Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Φ1 βαζουμε την επιδότηση στο 611.

το προσθετει αυτόματα στο 612 και στο 614.

Στο 615 το υπολογίζω ή όχι;

Στο Ε3 στο 681 ή στο 904;

 

 

Oxι στον κωδ. 615 και αν δεν υπάρχει περίπτωση pro-rata , θα συμπληρώσεις και τον κωδ. 613.

Στο Ε3 οι κωδ. 681 και 904 είναι πληροφοριακού χαρακτήρα δηλ. τα αναγραφόμενα δεν συμμετέχουν στον προσδιορισμό του καθαρού εισοδήματος.

Οποιον κωδ. και να χρησιμοποιήσεις για την αναγραφή της επιχορηγήσεως είναι το ίδιο (και τίποτε να μην γράψεις πάλι το ίδιο είναι ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ σωτηρη. Αυτή η επιδότηση των νέων επιστημόνων, δεν εχει να κάνει με επιδότηση παγίων. Ειναι μια ενίσχυση για τα εξοδα του ανοίγματος του γραφείου. Περιλαμβάνει για παράδειγμα και τα ενοίκια, τηλέφωνα δαπάνες. Πρέπει να συμπληρωθεί και το 613;

Link to comment
Share on other sites

Oxι στον κωδ. 615 και αν δεν υπάρχει περίπτωση pro-rata , θα συμπληρώσεις και τον κωδ. 613.

Στο Ε3 οι κωδ. 681 και 904 είναι πληροφοριακού χαρακτήρα δηλ. τα αναγραφόμενα δεν συμμετέχουν στον προσδιορισμό του καθαρού εισοδήματος.

Οποιον κωδ. και να χρησιμοποιήσεις για την αναγραφή της επιχορηγήσεως είναι το ίδιο (και τίποτε να μην γράψεις πάλι το ίδιο είναι ).

 

Συγνώμη αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει...

Βάζω το ποσό της επιδότησης στο 611

Δεν έχω άλλα εσοδα (πχ εκπαίδευση) μόνο ΑΠΥ. Πρέπει το ίδιο ποσό να μπει και στο 613?

Και τέλος στο 615 θα λάβω υπόψη την επιδότηση ή όχι?

 

Thanx και SOTHRIS Respect :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έβαλα μόνο στο 611, και συμπλήρωσα το 615 με το "χέρι".

Και ότι θέλει ας ισχύει.

Άντε μας ζάλισαν τον έρωτα με το που θα βάλεις το ένα και που το άλλο.

 

Όταν δε σε σέβονται ως πολίτη, ως φορολογούμενο κτλ, σου πετάνε και μία στοίβα κωδικούς να συμπληρώσεις...

Και να πας που για βοήθεια; Σε λογιστή; Τους πιο άσχετους και άχρηστους επαγγελματίες που έχει βγάλει ο τόπος, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων;

10 λογιστές, 27 γνώμες θα ακούσεις.

 

Εγώ τα έβαλα έτσι και ότι θέλει ας προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έβαλα μόνο στο 611, και συμπλήρωσα το 615 με το "χέρι".

Και ότι θέλει ας ισχύει.

Άντε μας ζάλισαν τον έρωτα με το που θα βάλεις το ένα και που το άλλο.

 

Όταν δε σε σέβονται ως πολίτη, ως φορολογούμενο κτλ, σου πετάνε και μία στοίβα κωδικούς να συμπληρώσεις...

Και να πας που για βοήθεια; Σε λογιστή; Τους πιο άσχετους και άχρηστους επαγγελματίες που έχει βγάλει ο τόπος, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων;

10 λογιστές, 27 γνώμες θα ακούσεις.

 

Εγώ τα έβαλα έτσι και ότι θέλει ας προκύψει.

 

και μια εικοστή όγδοη γνώμη....

Aν δεν υπάρχει περίπτωση εφαρμογής κλάσματος pro-rata όπου και να τα γράψετε το ίδιο είναι (έως κωδ. 614). Στον κωδ. 615 θα πάνε μόνο όσες επιχορηγήσεις φορολογούνται στη φορολογία εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

και μια εικοστή όγδοη γνώμη....

Aν δεν υπάρχει περίπτωση εφαρμογής κλάσματος pro-rata όπου και να τα γράψετε το ίδιο είναι (έως κωδ. 614). Στον κωδ. 615 θα πάνε μόνο όσες επιχορηγήσεις φορολογούνται στη φορολογία εισοδήματος.

 

Μάλιστα.

 

Αρα , εγω που καταλάθος μιας και δεν γνωριζα...την εβαλα και στον 615....

 

Θα πρέπει να κα΄νω τροποποιητική ΦΠΑ???

 

Η το αφηνω και δεν εγινε και τιποτε??

 

(Χτες υπέβαλα και Ε3, Ε1)

Link to comment
Share on other sites

@sothris

Εσύ είσαι από τις εξαιρέσεις που αναφέρω, οπότε η γνώμη σου δεν είναι η 28η, αλλά από αυτές που πιάνουν βάθρο.

 

Εγώ στον 615, έγραψα το ποσό αφαιρώντας το ποσό της επιχορήγησης (δλδ φαίνεται το ποσό που αθροίζεται στο 607).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.