Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφραγίδα και Μaster


georkats

Recommended Posts

Να σημειώσω ότι το λεγόμενο master στα ελληνικά αναφέρεται ως Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης, οπότε Μ.Δ.Ε και όχι MSc (Master of science) αν θέλουμε να μιλησουμε ελληνικα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αμα γραψει ΜΔΕ ειναι που δεν θα εχει καμμια σημασια, γιατι κανενας δεν θα καταλαβαινει τι σημαινει....αστον να γραψει master μπας και βγαλει ακρη ο ανθρωπος, αν και στο ελλαντα μιλαμε για ψυλλο στα αχυρα.

 

εγω εχω 2 μαστερ και δεν γραφω κανενα στη σφραγιδα. αμα ο αλλος σου μιλαει και σκαλιζει τη μυτη του και ειναι και λεφτας, τι μαστερ και ΜΔΕ συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 μαστερ και δεν γραφω κανενα στη σφραγιδα. αμα ο αλλος σου μιλαει και σκαλιζει τη μυτη του και ειναι και λεφτας, τι μαστερ και ΜΔΕ συζηταμε.

 

Έτσι, έτσι..και είναι και πολλοί από αυτό το είδος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε του φαίνεσθε και όχι του είμαι! Από αυτήν την άποψη θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε στην σφραγίδα μας τον τίτλο/δίπλωμα/πτυχίο (όπως θέλετε πείτε το), ώστε να αναδείξουμε την εξειδίκευσή μας και επισήμως. Στο κάτω κάτω, διαβάσαμε και μοχθήσαμε για να λάβουμε αυτόν τον τίτλο (με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά για κάποιους κάποιους...)!

Προσωπικά δεν θα βάλω το Μ.Δ.Ε. μου στη σφραγίδα (για την ώρα τουλάχιστον) μέχρι να μου αποδοθούν από το κράτος τα επαγγελματικά δικαιώματα που μου αναλογούν, με ή χωρίς το Μ.Δ.Ε. Προέχουν τα επ. δικαιώματα και μετά το τι θα γράφει η σφραγίδα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και χρήσιμο το θεματάκι! Είμαι της άποψης ότι μάλλον καλό είναι να το γράφει στη σφραγίδα σου. Είναι κομμάτι της εκπαίδευσής σου και μάλιστα πολύ σημαντικό. Τουλάχιστον στο εξωτερικό είναι ένας τίτλος που θεωρείται πολύ βασικός. Από τη πλευρά μου στη σφραγίδα αναγράφω τα εξής:

 

Ονοματεπώνυμο____________________________

Πτυχ. Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε, M.Sc

Α.Μ/Ε.Ε.Τ.Ε.Μ______________________________

Διεύθυνση_________________________________

Τηλέφωνο_________________________________

Α.Φ.Μ____________________Δ.Ο.Υ.___________

 

Σε διαστάσεις 80Χ30

 

Από την άλλη πλευρά βέβαια, τουλάχιστον στη Βρετανία που έζησα και κάποια χρόνια και παιδεύτηκα με κάποια πραγματάκια, το M.Sc είναι αυτό που δίνει "βαρύτητα" στο B.Sc. Είναι μια ειδίκευση. Πχ, εγώ έκανα μεταπτυχιακό στη Δομοστατική (Structural Engineering). Εκεί χρησιμοποιούσα τον τίτλο "Structural Engineer, Β.Εng, M.Sc." με το Τ.Ε. να γίνεται B.Eng. Εδώ δεν υπάρχει αυτόνομος ο τίτλος του "Δομοστατικού Μηχανικού" όπως και του "Γεφυροποιού Μηχανικού", "Μηχανικού Κατασκευών", "Μηχανικού Θεμελιώσεων", "Εδαφομηχανικού", κτλ, κτλ, κτλ, αγαπητοί. Δηλαδή στους πχ, Ιατρούς γιατί υπάρχουν εξειδικεύσεις;..Χμμ, σκέφτομαι τώρα και λέω, αν υπήρχαν αυτά, όχι απλά σαν τίτλοι, αλλά κυρίως σαν πραγματικές ειδικεύσεις, σίγουρα το επάγγελμά μας θα ήταν πιο ανταγωνιστικό και η ποιότητα των πεπραγμένων μας καλύτερη.. Και το σημαντικότερο όλων έτσι, δε θα υπήρχανε αυτές οι δια-μα-χες και οι αδικίες που όλους μα όλους μας έχουνε κουράσει..

 

Να το αναγράψεις παιδί μου MOFO33...

 

Καλημέρα!!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Ονοματεπώνυμο____________________________

Πτυχ. Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε, M.Sc

Διεύθυνση_________________________________

Τηλέφωνο_________________________________

Α.Φ.Μ____________________Δ.Ο.Υ.___________

 

 

Το παραπάνω είναι λάθος.

Το σωστό είναι Πολ. Μηχανικός M.Sc. και όχι Πτυχ. Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε, M.Sc !!!

 

Το πρώτο πτυχίο είναι το πτυχιό του ΤΕΙ που αναγνωρίζεται σαν B.Sc.

Για να κάνεις M.Sc. απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις πρώτο ακαδημαϊκό τίτλο όπως είναι το πτυχίο του TEI.

Μετά την αποφοίτηση είσαι Civil Engineering M.Sc.

 

Ακόμη και στο πανεπιστήμιο της Stuttgart http://www.uni-stutt...c/index.en.html ο τίλος είναι ο παραπάνω.

Πηγαίνεις με το B.Sc. απο Ελλάδα και αποφοιτάς όπως όλοι οι άλλοι με το M.Sc.

Γράφεσαι κανονικότατα στο επιμελητήριο και αν θέλεις δουλεύεις και στην Ελλάδα σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία της ΕΕ.

 

Το παραπάνω ισχύει και για τους συναδέλφους μηχανικούς των πολυτεχνείων. Αν αποκτήσεις το M.Sc. o τίτλος σου είναι πλέον Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.

 

Οι συνάδελφοι λοιπόν Μηχανικοί ΤΕ που απέκτησαν το M.Sc. να αλλάξουν τον τίτλο τους στο σωστό Civil Engineering M.Sc.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι Πολ. Μηχανικός M.Sc.

 

Το παραπάνω επίσης είναι λάθος .Στις σφραγίδες κανονικά πρέπει να μπαίνει ο χαρακτήρας του τίτλου και όχι η εκπαιδευτική του βαθμίδα .Το M.Sc ή το M.Eng μόνο εφέ μπορεί να αποδώσει σε μια σφραγίδα και τίποτα άλλο αφού ως βασική προϋπόθεση για να εργαστεί κάποιος σε οποιαδήποτε χώρα είναι να έχει τον βασικό τίτλο και τίποτα περισσότερο .Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει μέχρι και σήμερα στην δική μας χώρα .

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω επίσης είναι λάθος .Στις σφραγίδες κανονικά πρέπει να μπαίνει ο χαρακτήρας του τίτλου και όχι η εκπαιδευτική του βαθμίδα .Το M.Sc ή το M.Eng μόνο εφέ μπορεί να αποδώσει σε μια σφραγίδα και τίποτα άλλο αφού ως βασική προϋπόθεση για να εργαστεί κάποιος σε οποιαδήποτε χώρα είναι να έχει τον βασικό τίτλο και τίποτα περισσότερο

 

Είσαι τόσο άσχετος στα ακαδημαϊκά όπως εγώ στα διαστημοπλοια.

Τι εννοείς χαρακτήρα του τίτλου ??? Θα μας τρελλάνεις ???

Πήγε με B.Sc. από Ελλάδα και συνέχισε στο πανεπιστήμιο για Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.

H Γερμανία δεν δίνει άλλο Diplom. Το πρόγραμμα σπουδών της Γερμανίας λέει 3+2.

Τον απόφοιτο από το ΤΕΙ του αναγνώρισαν τα μαθήματα και το πρόγραμμα σπουδών και συνέχισε για το M.Sc.

Τελειώσε κανονικά με τους άλλους με τον τίτλο Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.

Ο βασικός και ο πρώτος ακαδημαϊκός τίτλος είναι αυτός του B.Sc. από το ΤΕΙ.

Δηλαδή θα κάνει και Dr. και μετά εσύ πάλι θα πεις αυτά είναι εφελίκια...μα καλά ναρκωτικά παίρνεις ?

 

Τώρα για σένα αν είναι εφέ το Master και το Dr. και σε έχουν μάθει έτσι αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χαρακτήρα του τίτλου ??? Θα μας τρελλάνεις ???

 

Εννοώ αυτό που αναφέρεις παρακάτω εσύ .

 

H Γερμανία δεν δίνει άλλο Diplom.

 

Το Diplom που αναφέρεις αποτελεί τον χαρακτηρισμό του τίτλου που απονέμει , ενώ το B.Sc όπως και το B.Eng αποτελούν εκπαιδευτικές βαθμίδες του συγκεκριμένου τίτλου .

 

Τον απόφοιτο από το ΤΕΙ του αναγνώρισαν τα μαθήματα και το πρόγραμμα σπουδών και συνέχισε για το M.Sc.

Τελειώσε κανονικά με τους άλλους με τον τίτλο Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.

 

Μόνο που για την χώρα μας υπάρχει και ο ΝΟΜΟΣ 3328/2005 - ΦΕΚ 80/Α/1.4.2005 όπου αναφέρει σύμφωνα με το άρθρο 4 το παρακάτω :

 

Όλο το πρόγραμμα σπουδών έχει διανυθεί σε ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα και τουλάχιστον το 1/2 του προγράμματος έχει πραγματοποιηθεί στο ίδρυμα που απονέμει τον τίτλο. Αυτό από πλευράς του ΔΟΑΤΑΠ .Εάν το εν λόγο ποσοστό λαμβάνεται υπόψιν και από το ΣΑΕΠ τότε ο φίλος μας που αναφέρεις θα έπρεπε να ξεκινήσει από το 2 έτος του βασικού προγράμματος του ξένου πανεπιστημίου και όχι από το τελευταίο έτος .Αν δεν λαμβάνεται υπόψιν τότε θα έπρεπε να αναγνωριστεί σύμφωνα με τις απαιτήσεις που ορίζει το Π.Δ του ΣΑΕΠ .Ακόμα όμως και με αναγνώριση από το ΣΑΕΠ δεν κατοχυρώνει τα επαγγελματικά δικαιώματα του δημοσίου (όπως δημόσια έργα ) , διότι εάν τα κατοχύρωνε τότε ο ρόλος του ΔΟΑΤΑΠ θα ήταν περιττός .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

«Οι συνάδελφοι λοιπόν Μηχανικοί ΤΕ που απέκτησαν το M.Sc. να αλλάξουν τον τίτλο τους στο σωστό Civil Engineering M.Sc.»

 

Αυτό που λες φίλε Pappos δε νομίζω ότι ισχύει στην Ελλάδα (ακόμα;). Από τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει η δυνατότητα σε Μηχανικούς Τ.Ε. με μεταπτυχιακό να εγγραφούν στο ΤΕΕ. Από την ώρα που δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο ή Π.Δ. ή κάτι τελοσπάντων που να επιτρέπει τη χρήση του τίτλου «Πολιτικός Μηχανικός» με αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα σε Μηχανικό Τ.Ε. με μεταπτυχιακό (5 έτη σπουδών), είναι κάτι που θα αναστάτωνε υπόλοιπους συνάδελφους Π.Ε, υπαλλήλους πολεοδομιών, τον Πρόεδρο, κτλ κτλ. Το έχεις δει κάπου γραμμένο αυτό που αναφέρεις;

 

«Το M.Sc ή το M.Eng μόνο εφέ»

 

Σε βρίσκω πολύ λάθος Ferari. Ίσως να το εννοούσες διαφορετικά βέβαια.. Ο «εφές», και το «δείτε με», είναι ελληνικό χαρακτηριστικό. Παγκοσμίως το μετα-πτυχιακό είναι περαιτέρω εξειδίκευση και συνέχεια των βασικών σπουδών, άρα συνεπάγεται γνώσης, εξειδίκευσης, εργασιακής εμπειρίας διάρκειας όσο η διάρκεια του προγράμματος (σε αντίθεση με το διδακτορικό που δε προσμετρείται).

 

Προσωπικά, με πτυχίο Μηχανικού Τ.Ε. έγινα δεκτός σε δημόσιο βρετανικό πανεπιστήμιο και γράφτηκα κανονικά στο ΤΕΕ τους, σαν Structural Engineer (Ι-StructE). Σκέψου ότι το BSc δίνει 180 ΔΜ και το πτυχίο ΤΕΙ 240 (3 έτη – 4 έτη)..

 

Καλησπέρα σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.