Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοντή δοκός


 

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου συναδέλφου σχετικά με κοντή δοκό.

Δηλαδή δοκό που έχει καθαρό άνοιγμα ανάμεσα απο δυό υποστυλώματα 0,50m.

Αυτό μου δημιουργείται αναγκαστικά μόνο στο ισόγειο τριόροφης οικοδομής.

Στους επάνω ορόφους ο ένας στύλος φεύγει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για βραχύ πρόβολο αλλά για το τελευταίο άνοιγμα συνεχούς δοκού στο ισόγειο με καθαρό άνοιγμα 0.5 μέτρα.

Δηλαδή δοκός ανοίγματος 0.5μ καθαρό στηριζόμενη σε δυό στύλους.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί; Ο στύλος που είναι μόνο για το ισόγειο δεν μπορεί να αφαιρεθεί;

Link to comment
Share on other sites

παραείναι κοντή νομίζω..πολύ επικίνδυνο να αστοχήσει σε τέμνουσα φυσικά ανάλογα και με τις ροπές που παραλαμβάνουν οι στύλοι...δεν μπορείς να κάνεις πολλά πέρα από το να την γεμίσεις δισδιαγώνια και συνδετήρες Φ10/8...

Δυστυχώς και εγώ αντιμετοπίζω συχνά το ίδιο πρόβλημα σε πολυκατοικίες με την δοκό που χτυπαέι σε κολώνα απέναντι από την είσοδο του ασανσέρ και έχει συνήθως μήκος 1.20-1.30...

πάντως δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει το άνοιγμα 0.50..για παραθυρο το έχεις αφήσει?γιατί δεν κάνεις τοιχείο με τρύπα?

Link to comment
Share on other sites

Βάζω την κολόνα τόσο κοντά διότι αν δεν την βάλω θα έχω μία εξάμετρη δοκό να στηρίζεται στην άκρη προβόλου μήκους 0.80μ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτιμώ το δεύτερο...έχεις μπαλκόνι κατά μηκος της 6μετρης δηλαδή μεγάλο βάρος?η 6μετρη στην άλλη άκρη στηρίζεται καλά?τι πάχος έχει η κολώνα εκεί?

Βέβαια αν αστοχήσει η κολώνα με το φουρούσι σε σεισμό αστοχεί όλο το σύστημα μετά..!

Εξήγησε στον αρχιτέκτονα οτι υπάρχει πρόβλημα και δεν γίνεται κολώνα με μήκος 0.50μ.

Link to comment
Share on other sites

Η εξάμετρη δοκός θα στηρίζεται αριστερά σε 30/100 στύλο και δεξιά η σε παρόμοια κολόνα 100/30 (αυτή που απέχει κάθετα από την τρίτη κολόνα 0,50μ) η σε φορούσι. Τί θεωρείς προτιμώτερο , να πατάει σε φορούσι, η σε κολώνα που δημιουργεί τέτοιο κοντό δοκάρι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.