Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης


Geo Chriso

Recommended Posts

γιατί μπορεί να είναι διαφορετικές μονάδες (kW,EER)...

 

Στα KW, ναι συμφωνώ οτι μπορεί να είναι διαφορετικά ανα χώρο, αλλά αφού εξετάζουμε το σύνολο της ζώνης ως 1 χώρο, για μενα θα πρέπει να γραφτεί η συνολική θεμική & ψυκτική ισχύ τους

 

Για το EER, η αλήθεια είναι οτι όσο αυξάνονται τα Btu/h της μονάδας, υπάρχει μια μικρή πτώση του ΕΕR, δηλαδή στα πχ. για μια αίθουσα που απαιτεί 12000 Btu/h μπορεί να έχει 3,26 και σε άλλη που απαιτεί 20000 Btu/h να έχει 3,18, που στην ουσια είναι σχεδόν αμελητέα, δηλαδή δεν επιρεάζει σε μεγάλο βαθμό το δείκτη της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου.

 

Όμως, εδώ δεν γνωρίζουμε αν οι επιφάνειες των χώρων είναι ομοιόμορφες ή τις λαμβάνει ως εξ ορισμού έτσι.

 

υγ.

αυτό το μύνημα γράφτηκε πριν ανάβει το μύνημα της Kathrine στι 21.59, αλλά λόγω προβλήματος που είχα στο δίκτυο, εμφανίστηκε μετά.

Link to comment
Share on other sites

...............

Στα τελικά μου αποτελέσματα οι καταναλώσεις για θέρμανση και ψύξη είναι αρκετά χαμηλότερα από το κτίριο αναφοράς. π.χ. θέρμανση 7.3 kWh/m2 στο δικό μου και 29.8 στο κτίριο αναφοράς.............

 

Για μένα όχι, κάποιο λάθος θα πρέπει να έχεις κάνει στο κομμάτι των Η/Μ της ΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όχι, κάποιο λάθος θα πρέπει να έχεις κάνει στο κομμάτι των Η/Μ της ΜΕΑ.

 

Ναι είχες δίκιο...είχα κάνει ένα λαθάκι. :oops: Ωστόσο και πάλι μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά στη θέρμανση. 3.4kwh/m2 το κτίριο αναφοράς και 6.8 το δικό μου. Μου φαίνεται υπερβολικά μικρό.. Έχω βάλει τις αντλίες (είτε σε 6 σειρές είτε μία με τη συνολική ισχύ) με το COP τους όπως λέει στις τεχνικές προδιαγραφές του κτιρίου και τους μήνες που έχω θέρμανση 1. Βάζω το δίκτυο διανομής με βαθμό απόδοσης 1 όπως λέει και στις ΤΟΤΕΕ και επιπλέον δύο κυκλοφορητές. Δε νομίζω πως υπάρχει εκεί κάποιο λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχες δίκιο...είχα κάνει ένα λαθάκι. :oops: Ωστόσο και πάλι μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά στη θέρμανση. 3.4kwh/m2 το κτίριο αναφοράς και 6.8 το δικό μου.................

 

Μπορείς να μας αναφέρεις (αν θέλεις) ποιό ήταν το λάθος που εντόπισες και απο ''π.χ. θέρμανση 7.3 kWh/m2 στο δικό μου και 29.8 στο κτίριο αναφοράς'' (αρχικά), έφτασες στη ''θέρμανση 3.4kwh/m2 το κτίριο αναφοράς και 6.8 το δικό μου'' ?

 

===========

 

Επανέρχομαι, λέγοντας οτι για μένα, μάλλον το πρόβλημα σου (σχετικά με τις μικρές καταναλώσεις θέρμανσης & ψύξης σε σχέση με το κτήριο αναφοράς), πρέπει να εντοπίζεται στο δίκτυο διανομής του VRV, γιατί η ΤΟΤΕΕ-1 στο τελευταίο εδάφιο της παργ. 4.3.4 (σελ. 102 περί δικτύου διανομής), αναφέρει οτι :

''Τα τοπικά συσήματα Θ/Ψ (....., αντλία θερμότητας) στα οποία δεν υπάρχει δίκτυο διανομής, οι απώλειες θεωρούνται μηδενικές => μετάδοση Θ/Ψ = 1''.

 

Όμως, στη δική σου περίπτωση, ναι μεν έχεις ένα είδος αντλίας θερμότητας (VRV), όμως οι απώλειες δικτύου διανομής του συγκεκριμένου τύπου δεν είναι μηδενικές, αλλά θα πρέπει να υπολογίζονται.

 

Αυτό γιατί η εξωτερική μονάδα του συστήματος (για όλους τους χώρους), δεν είναι τοποθετημένη ακριβώς έξω απο την εσωτερική μονάδα (σε απόσταση 2-3m), αλλά σε κάποιο ενδιάμεσο σημείο και να τροφοδοτεί ένα χώρο σε απόσταση 5-10mX2 (X2 σημαίνει προσαγωγή + επιστροφή), συνεπώς υπάρχουν απώλειες στο δίκτυο => δεν βάζουμε 1

 

Εκφράζω την άποψη μου και περιμένω παρατηρήσεις και διορθώσεις απο πιο έμπειρους απο μένα συναδέλφους, στο τομέα του κλιματισμού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας αναφέρεις (αν θέλεις) ποιό ήταν το λάθος που εντόπισες και απο ''π.χ. θέρμανση 7.3 kWh/m2 στο δικό μου και 29.8 στο κτίριο αναφοράς'' (αρχικά), έφτασες στη ''θέρμανση 3.4kwh/m2 το κτίριο αναφοράς και 6.8 το δικό μου'' ?

 

Σε εκείνο το τρέξιμο είχα αφήσει τικαρισμένη την επιλογή για ΚΚΜ μόνο για ύγρανση!!

Όσον αφορά το δίκτυο διανομής που αναφέρεις, ακόμα και με απώλειες τα αποτελέσματα δε διαφοροποιούνται σχεδόν καθόλου. Πάντως τώρα το πρόβλημά μου είναι μόνο η θέρμανση!

Link to comment
Share on other sites

Σε ΜΕΑ που θα υποβάλλω την Δευτέρα, για ψύξη σε κτίριο κατοικιών με χρήση συστήματος multi-split (απλούστερο από το VRV αλλά με την ίδια φιλοσοφία) πήρα για το δίκτυο διανομής ψυκτικού μέσου, κανονικά συντελεστή απωλειών από τον πίνακα 4.11 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 και μόνωση αυτή του κτιρίου αναφοράς (20-100 KW και απώλειες 2%) κι ας είχα δίκτυο διανομής εντός θερμαινόμενων/ψυχόμενων χώρων. Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο dib. Δεν πρόκειται περί τοπικών Α.Θ., αλλά για ένα κεντρικό σύστημα με τερματικές μονάδες ανεμιστήρα στοιχείου (δεν βρίσκω κάτι πλησιέστερο για τις τερματικές μονάδες) οι οποίες έχουν κι αυτές κάποιο βαθμό απόδοσης (σχέση 4.8 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010).

Link to comment
Share on other sites

Σε εκείνο το τρέξιμο είχα αφήσει τικαρισμένη την επιλογή για ΚΚΜ μόνο για ύγρανση!! ..................

 

Τα VRV δεν είναι ΚΚΜ, γιατί δεν κάνουν επεξεργασία του αέρα, ως εκ τούτου, θα πρέπει να σβήσεις το τσεκαρισμένο κουτάκι της ΚΚΜ και να επιλέξεις τους τομείς Θέρμανσης & Ψύξης, βάζοντας τα αντίστοιχα ονομαστικά νούμερα της εξωτερικής μονάδας.

 

Για δοκίμασε και πές μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious ναι τελικά χρειάζομαι βαθμό απόδοσης.

dib το ξέρω πως δεν έχω ΚΚΜ απλά είχε ξεμείνει από ένα δοκιμαστικό τρέξιμο :D νομίζω πως κάτι διόρθωσα..10.5 το κτίριο αναφοράς και 14.1 εγώ για θέρμανση. πιο φυσιολογικό μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

.........(είτε σε 6 σειρές είτε μία με τη συνολική ισχύ) με το COP τους όπως λέει στις τεχνικές προδιαγραφές του κτιρίου και τους μήνες που έχω θέρμανση 1. ...........

 

Σε κάθε μήνα το άθροισμα των 6 σειρών είναι μονάδα (1), σωστά;

 

(δηλαδή: 0,17 / 0,17 / 0,17 / 0,17 / 0,16 / 0,16)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, όπως το γράφεις

 

====================

 

Επανέρχομαι για να διευκρινίσω, οτι το ''Σωστά'' αναφέρεται στο οτι το σύνολο της θερμικής ή ψυκτικής ισχύς καθε μήνα = 1

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.