Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βγήκαν οι άδειες προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών


cfrezi

Recommended Posts

Πληροφόρηση από φίλο χωρίς όμως να την έχω διασταυρώσει ακόμη (αύριο ίσως):

 

Αυτή είναι όντως η πρώτη φουρνιά εγκρίσεων η οποία είχε ήδη τσεκαριστεί εδώ και πάνω από ενα μήνα σχεδόν.

 

Ετοιμάζεται προς υπογραφή εως την πρωτοχρονιά (ή αμέσως μετά) μια νέα μεγάλη λίστα από προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές συμπληρωματική αυτής. Δεν ξέρω εαν και αυτή θα είναι η τελική αλλά μάλλον και αυτή θα συμπληρωθεί επίσης.

 

Επίσης το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ'οίκον δεν θα αρχίσει μόνο με αυτή την λίστα.

 

Ανεπίσημα και μη διασταυρωμένα μεν αυτά αλλά παρόλα αυτά λογικά και μάλλον κοντά στην πραγματικότητα κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά είναι πολύ περίεργο όλο αυτό το σκηνικό από χθες μέχρι σήμερα.

 

Από την μια μέρα στην άλλη δεν μπορούμε να δούμε την εξέλιξη της αίτησης και στο καπάκι μας ξεφουρνίζουνε λίστα επιθεωρητών με ποσοστό επιτυχίας περίπου 3% και αριθ πρ< 1661 ???????????

 

Πιθανολογώ ότι δεν προλαβαίνανε να επεξεργαστούν όλες τις αιτήσεις και βγάλανε όσους είχανε για να μπουν σε εφαρμογή τα ενεργειακά πιστοποιητικά από 9/1/2011.

 

Θα έπρεπε όμως να μας λέει αν είναι τελική η λίστα και τι γίνεται με τους υπόλοιπους καθώς και τον λόγο απόρριψης του καθενός 'εστω και με προσωπικό μήνυμα, όπως επίσης και το χρονικό διάστημα υποβολής ενστάσεων.

 

Ταυτόχρονα όμως θα δημιουργηθούν και θέματα αθέμιτου ανταγωνισμού, αν ξεκινήσουν αυτοί οι 400 τώρα και οι υπόλοιποι ξεκινήσουν σε 2-3 μήνες.

 

Σόρρυ βιάστηκα και δεν είχα δει τη λίστα με τους απορριφθέντες, η οποία όντως έχει και αιτιολογία και χρόνο υποβολής ενστάσεων.

Άρα σίγουρα θα περιμένουμε και άλλους, αλλά γιατί δεν μας ενημερώνουνε???

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα των μέχρι στιγμής απορριφθέντων αιτήσεων είναι εδώ:

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%99%CE%99%CE%A90-%CE%A6

 

 

Ιδιαιτέρως εξαιρετικά μικρή και αυτή (114 άτομα)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατι δεν μπορουμε να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αιτησής μας πια και είναι όντως περίεργο αυτό.

 

Αλλα παρόλα αυτα οι νόμοι εξακολουθούν να ισχύουν και η επιλογή ενεργειακων επιθεωρητών δεν εξαιρείται απο αυτούς.

 

Οπότε εάν δεχτούμε ότι οι υπόλοιπες αιτήσεις αποριφθηκαν τότε θα πρέπει να υπάρξει και νέα λίστα αποριφθεντων με την αντίστοιχη δικαιολογία δίπλα οπως αυτη των 100 ατομων που δημοσιεύτηκε ήδη.

 

Για την απόρριψη θα πρέπει να υπάρχει αιτιολόγηση. Εάν υπάρχει περιορισμένος αριθμός αιτησεων που θα εγκριθεί θα πρέπει να έχουν ανακοινωθεί τα κριτήρια καθώς και η τελική συγκριτική λίστα των επιλεγεντων με την σειρά κατάταξης με βάση τα κριτήρια. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για τους επιλεχθεντες μέχρι τώρα ούτε και ανακοίνωση κριτηρίων επιλογής.

 

Επίσης απο την ημέρα που θα ανακοινωθεί η απόρριψη της αιτησής σου έχεις δικαίωμα να κανείς ένσταση.

 

Αυτα που λέω είναι ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και ισχύει.

 

Δεν μπορω λοιπόν να πιστέψω ότι αυτη είναι και η τελική λίστα των ενεργειακων επιθεωρητών γιατί δεν μου κολλάει τίποτε λογικό.

 

Επίσης όπως υπήρξαν 1η, 2η, 3η συνεδρίαση, μπορει να υπάρξει και 4η, 5η, ..., 20η κλπ.

 

Ποσο δυσκολο θα ηταν να αναφερουν καπου οτι; "προκειται για την πρωτη φουρνια ενεργ. επιθεωρητων & θα ακολουθησουν επομενες". Αν κοιταξε καλα και καταλαβα καλα (με τη την 20ετη εμπειρια μου & το μεταπτυχιακο μου σε ενεργειακα θεματα) δεν το ειδα πουθενα. Το λογικο συμπερασμα ειναι: αριθμος εν.ενεργ. = 417.

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχουν πετύχει περίπου 400 και έχουν αποτύχει περίπου 100.Στό σύνολό τών 1661 οι υπόλοιποι τι έγιναν;

πιθανολογώ ότι έχουν εγκριθεί αλλά δεν πλήρωσαν ακόμα και οπότε δεν τούς βάζουν στο μητρώο αν δεν είναι και οικονομικά ενήμεροι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , μην ανησυχειτε , αυτη ειναι μία απο τις λιστες...............

Η δική μου αίτηση εγκρίθηκε , αλλα το παραδοξο ειναι ότι ο αρ. πρωτοκόλου

στην λίστα του ΥΠΕΚΑ , δεν είναι ο ίδιος με αυτόν της αιτήσεως μου ( ο οποίος

είναι της τάξης των 7000 ) .................

Άρα ένα ακόμη περίεργο , είναι η σειρά με την οποία εξετάζουν τις αιτήσεις , δεν ξερουμε και τι αντιπροσωπεύουν αυτοι οι αρ.πρωτοκολλου κλπ..............

Πάντως απο την εμπειρία μου για την λογικη του κράτους μας αφ΄ενός και επειδή είδα γνωστο όνομα και μη χωριό που εγκριθηκε η αίτησή του αφ'ετέρου ,

θα εγκριθούν όλοι , με πάνω απο 10 χρόνια ΄στο επάγγελμα..............

ΆΛΛΩΣΤΕ ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ...............

ΠΟΙΟΣ ΠΟΥΛΑ Η ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ.................

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι μπορεί να βγάλανε όσους είχαν (ήταν γνωστό εδώ και καιρό ότι κάποιοι είχαν ήδη εγκριθεί) για να είναι καλυμμένοι με την προθεσμία της 9-1-2010 αλλά είναι απαράδεκτο να μην αναγράφουν τα στοιχειώδη, όπως ότι ελέγχθηκαν πχ 2000 αιτήσεις εγκρίθηκαν 417, απορρίφθηκαν τόσοι, θα επανελεγχθούν ενδεχομένως οι υπόλοιπες κλπ.

 

@jkontar,

πολύ σωστά λες ότι υπάρχει θέμα αθέμιτου ανταγωνισμού ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς ότι δεν ενημερωθήκαμε όλοι με τον ίδιο τρόπο για να υποβάλλουμε αίτηση.

 

Εάν συνεχίσουν δε με αυτόν τον ρυθμό -όχι ότι φταίει η επιτροπή, 13.000 αιτήσεις δεν είναι αστείο- ο τελευταίοι θα πάρουν την άδεια πότε? άνοιξη? καλοκαίρι?

Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινή επικοινωνία με το help desk στο 210-9797400, μου ανέφεραν ότι αναμένονται και νέες εγκρίσεις ενεργειακών επιθεωρητών χωρίς να μπορούν να πουν το πότε. Και πάλι η επόμενη λίστα δεν θα είναι η τελική και θα συμπληρώνεται συνέχεια με τον ρυθμό που θα ελέγχονται και θα εγκρίνονται οι αιτήσεις.

 

Τα διάφορα τηλέφωνα στις Ειδικές Γραμματειες απλά δεν τα σηκώνουν πια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.