Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


Recommended Posts

Οι επιχορηγήσεις που λαμβάνουν οι επιχειρήσεις , σαν χρηματοδότηση για αγορά παγίου εξοπλισμού, δεν θα ληφθούν υπόψιν στο κλάσμα της pro-rata, υπό την προυπόθεση να υπάρχουν μόνο έσοδα που δίνουν δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους (δηλ. χονδρικά να μην έχεις και ΑΠΥ -έσοδα- από εκπαιδευτική δραστηριότητα, προμήθειες ασφαλιστικών συμβολαίων -νομίζω ότι τα πιο συνηθισμένα-).Στην προκειμένη περίπτωση η επιχορήγηση αποτελεί μειωτικό στοιχείο του κόστους της επενδύσεως και είναι εξαιρούμενη του πεδίου εφαρμογής του ΦΠΑ.

Στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ θα εμφανισθεί στους κωδικούς 611 και 613.

Νομίζω πως σχετική είναι εγκύκλιος του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ 1056/2002.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O κωδ. 344 στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ ήταν πληροφοριακού περιεχομένου . Αναγρφάφαμε την καθαρή αξία των παγίων που αγοράσθηκαν στη χρήση. Την αγορά του παγίου και τον αναλογούντα ΦΠΑ την καταχωρούσαμε και στις εισροές προκειμένου να κάνουμε εκκαθάριση του φόρου.

Στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ ο κωδ. 613 έχει να κάνει με εκροές δηλ. πωλήσεις και όχι με εισροές (αγορές). Επομένως δεν υπάρχει (ούτε υπήρχε) σύνδεση μεταξύ κωδ. 613 και 344 .

Αν στη χρήση έχεις πωλήσεις παγίων οι οποίες έχουν ήδη περάσει από τους κωδικούς των εκροών (βρίσκονται παραπάνω από τον 613), στον υπόψιν κωδικό αναγράφουμε τη αξία αυτή προκειμένου να έχουμε τα έσοδα για διακανονισμό του ΦΠΑ (αν τυχόν έχουμε και έσοδα που δεν δίνουν δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ εισροών) και τα ακαθάριστα έσοδα για τη φορολογία εισοδήματος.

 

Ευχαριστώ θερμά για την κατατοπιστικότατη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Οι επιχορηγήσεις που λαμβάνουν οι επιχειρήσεις , σαν χρηματοδότηση για αγορά παγίου εξοπλισμού, δεν θα ληφθούν υπόψιν στο κλάσμα της pro-rata, υπό την προυπόθεση να υπάρχουν μόνο έσοδα που δίνουν δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους (δηλ. χονδρικά να μην έχεις και ΑΠΥ -έσοδα- από εκπαιδευτική δραστηριότητα, προμήθειες ασφαλιστικών συμβολαίων -νομίζω ότι τα πιο συνηθισμένα-).Στην προκειμένη περίπτωση η επιχορήγηση αποτελεί μειωτικό στοιχείο του κόστους της επενδύσεως και είναι εξαιρούμενη του πεδίου εφαρμογής του ΦΠΑ.

Στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ θα εμφανισθεί στους κωδικούς 611 και 613.

Νομίζω πως σχετική είναι εγκύκλιος του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ 1056/2002.

 

Για πληροφοριακούς καθαρά λόγους:

Έχετε κανένα link με οδηγίες για να καταλάβει, όποιος δεν έχει ξανακάνει, πως γίνεται το pro-rata;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράγματα γιατί έχω μπερδευτεί...

 

 

Εχω μέχρι στιγμής γράψει την αγορά εξοπλισμού στις λίστα των παγίων στο βιβλίο ΕσΕξ και έχω κόψει ένα αθεώρειτο τιμολόγιο κατά την είσπραξη της επιδότησης.

Στις περιοδικές ΦΠΑ έγραψα το 100% του ποσού της αγοράς του εξοπλισμού στις εισροές (353) και το ποσό της επιδότησης δεν το δήλωσα κάπου...

 

 

1)Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα πρέπει να βάλω στις εισροές (153/253/653) μόνο την επιπλέον διαφορά (τιμή αγοράς-επιδοτηση) και το ποσό της επιδότησης να το βάλω στο κουτί 613 "μείον αξία παγίων" ?

 

2)Στην εκκαθαριστική, το ποσό του τιμολογίου που εισέπραψα το προσθέτω 100% στο 614 "κύκλος εργασιών για ΦΠΑ", και το γράφω στο 615 "Ακαθαριστα έσοδα"?

 

3)Χρειάζεται άλλη ενέργεια εκτός από την εκκαθαριστική ΦΠΑ για την επιδότηση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Στις περιοδικές ΦΠΑ έγραψα το 100% του ποσού της αγοράς του εξοπλισμού στις εισροές (353) και το ποσό της επιδότησης δεν το δήλωσα κάπου...

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι έπρεπε να δηλώσεις το ποσό της επιδότησης.

 

1)Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα πρέπει να βάλω στις εισροές (153/253/653) μόνο την επιπλέον διαφορά (τιμή αγοράς-επιδοτηση) και το ποσό της επιδότησης να το βάλω στο κουτί 613 "μείον αξία παγίων" ?

 

Αυτό που κάνεις είναι μπέρδεμα, καθώς έχεις εκκαθαριστικές με εισροές 100%, και ξαφνικά στην εκκαθαριστική βάζεις εισροές με μόνο την διαφορά. Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις ενιαία πολιτική, (όποιος διαφωνεί ας το πει), δηλαδή να βάλεις με 100% τις εισροές...

Όσο για το 613, είπαμε έιναι μόνο όταν έχεις να κάνεις με κλάσμα pro-rata (δηλαδή έχεις και άλλα έσοδα από δραστηριότητα σου) ή όταν έχεις πωλήσεις από τα πάγια σου.

 

2)Στην εκκαθαριστική, το ποσό του τιμολογίου που εισέπραψα το προσθέτω 100% στο 614 "κύκλος εργασιών για ΦΠΑ", και το γράφω στο 615 "Ακαθαριστα έσοδα"?

Συμφωνώ, το προσθέτεις στο 614 100% και στο 615 100%. Δηλαδή αν έχεις πάρει (παράδειγμα) επιδότηση 8.000 τα 614,615 θα είναι προσαυξημένα κατά 8.000.

 

Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις με βάση το τι έχω κάνει εγώ, άλλοι συνάδελφοι μπορούν να με επιβεβαιώσουν για την ορθότητα (ή και λογιστές).

 

Εγω προσωπικά έχω δύο απορίες για το Ε1 και το Ε3 σε δύο πεδία, στο σκέλος της επιδότησης και στο σκέλος του ενοικίου επαγγελματικής στέγης. Οι απορίες προέκυψαν προσπαθώντας να κάνω την δική μου εκκαθάριση στο e-tax του RAM.

Φέρνω συγκεκριμένο παράδειγμα, με στρογγυλά νούμερα:

 

Ι)

Έσοδα 20.000, Επιδότηση 8.000, Συνολικά Έξοδα (546 του Ε3): 2000

Ποιο είναι το σωστό:

α)Στο πεδίο 501, 517 του Ε1 θα πάει αντίστοιχα το 18.000, 20.000

β)Στο πεδίο 501, 517 του Ε1 θα πάει αντίστοιχα το 26.000, 28.000

 

ΙΙ)

Στο πεδίο 659 του Ε1, αν είναι σωστό τελικά το α), πρέπει να πάει η επιδότηση (8.000)? Γιατί αν δεν γραφτεί ούτε εκεί, τότε θα φαίνεται μόνο στο Ε3, και όχι στο Ε1.

 

ΙΙΙ)

Το ενοίκιο επαγγελματικής στέγης μπαίνει διαδοχικά στα πεδία 793 (του Ε1) και 672 (του Ε3)... Στην εφαρμογή e-tax του RAM δεν το είδα να εκπίπτει καθόλου κατά την εκκαθάριση... Αν είμαι σωστά πληροφορημένος το ενοίκιο επαγγελματικής στέγης εκπίπτει από το εισόδημα του ελ. επαγγελματία κατά 100%. Επομένως είτε αυτοί στο πρόγραμμα e-taxis του RAM έχουν κάνει λάθος, είτε πρέπει να το ενσωματώσουμε σε κάποια στήλη εξόδων του Ε3, με πιο πιθανή (κατά την προσωπική μου γνώμη) την 536; (Σημ. το πρόγραμμα του RAM βρίσκεται και στην διεύθυνση: http://www.nextech.gr/eTaxEkdosiC.aspx)

 

ΙV)

Το πεδίο 517 του Ε1 πρέπει υποχρεωτικά να συμφωνεί με το πεδίο 283 του Ε3 (ή εν γένει με το σύνολο των 540,547,283 του Ε3)... Αυτό σημαίνει ότι η επιδότηση των 8.000, εκτός από το 904 για το οποίο προλαλήσατε ότι πρέπει να γραφτεί, μήπως πρέπει να μπει σε κάποιο από τα εκεί κελιά; (π.χ. στο 278; )

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση και πάνω από όλα για τον χρόνο σας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Η

Εγω προσωπικά έχω δύο απορίες για το Ε1 και το Ε3 σε δύο πεδία, στο σκέλος της επιδότησης και στο σκέλος του ενοικίου επαγγελματικής στέγης. Οι απορίες προέκυψαν προσπαθώντας να κάνω την δική μου εκκαθάριση στο e-tax του RAM.

Φέρνω συγκεκριμένο παράδειγμα, με στρογγυλά νούμερα:

 

 

ΙΙΙ)

Το ενοίκιο επαγγελματικής στέγης μπαίνει διαδοχικά στα πεδία 793 (του Ε1) και 672 (του Ε3)... Στην εφαρμογή e-tax του RAM δεν το είδα να εκπίπτει καθόλου κατά την εκκαθάριση... Αν είμαι σωστά πληροφορημένος το ενοίκιο επαγγελματικής στέγης εκπίπτει από το εισόδημα του ελ. επαγγελματία κατά 100%. Επομένως είτε αυτοί στο πρόγραμμα e-taxis του RAM έχουν κάνει λάθος, είτε πρέπει να το ενσωματώσουμε σε κάποια στήλη εξόδων του Ε3, με πιο πιθανή (κατά την προσωπική μου γνώμη) την 536; (Σημ. το πρόγραμμα του RAM βρίσκεται και στην διεύθυνση: http://www.nextech.gr/eTaxEkdosiC.aspx)

 

Η αναγραφή του ενοικίου επαγγελματικής στέγης στους παραπάνω κωδικούς εξυπηρετεί μόνο πληροφοριακούς σκοπούς. Η έκπτωση του ενοικίου αυτού έχει ήδη υπολογστεί μαζί με τις λοιπές επαγγελματικές σου δαπάνες.

Link to comment
Share on other sites

Η αναγραφή του ενοικίου επαγγελματικής στέγης στους παραπάνω κωδικούς εξυπηρετεί μόνο πληροφοριακούς σκοπούς. Η έκπτωση του ενοικίου αυτού έχει ήδη υπολογστεί μαζί με τις λοιπές επαγγελματικές σου δαπάνες.

Ευχαριστώ πολύ...

Από την απάντηση σου αυτή καταλαβαίνω ότι όλος ο πίνακας Ε μαζί με το πεδίο 904 στο οποίο γράφουμε, όπως προείπαμε την επιδότηση του ΕΣΠΑ, είναι καθαρά για πληροφοριακούς σκοπούς.

 

Η εύλογη απορία σε αυτό είναι αν πρέπει να γράψουμε στα έσοδα του πίνακα ΣΤ σε κάποιο πεδίο την επιδότηση του ΕΣΠΑ (όπως λέω π.χ στο 659 του Ε3). Ή μήπως είναι σωστό (μου φαίνεται πιο σωστό δηλαδή εμένα προσωπικά) να μείνει μόνο στο Ε3 στο πεδίο 904 και να μην φανεί ούτε στο Ε1 ούτε σε άλλο πεδίο του Ε3.

 

Τονίζω ότι αν δε φανεί - όπως προείπαμε - στο Ε1 η επιδότηση προκύπτει διαφορά (δυσαναλογία) ακαθάριστων εσόδων που δηλώνουμε στην εκκαθαριστική ΦΠΑ με τα ακαθάριστα έσοδα που δηλώνουμε στο Ε1 (πεδίο 517), Ε3 (πεδίο 283), αφού την επιδότηση την προσθέτουμε στους κωδικούς 614,615 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ, ενώ στην δήλωση την δείχνουμε μόνο στο πεδίο 904 του Ε3 που είναι για πληροφοριακούς σκοπούς...

Αν μου απαντήσεις και σε αυτό, πιστεύω ότι δε θα σε ξαναπρήξω :)

Link to comment
Share on other sites

Οι επιχορηγήσεις που λαμβάνουν οι επιχειρήσεις , σαν χρηματοδότηση για αγορά παγίου εξοπλισμού, δεν θα ληφθούν υπόψιν στο κλάσμα της pro-rata, υπό την προυπόθεση να υπάρχουν μόνο έσοδα που δίνουν δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους (δηλ. χονδρικά να μην έχεις και ΑΠΥ -έσοδα- από εκπαιδευτική δραστηριότητα, προμήθειες ασφαλιστικών συμβολαίων -νομίζω ότι τα πιο συνηθισμένα-).Στην προκειμένη περίπτωση η επιχορήγηση αποτελεί μειωτικό στοιχείο του κόστους της επενδύσεως και είναι εξαιρούμενη του πεδίου εφαρμογής του ΦΠΑ.

Στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ θα εμφανισθεί στους κωδικούς 611 και 613.

Νομίζω πως σχετική είναι εγκύκλιος του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ 1056/2002.

 

 

Καλησπέρα,

 

Εχώ κόψει μέσα στο 2010 μόνο ΑΠΥ (καταβάλλοντας το ανάλογο ΦΠΑ) για την εργασία μου με σύμβαση έργου σε δημόσια υπηρεσία ως μηχανικός. Επίσης πήρα την επιδότηση του ΕΣΠΑ για μηχανικούς τον 12/2010. Πρέπει να κάνω υπολογισμό pro-rata? (Νομίζω πως όχι).

Εκτός από το 611, θα πρέπει να συμπληρώσω το ποσό της επιδότησης σε άλλο πεδίο (στο 613 όπως αναφέρει ο SOTHRIS) της Εκαθ. ΦΠΑ? (Νομίζω πως όχι)

Να σημειώσω ότι έχω δηλώσει τις δαπάνες που έκανα με την βοήθεια της επιδότησης στα πάγια και επίσης έχω δηλώσει και τις αποσβέσεις.

Παρακλώ για σύντομη απάντηση ενόψει προθεσμίας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.