Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χωροθετηση πάνελ


streetas

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

Έχω αναλάβει να συντάξω τοπογραφικό, Δ/Κ κλπ. για μια χωροθέτηση σε οικόπεδο εντός οικισμού.

 

Μου έχουν δώσει ένα ηλεκτρολογικό σχέδιο, το οποίο δε μου είναι πολύ αυτεπεξηγηματικό να πω την αλήθεια, και δεν έχω εύκολα δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας με τον ηλεκτρολόγο.

 

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν κάποια βοήθεια :

 

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΙΣΧΗΣ 99,96 KWP

 

Το μονογραμμικό διάγραμμα δείχνει :

 

6 Φ/Β ομάδες και σε κάθε ομάδα έχει δύο εισόδους - 3χ17 και 1χ17 πάνελ scheuten p6-66 με inverter stp 17000tl-10

 

Όλα αυτά, σε πόσα πάνελ μεταφράζονται και με τι διάταξη; Αυτά τοποθετούνται παράλληλα στη μεγάλη πλευρά τους; Οι όποιοι διάδρομοι μεταξύ τους τι πλάτος πρέπει να έχουν;

(Το οικόπεδο είναι 4,8 στρέμματα - επίμηκες)

 

Επίσης, που μπορώ να βρω σε όψη πως είναι εγκατεστημένα αυτά τα πάνελ;

 

Δεν έχω ξανασχοληθεί με Φ/Β και λόγω ειδικότητας μου φαίνονται πολλά πράγματα μη αυτονόητα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα πάνελ σου πρέπει να είναι 250 Watt/panel, το μονογραμμικο σου λέει οτι κάθε γραμμή-string έχει 17 panel. (17 πανελ σε σειρά/string). Λογικά κάθε ομάδα συνδέεται με ενα inverter οπότε 4 string σου δίνουν μια ομάδα ( 17πανελ/string*4string/ομάδα=68 panel/ομάδα). Άρα 68 πάνελ/ομάδα*6 ομάδες=608 πανελ (πολ/σε με την ισχυ των πάνελ για να βρεις την ολική ισχύ του πάρκου).Εάν μας έδειχνες το μονογραμμικό ίσως θα μπορούσα να απαντήσω πιο σίγουρα.

Οσο αφορα την χωροθέτηση το ηλεκτρολογικό δεν σου δίνει πληροφοριες για την τοποθέτηση, αυτή θα την κάνεις εσύ..Γενικά όμως τα πάνελ έχουν διαστάσεις 1χ1.7 και κλίση 30 μοιρες, όποια πλευρά και εαν θελήσεις να βάλεις "ορθια" πρέπει να λάβεις υποψην σου την κλίση ώστε να δώσεις την σωστή απόσταση από το "πίσω" πάνελ (είναι 2 φορες η σκίαση που δημιουργεί το πανελ σου)..Η απόσταση από τα όρια του γηπέδου σε εγκαταστάσεις εώς 100 Kw είναι 2,5 m..

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει κάθε ομάδα το δικό της inverter.

Κατάλαβα τι εννοείς γενικά.

 

Θα μπορούσα κάθε ομάδα να τη χωροθετήσω ως 4 σειρές των 17 πάνελ έκαστη, η μια κολλητά πάνω από την άλλη; Οι διάδρομοι μεταξύ των ομάδων, τι πλάτος πρέπει να έχουν περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο από ότι ξέρω δεν υπα΄ρχει πρόβλημα, φαντάσου ότι ο χώρος που αφήνεις για να αποφευχθεί η σκίαση δημιουργεί από μόνο του το διάδρομο,πχ. ένα πάνελ τοποθετημένο όρθιο με την πλευρά μήκους 1,7μ δημιουργεί σκίαση (λαμβάνοντας υπόψιν κ την κλίση, έχεις μήκος πάνελ τοποθετημένο περίπου 1,36) οπότε αφήνωντας 2 φορες το 1,36μ έχεις "διάδρομο" μεταξύ μιας σειράς και της επόμενης περίπου 2,72μ .Εαν θές εσύ άσε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ενα εσύ θες να τοποθετησεις φ/β το ενα πανω στο αλλο (πχ 3 φ/β σε υψος τοτε θα αφηνεις την αναλογη αποσταση, για αποφυγη σκιασης) συνήθως αυτη η απόσταση φτάνει για διάδρομος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις δεν είναι μόνο για την απόσταση ως προς το όριο του οικοπέδου; 2,5m από το όριο , οκ. Αλλά μεταξύ των σειρών πάνελ 2χ2,5 ή 2χπροβολή εγκατεστημένου στοιχείου;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμια ιδέα τι διαστάσεις πρέπει να έχει αυτό ο οικίσκος Η/Μ ; Υπάρχει κάποιο πρότυπο;

 

Επίσης, είναι δυνατόν να μη χρειάζεται οικοδομική άδεια για τον οικίσκο και την περιτοίχιση;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.