Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψάχνω Παραδειγματα επιλυσης κτιρίου (φορέα-πλαισίου) με σεισμό


 
statik

Recommended Posts

Γεια σας.

Ψάχνω για εφαρμογές ή παραδειγματα επιλυσης κτιρίου (φορέα) με σεισμό δηλαδή με δυναμική φασματική ανάλυση και με την ισοδυναμη (απλοποιημέμη).

Ψάχνω αλλα εκτος απο θεωρεία δεν εχω βρει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ψάχνω για εφαρμογές ή παραδειγματα επιλυσης κτιρίου (φορέα) με σεισμό

 

Εννοείς tutorials για στατικά προγράμματα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι απαγορεύεται από τους κανόνες του forum, αλλά αν το επιτρέψουν οι mods κάτι μπορεί να βρεθεί... υπάρχουν εκτός από τα σταντέ των εταιρειών τα οποία μάλλον έχεις και κάποια από διπλωματικές εργασίες φοιτητών, με ορισμένα από αυτά πραγματικά πολύ καλά. Μπορεί να βρεις και δημοσιευμένα κάποια από αυτά, αλλά θέλει πολύ αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ψάχνει tutorials. Εκτός από βιβλία όπως του Stereostatika (Κωνσταντινίδης) τα αοποία από ότι έχω ακούσει περιέχουν πλήρεις μελέτες. Τα παραδείγματα του Αβραμίδη επίσης είναι καλά.

 

Από εκεί και πέρα πλήρη αντισεισμική μελέτη κτιρίου με δυναμική ανάλυση δεν έχω βρει ούτε εγώ.

 

Υπάρχουν καποια καλά βιβλία όπως του Hugo Bachman ο αντισεισμικός σχεδιασμός όπου υπάρχουν κάποια λυμένα παραδείγματα αλλά και πάλι δεν είναι πλήρη.

 

Το θέμα είναι τι ακριβώς ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν μπορεις βρες το θεμα ΣΤΑΤΙΚΗ 4 ΕΜΠ και ανεβασε το και εδω. (ειναι αυτο που ψαχνεις)

 

ιδου και η εκφωνηση

 

http://mycourses.ntua.gr/courses/CIVIL1062/document/%C8%DD%EC%E1_%C5%EE%E1%EC%DE%ED%EF%F5/1_%E8%DD%EC%E1_%E5%EE%E1%EC%DE%ED%EF%F5.pdf

 

 

α ρε εποχες...τι ωραια χρονια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.