Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

το τι U θα βάζουμε στην μελέτη θέρμανσης είναι μεγάλο ζήτημα καθώς αν βάζουμε το U που βγαίνει από την ΜΕΑ αγνοούμε τις θερμογέφυρες που είναι σημαντικές.

 

Ως λύση συμβιβασμού προτείνω να μπαίνει όπως λέει και η ΤΟΤΕΕ προσαύξηση του U κατά 0,1 αλλιώς οι θερμικές απώλειες βγαίνουν ελάχιστες.

 

επίσης ο έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης λέβητας σε καταδικάζει σε "μικροσκοπικούς" λέβητες οι οποίοι δεν υπάρχουν στο εμπόριο ούτε φυσικά πιεστικοί καυστήρες τόσον λίγο kW.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό.

 

Ευτυχώς εγώ είμαι της παλιάς σχολής και όλα τα μάθαμε να τα κάνουμε στο χέρι. Απαγορεύονταν τα κομπιούτερ τότε. Ακόμη και τα τοπογραφικά τα κάναμε στο χέρι όλους τους υπολογισμούς και τις ισοϋψείς.

 

Δυστυχώς πολλά από αυτά που μάθαμε τότε δεν ισχύουν τώρα οπότε μείναμε να ξέρουμε μόνο όσα προλαβαίνουμε να παρακολουθήσουμε και να ενημερωθούμε. Πχ. από στατικά πια δεν μπορώ να ξέρω πολλά μιας και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ και με αυτά.

 

Αλλά νομίζω ότι όταν ασχολείσαι με κάτι, έστω και από τύχη και ελάχιστο ενδιαφέρον προσπαθείς και το μαθαίνεις. Δεν ξέρω. Άλλο να κάνεις κάτι μια φορα το χρόνο εαν τύχει και άλλο να κάνεις κάτι συχνά και να μην σε ενδιαφέρει έστω λίγο να εμβαθύνεις.

 

Ακόμη κι από εδώ μέσα, και απλά διαβάζοντας απαντήσεις σε απορίες άλλων και πάλι μαθαίνεις.

 

Μ'αρέσουν οι παρατηρήσεις. Διορθώνομαι. :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν δεν έχω λάθος, ότι πλεον είναι υποχρεωτικό να συνυπολογίζονται οι θερμογέφυρες κατά την εκπόνηση της ΜΕΑ και στον τελικό υπολογισμό του U, καθώς και να σημειώνονται οι θερμογέφυρες στα αρχιτεκτονικά σχέδια !

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικό είναι φυσικά. Αυτή είναι, μεταξύ άλλων, και η μεγάλη διαφοροποίηση, σε σχέση με τον ΚΘΚ.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορευόντουσαν οι Η/Υ ή δεν υπήρχαν καθόλου???...:D

Εγώ πήρα PC το 1989 ΑΤ στα 12MHZ και 40άρι σκληρό δίσκο παρακαλώ...:P Και στο ΑΠΘ δουλεύαμε με 5 1/4 δισκέτα για να "φορτώσουμε" πρώτα το dos...

 

Οι θερμάνσεις , θερμομονώσεις, οδοντοκίνηση κτλ ήταν εφιάλτης αλλά η γνώση της διαδικασίας και της "τάξης" μεγέθους είναι ανεκτίμητη...

Link to comment
Share on other sites

το τι U θα βάζουμε στην μελέτη θέρμανσης είναι μεγάλο ζήτημα καθώς αν βάζουμε το U που βγαίνει από την ΜΕΑ αγνοούμε τις θερμογέφυρες που είναι σημαντικές.

 

Στην ΜΕΑ είσαι υποχρεωμενος να υπολογίσεις και τις θερμογέφυρες κανονικά όλες. Οπότε οι απώλειες μπορούν να προσδιοριστούν συνολικά.

 

Πρόσεξε τι θα βάζεις στην μελέτη θερμανσης και στην ΜΕΑ γιατί αυτά τα δύο θα πρέπει να συμφωνούν μεταξύ τους καθώς και με το τι δείχνεις στα αρχιτεκτονικά σου. Αλλιώς η ΜΕΑ δεν θα εγκρίνεται. Είναι ενας βασικός έλεγχος αυτός. Εαν συμπίπτουν οι επι μέρους μελέτες με την ΜΕΑ. Εαν βάζεις μεγαλύτερο U δηλαδή στην μελέτη θέρμανσης, τότε αυτό το U επιβάλεται να χρησιμοποιήσεις και στην ΜΕΑ. Οπότε υπάρχει πιθανότητα να μην σου βγουν οι έλεγχοι θερμοπερατότητας των δομικών στοιχείων ή του κτιρίου.

 

 

Ως λύση συμβιβασμού προτείνω να μπαίνει όπως λέει και η ΤΟΤΕΕ προσαύξηση του U κατά 0,1 αλλιώς οι θερμικές απώλειες βγαίνουν ελάχιστες.

 

Αυτό ισχύει για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις και όχι για τις μελέτες. Στις μελέτες υπολογίζεις κανονικά αναλυτικά τις θερμογέφυρες.

 

Στην ενεργειακή επιθεώρηση για κτίρια μετά το 1980 με ΚΘΚ και τοποθετημένη θερμομόνωση το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ προσθέτει 0,1 αυτόματα (όχι 10%) σε κάθε συντελεστή για να υπολογίσει τις θερμογέφυρες.

 

 

επίσης ο έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης λέβητας σε καταδικάζει σε "μικροσκοπικούς" λέβητες οι οποίοι δεν υπάρχουν στο εμπόριο ούτε φυσικά πιεστικοί καυστήρες τόσον λίγο kW.

 

Υπερδιαστασιολόγηση μπορείς να κάνεις όποια νομίζεις. Θα βάλεις όμως και τον σωστό συντελεστή για την υπερδιαστασιολόγησή σου αυτή σύμφωνα με τα οριζόμενα από τον ΚΕΝΑΚ. Βάλε και τρεις φορές μεγαλύτερο λέβητα εαν θέλεις, θα πάρεις όμως την προβλεπόμενη ποινή στην ενεργειακή σου κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορευόντουσαν οι Η/Υ ή δεν υπήρχαν καθόλου???...:D

Εγώ πήρα PC το 1989 ΑΤ στα 12MHZ και 40άρι σκληρό δίσκο παρακαλώ...:P Και στο ΑΠΘ δουλεύαμε με 5 1/4 δισκέτα για να "φορτώσουμε" πρώτα το dos...

 

Οι θερμάνσεις , θερμομονώσεις, οδοντοκίνηση κτλ ήταν εφιάλτης αλλά η γνώση της διαδικασίας και της "τάξης" μεγέθους είναι ανεκτίμητη...

 

Πως δεν υπήρχαν.

 

80286 στα 6ΜΗz & με turbo στα 12MHz καθώς 80486 και λίγο μετά οι top 8046 έπαιζαν εκείνη την περίοδο. Για την ίδια περίοδο μιλάμε. Το ΑΠΘ είχε ακόμη υπολογιστές που έπαιρναν κάρτα διάτρητη....

 

Αλλά autocad υπήρχε και από τότε το έμαθα. Υπήρχε και ενα αρχικό τοπογραφικό το topo τότε. Και excel νομίζω ότι υπήρχε αν θυμάμαι καλά. Αλλά μας είχαν απαγορέψει να τα χρησιμοποιούμε. Οι εργασίες γραμμένες στο χέρι με μολύβι σε σελίδες καρε χοντρές, με την μία μόνο πλευρά γραμμένη (αντιοικολογικό εντελώς) και τους υπολογισμούς αναλυτικά γραμμένους πράξη πράξη.

 

Μάθαινες πάντως. Και μάλιστα μπορούσες άνετα όλο αυτό να το περάσεις και σε πρόγραμμα εαν ασχολούσουν με προγραμματισμό. Η Fortran ήταν θεός γιατί είχε όλες τις εξισώσεις έτοιμες στην βιβλιοθήκη της αλλα εαν δεν πήγαινες σε επίπεδο C++ δεν μπορούσες να κάνεις κάτι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν δεν έχω λάθος, ότι πλεον είναι υποχρεωτικό να συνυπολογίζονται οι θερμογέφυρες κατά την εκπόνηση της ΜΕΑ και στον τελικό υπολογισμό του U, καθώς και να σημειώνονται οι θερμογέφυρες στα αρχιτεκτονικά σχέδια !

 

στην μελέτη θέρμανσης όμως;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αφού χρησιμοποιείς τα στοιχεία από την ΜΕΑ, προφανώς και λαμβάνονται υπόψη. Εκτός αν καταλαβαίνω λανθασμένα το ερώτημα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.