Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

Το Umax=0.40 για την Δ' ζώνη στην βόρεια Ελλάδα είναι απλά το ΜΕΓΙΣΤΟ U που μπορείς να έχεις σε ενα κατακόρυφο τοίχο. Για οροφές & δάπεδα Umax=0.35 κλπ κλπ

 

Δεν μπορείς να ορίσεις μεγαλύτερο από τα μέγιστα U που θέτει ο ΚΕΝΑΚ για κάθε δομικό στοιχείο. Δεν θα εγκριθεί η ΜΕΑ.

 

Πρέπει να βάλεις σε κάθε διαφορετικό δομικό στοιχείο σου το U που έχεις υπολογίσει αναλυτικά γι αυτό.

 

Ωραίες μελέτες θερμομόνωσης κάνατε μέχρι τώρα. Βάλε ενα k=0.60 στο περίπου για τοίχους παντού για να μην πολυπαιδευόμαστε και άλλο ενα για τα κουφώματα και ξεμπερδέψαμε..... Και μετά λέτε για τους πολιτικούς μηχανικούς.... :):):):)

 

Υ.Γ. υπόψην ότι για επιφάνειες σε επαφή με το έδαφος πρέπει να υπολογίσεις τον ισοδύναμο συντελεστή θερμοπερατότητας και όχι το U του δομικού στοιχείου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες μελέτες θερμομόνωσης κάνατε μέχρι τώρα. Βάλε ενα k=0.60 στο περίπου για τοίχους παντού για να μην πολυπαιδευόμαστε και άλλο ενα για τα κουφώματα και ξεμπερδέψαμε..... Και μετά λέτε για τους πολιτικούς μηχανικούς....

 

Μιλάς βασιζόμενος σε αυτά που "εφάρμοζες" εσύ, υποθέτεις ή γνωρίζεις προσωπικά την δουλειά των μη Πολ.Μηχ. ????

 

Οπως και να έχει πιστεύω ότι κρίσεις για συναδέλφους θα πρέπει να αποφεύγονται.....

Link to comment
Share on other sites

Στη βόρεια ελλάδα που είμαι στον υπολογισμό των απωλειών έβαζα π.χ σε εξ.τοιχ κ=0,6.

 

Τις απώλειες τις βρίσκω με το 4Μ εκεί συνήθως στις κατοικίες όριζα κ εξ τοιχοποιίας 0.6 τώρα θα πρέπει να το ορίσω 0,4 δηλαδη?Αυτή είναι η απορία μου

 

Μιλάω γι αυτά.

 

Γιατί να μην τα κρίνω. Είναι δυνατόν να μην τα σχολιάσω? Γιατί? Ούτε στην σχολή δεν κάναμε τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω γι αυτό.

 

Γιατί να μην το κρίνω. Είναι δυνατόν να μην το σχολιάσω. Γιατί? Ούτε στην σχολή δεν κάναμε τέτοια πράγματα.

 

Γιατί δεν μπορείς να κρίνεις μία ολόκληρη ειδικότητα λόγω μίας "άστοχης" τοποθέτησης ενός μέλους της....

 

Να το σχολιάσεις εννοείται ότι μπορείς , να γενικεύεις όμως δεν είναι σωστό....

 

Υ.Γ.

Αμα είμαι άσχετος εγώ ή κάνω μία "χαζή" ερώτηση σημαίνει ότι όλοι οι Μηχ.Μηχ. είναι το ίδιο ???.... ή άμα είμαι "Αινστάιν" τότε όλοι οι Μηχ.Μηχ επίσης???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να πάμε πάλι σε διαμάχες. Πες ότι δεν το είπα. Να αστειευτώ πιο πολύ ήθελα αλλά φυσικά το πληκτρολόγιο δεν βοηθάει.

 

;););)

 

 

(έβαλα και smile στο μύνημα αλλά δεν έχει καλά smile εδώ. Κατι πρέπει να κάνουμε γι αυτό ίσως??)

Link to comment
Share on other sites

Το να μη γνωριζει μηχανικος την (καινουρια) νομοθεσια ή να έχει αμφιβολίες για κάποια βήματα, είναι σε φυσιολογικά πλαίσια, για κάθε επαγγελματία.

 

Αν όμως μηχανολόγος, που ο κορμός του βασικού του αντικειμένου περιλαμβάνει διαχείριση ενεργειακών φορτίων, αγνοεί ισοδυναμίες ενεργειακών μεγεθών, κάτι δεν πάει καλά..

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι θέμα καινούργιας νομοθεσίας. Η παλιά? Βάλε 0.60 παντού να βρίσκεται μιας και το ξέρουμε (που να υπολογίζεις τώρα) και είσαι ΟΚ? Σωστό?

 

Τον πήραμε κι απο τα μούτρα το παιδί και δεν θα τολμήσει να μας ξαναμιλήσει εδω μέσα.

 

@giorgio:

Μην μασάς αγόρι. Πες ότι θές. Εμας μας αρέσει να πειράζουμε :twisted: :twisted: :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Senninha, να το πω χωρίς περιστροφές? Θα το πω.

Τα προγράμματα, πέραν του γνωστού προβλήματος, περί άγνοιας της υπολογιστικής διαδικασίας που ακολουθείται από πίσω και της επακόλουθης αδυναμίας του χρήστη πλέον να είναι σε θέση να κάνει έναν υπολογισμό αυτόνομα, δημιουργούν και ένα ακόμα θέμα (ειδικά σε απλές Η/Μ μελέτες) :

 

Άγνοια της νομοθεσίας.

 

Ποιος σου λέει, ότι έχουν μελετήσει όλοι, τη νομοθεσία και τους κανονισμούς?

Δυστυχώς το διαπίστωσα πρόσφατα, με μεγάλη λύπη, το παραπάνω και ακόμα δεν μπορώ να το παραδεκτώ μέσα μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.