεν έχω πρόσβαση και δεν μπορώ να αποτυπώσω

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα δεν μπυ έχουν πει κάτι

 

ειναι πάντως προφανές πως δεν μπορώ να αποτυπώσω σε ιδιοκτησία που δεν ανήκει στον εργοδότη μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.