Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηχομόνωση διαμερίσματος


constantine-55

Recommended Posts

Ηχομόνωση διαμερίσματος

 

Χαιρετώ την κοινότητα, και χαίρομαι που υπάρχει το παρόν φόρουμ.

 

Δεν είμαι μηχανικός αλλά θέλω να ρωτήσω σχετικά με ηχομόνωση

 

 

Στην παρόυσα κατάσταση υπάρχει ένας τοίχος μονός, πάχος τούβλου 9cm και θέλω να κάνω ηχομόνωση.

 

Από ότι έχω καταλάβει ένα καλό, κοινό, και δοκιμασμένο υλικό είναι ο πετροβάμβακας, σκέπτομαι λοιπόν να προσθέσω μία στρώση πετροβάμβακα (πυκνότητας 100Kg/m3 και πάχους 5cm) στον ήδη υπάρχων τοίχο, και να κτίσω ακόμη έναν τοίχο, δηλαδή να γίνει σάντουιτς η κατάσταση.

 

Η ερωτήσεις-απορίες μου είναι οι εξής

 

Α) Ο πετροβάμβακας πρέπει να είναι κολημένος σε ένα εκ των δύο τοίχων η απλά τον αφήνω στο κενό?

 

Β) θα πρέπει να αφήσω και ένα μικρό κενό (1cm) μεταξύ δεύτερου τοίχου- πετροβάμβακα? Αυτό θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα η χειρότερο?

 

Γ) Στον δεύτερο τοίχο που θα κτιστεί θα στηριχτούνε ντουλάπια κτλ, οπότε λέω να τον ενισχύσω βάζοντας του σίδερα τα οποία όμως θα ενώνουν τους δύο τοίχους, και τον πετροβάμβακα, θα δημιουργήσει κάποια ήχο-γέφυρα η όποια ένωση? Και εάν ναι πώς θα μπορούσα να ενισχύσω τον δευτερεύων τοίχο?

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητέ Constantine-55,

1) Η πυκνότητα του πετροβάμβακα μπορεί να είναι μικρότερη. Χρησιμοποίησε των 50 ή 75Kg/m2. Θα εκπλαγείς αλλά ο πυκνότερος πετροβάμβακας ίσως είναι χειρότερη επιλογή και πάντως είναι πολύ ακριβότερος.

2) Δεν πρέπει απαραίτητα να είναι κολλημένος. Καλύτερα να κτίζεται ο δεύτερος τοίχος και μετά να μπαίνουν οι πλάκες του πετροβάμβακα σταδιακά στο διάκενο χωρίς κενά μεταξύ τους.

3) Είτε αφεθεί ελεύθερος χώρος 1cm στο διάκενο είτε αυτό καλυφθεί πλήρως, είναι το ίδιο και το αυτό από ηχομονωτικής άποψης. Συνιστώ να γεμίσει γιατί είναι πιο εύκολο κατασκευαστικά. Προσοχή όμως στο rebound του πετροβάμβακα. Δηλαδή να μην μπαίνει πολύ πιεσμένος, γιατί μπορεί να "πετάξει" τον δεύτερο τοίχο πριν τραβήξει λάσπη.

4) Είναι πολύ σημαντικό να γίνει ένα επίχρισμα χωρίς ρωγμές πάνω στον πρώτο τοίχο. Διαβάστε την από 25/6/2008 ανάρτηση με θέμα ηχομόνωση τοίχων στο http://monosimacon.blogspot.com.

5) Οι τοίχοι δεν πρέπει να συνδέονται με κανένα τρόπο μεταξύ τους. Για το πώς θα στηριχθούν καλύτερα, το αφήνω σε ειδικότερους.

 

Τέλος, αν μπορείς, χρησιμοποίησε τοίχο διαφορετικής μάζας από τον πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τον κάνεις από γυψοσανίδα. Πάλι μπορείς να στηρίξεις ντουλάπια κλπ.

Αν θέλεις ακόμα πιο ενισχυμένο βάλε διπλή γυψοσανίδα ή τσιμεντοσανίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αγαπητέ constantine,

όσον αφορά την πυκνότητα έχει δίκιο ο macon.

1. ο πετροβάμβακας πρέπει να είναι κολλημένος σε έναν τοίχο

2. για καλύτερο αποτέλεσμα όντως πρέπει να αφήσεις ένα κενό και το καλύτερο είναι γύρω στα 2-3εκ από έναν εκτον δύο τοίχων ώς εκτονωτικό χώρο.

3. η ηχογέφυρα που θα δημιουργηθεί είναι σχεδόν αμελητέα.

εάν πάς στην περίπτωση με την γυψοσανίδα όπως προτείνει ο Χάρης πρέπει οπωσδήποτε να είναι διπλή αλλά όχι με τον κλασιικό γαλβανιζέ σκελετό αλλά από στραντζαριστό, πόσο μάλλον εαν αργότερα θέλεις να κρεμάσεις και άλλα πράγματα, τι θα κάνεις αργοτερα, θα τον ξηλώσεις για να τον ενισχύσεις? αλλά καλύτερα τούβλα.

κατα την αποψή μου αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχουν και ειδικές αυτοκόλλητες ταινίες από pvc (ή άλλα συνθετικά υλικά) που μπορούν να εφαρμοστούν σε καίρια σημεία επαφής υλικών τοιχοποιίας και μετάδοσης ήχου. π.χ. στρωτήρες και δάπεδο, ορθοστάτες και γυψοσανίδα.

 

Ένα υλικό που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν είναι το Integrity Gasket:

http://www.integritygasket.com/

post-7409-131887211124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ θα πρότεινα ενα στρωμα από πανελ γυψου ειναι αρκετα αποτελεσματικό.χρησιμοποιιειται και στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.