Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρόλυση (Δίκτυο θέρμανσης με χαλκό και σίδηρο)


bobomastoras

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πρέπει να ρέουν ηλεκτρόνια μεταξύ χαλκού - ανοδίου. Άρα δεν πρέπει να είναι μονωμένο.

το ανοδιο ομως ειναι μεσα σε μια συσκευη που συνδεεται με 2 σπειροματα με το υπολοιπο δυκτιο. σε αυτα τα σπειρωματα μπαινει τεφλον. αρα και παλι, δεν εχουμε επαφη μεταλου με μεταλο αλλα εστω και μια ψιλη στρωση τεφλον αναμεσα τους. απο που θα περασουν τα ηλεκτρονια για να ανεβουν στο ανοδιο?

Link to comment
Share on other sites

Στα υδραυλικά σπειρώματα το στεγανωτικό μέσο (τεφλόν - κανάβι - άλλο) δεν απομονώνει ηλεκτρικά... Τα μέταλλα έρχονται σε επαφή στο σπείρωμα.

Link to comment
Share on other sites

πως?? που παει το τεφλον που εχει καλιψει πληρως το σπειρωμα?? η απλα καπου ισως με την πιεση και την τριβη κατα το βιδωμα θα αφησει κενο για να πατησει μεταλο? και ποσο σιγουρο το θεωρουμε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καταρχάς να σας πω συγχαρητήρια σε όλους για το τόπικ.

Μία μικρή παρέμβαση ή μάλλον εμπειρική μαρτυρία θέλω να κάνω που ίσως βοηθήσει στην εξέλιξη της κουβέντας σας.

Κατασκευάζω θερμάνσεις 20 χρόνια τώρα…

Το 90% από αυτές είναι από χαλκό.

Ειλικρινά δεν μου έχει τύχη ακόμα να με φωνάξουν σε κάποια από αυτές για αντικατάσταση θερμαντικού σώματος όπου υπήρχαν σώματα πάνελ.

Το πάχος της λαμαρίνας συνήθως 1-1,2 χιλιοστών αν θυμάμαι καλά.

Μου έχουν τύχη όμως τρύπια θερμαντικά σώματα τύπου AKAN (φέτες) σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα σε χάλκινες εγκαταστάσεις που δεν μπόρεσα να δικαιολογήσω το γιατί. Σημειώνω ότι τα ΑΚΑΝ έχουν πάχος 0,8 χιλιοστά….αν αυτό σας λέει κάτι.

Εμπειρικά λοιπόν έχω πλέον αρχίσει να αμφιβάλω για την αναγκαιότητα του ανοδίου στα κλειστά κυκλώματα που έτσι και αλλιώς κανείς δεν αλλάζει ποτέ την ράβδο και έτσι αποφεύγω τις ζημιές που προκαλεί αυτό όταν μεγάλα κομμάτια μαγνησίου αποκολλούνται και φρακάρουν σωλήνες, κυκλοφορητές, θερμιδομετρητές, ρυθμιστικά, θερμοστατικούς διακόπτες, βάνες, κλπ σε μεγάλη συχνότητα.

Αντίθετα όταν έχω ανοιχτά κυκλώματα η εσωτερική κατάσταση που βρίσκω τις σιδεροσωλήνες είναι αυτή της φωτογραφίας και χειρότερα.

Η φωτογραφία είναι από αντικατάσταση μπόιλερ και η σωλήνα από τμήμα του νερού χρήσεως. Όλο το υπόλοιπο δίκτυο ήταν χάλκινο.

 

solinas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aginor, μια δοκιμέ με το τζιτζίκι μεταξύ προσαγωγής-επιστροφής θα σε πείσει. Ή απλά βίδωνε και μετά λύσε μία σύνδεση. Πατάει μέταλλο με μέταλλο, ακόμα και αν έχεις βάλει κανάβι με μίνιο.

 

Γρηγόρη (aithilenio), ο σωλήνας δεν φαίνεται να έχει φθορά, αλλά γλίτσα. Ή με γελάει η εικόνα?

Link to comment
Share on other sites

το τζιτζικι πιο ειναι?? ξερεις τον λακη?? ενα τζιτζικι που ειχε μπει πισω απο το ψυγειο οταν ημουν φοιτητης, και εμεινε ζωντανο μεχρι τελη φεβρουαριου. (μην ρωτας τι ετρωγε εκει πισω..) πιναμε μπυρες και νομιζαμε οτι ειμαστε στην εξοχη......

πλακιτσα τελος. προφανως εννοεις το μπιπ που κανει οταν κανει σωμα με το πολυμετρο....

Link to comment
Share on other sites

προφανως εννοεις το μπιπ που κανει οταν κανει σωμα με το πολυμετρο....

 

Όχι, τον Λάκη εννοούσα :D

Link to comment
Share on other sites

Aginor, μια δοκιμέ με το τζιτζίκι μεταξύ προσαγωγής-επιστροφής θα σε πείσει. Ή απλά βίδωνε και μετά λύσε μία σύνδεση. Πατάει μέταλλο με μέταλλο, ακόμα και αν έχεις βάλει κανάβι με μίνιο.

 

Γρηγόρη (aithilenio), ο σωλήνας δεν φαίνεται να έχει φθορά, αλλά γλίτσα. Ή με γελάει η εικόνα?

 

 

 

Όχι ρε σι Μίλτο τι γλίτσα αυτό κάνει βουνά …

Αυτά τα βουνά δεν σπάνε με τίποτα….Τα συναντάμε συχνά στους θερμοσύφονες….

Όταν έχουμε εγκατάσταση χάλκινη και υπάρχει εξάρτημα σιδερένιο στη σύνδεση του θερμοσίφωνα κάπως έτσι γίνετε το σιδερένιο εξάρτημα.

Αλλοι την λέμε εσωτερική σκουριά….

Αλλοι λένε άλατα….

Εγώ νομίζω ότι αυτό ακριβώς κάνει η ηλεκτρόλυση και το έχω δει πολλές φορές…

Σαν να σκουριάζει εσωτερικά. Ενώ μπορεί να βλέπεις μία πεντακάθαρη σωλήνα εξωτερικά κάποια στιγμή σου σκάει η τρύπα από το πουθενά.

Για δες γιατί είσαι άπιστος Θωμας...Αμα στο λέει υδραυλικός δεν το πιστεύεις.:smile:

Δες εδώ.

http://www.corrview.com/corr_06.htm

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με την μικρή μου εμπειρία θα διαφωνήσω:

 

Η ηλεκτροχημική διάβρωση προκαλεί ανομοιόμορφη μείωση της διατομής, κάτι που είναι σαφώς διακριτό στην επιφάνεια τομής (στην παραπάνω φώτο δεν φαίνεται).

Η σκουριά δεν είναι σκληρή και ανθεκτική, αντίθετα είναι σαν λάσπη.

 

Τα άλατα είναι σκληρά, συνηθίζουν να κάθονται στα τοιχώματα μπόιλερ / θερμοσιφώνων, έχουν χρώμα υποκίτρινο έως σκούρο καφέ ανάλογα με την βρωμιά που κουβαλάει το νερό (η οποία ενσωματώνεται στο άλας).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.