Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση με συνεχή ή διακοπτόμενη λειτουργία ?


Scrooge

Recommended Posts

Μέχρι στιγμής στη συζήτηση δε νομίζω να είχε τεθεί θέμα μεταξύ των Α,Β. Είναι προφανές ότι δεν μπορεί να δοθεί γενική απάντηση σε αυτό. Με το πρόγραμμα Α πχ μπορεί ο χώρος να πιάνει 26C. Πως μπορεί να γίνει σύγκριση?

 

Τα συμπεράσματα από τις παρατηρήσεις πρέπει να βγαίνουν πολύ προσεκτικά. Δύσκολα μπορεί να απομονωθεί μόνο μία παράμετρος και να παρατηρηθεί η επίδρασή της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από όσα διάβασα, βλέπω ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι θεωρούν γενικά οικονομικότερη τη συνεχή από τη διακοπτόμενη λειτουργία, υπό κάποιες προϋποθέσεις βέβαια.

Για να πω την αλήθεια, δεν έχω πειστεί. Επειδή θεωρώ εξαιρετικά δύσκολη τη θεωρητική προσέγγιση του θέματος λόγω των πολυάριθμων μεταβλητών (θερμομόνωση κτιρίου, εξωτερικές συνθήκες, χρόνος διακοπής κλπ), νομίζω ότι μόνο στην πράξη μπορεί να βγει κάποιο αποτέλεσμα, το οποίο και πάλι ίσως να μην είναι ξεκάθαρο.

Γι' αυτό, προτείνω να δοκιμάσουμε -όσοι μπορούμε- στο σπίτι μας και τα δύο συστήματα, σε δύο διαφορετικές ημέρες με κατά το δυνατό ίδιες μέσες θερμοκρασίες (εδώ βέβαια μπαίνει το πρόβλημα πώς στο καλό μπορείς να διασφαλίσεις κάτι τέτοιο).

Μετρώντας λοιπόν τις ώρες που έχει γράψει ο ωρομετρητής σε κάθε περίπτωση, ίσως βγει κάποιο συμπέρασμα.

 

Τωρα επιασες το θεμα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλό είναι να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, είναι λυπηρό όμως να υπάρχει τόσο εσφαλμένη αντίληψη γύρω από ζητήματα μετάδοσης θερμότητας.

Για να αιτιολογούμε τα όσα λέμε, υπάρχει κάποιος που διαφωνεί με όσα γράφηκαν στα #6, #13, #20, #24, #25, #28, #29;

 

Επειδή έχω την εντύπωση ότι η ΑΔΕ και η γραμμικότητα στην μετάδοση της θερμότητας δεν κάνουν εξαιρέσεις όταν βάζεις τον θερμοστάτη στους 19°... ;)

Link to comment
Share on other sites

...

Γι' αυτό, προτείνω να δοκιμάσουμε -όσοι μπορούμε- στο σπίτι μας και τα δύο συστήματα, σε δύο διαφορετικές ημέρες με κατά το δυνατό ίδιες μέσες θερμοκρασίες (εδώ βέβαια μπαίνει το πρόβλημα πώς στο καλό μπορείς να διασφαλίσεις κάτι τέτοιο).

....

 

Ως δύο συστήματα, είχα καταλάβει ότι εννοούσες το μεν παλιό σύστημα μη-αυτονομίας που έχουν οι παλιές πολυκατοικίες, και το δε νέο (σχετικά) σύστημα με ηλεκτροβάνες έξω από κάθε διαμέρισμα.

Το παλιό σύστημα δεν μπορεί να προσομοιωθεί αξιόπιστα σε βάθος χρόνου, με ένα νέο σύστημα, που απλώς και μόνο να κατεβάζουμε τον θερμοστάτη κάτω από το 15 (με σκοπό να προσομοιάσουμε τον σβηστό λέβητα της παλιάς πολυκατοικίας), ή θα τον έχουμε πάνω από το 25 (με σκοπό να προσομοιάσουμε τον αναμμένο λέβητα της παλιάς πολυκατοικίας).

 

 

Επειδή έχω την εντύπωση ότι η ΑΔΕ και η γραμμικότητα στην μετάδοση της θερμότητας δεν κάνουν εξαιρέσεις όταν βάζεις τον θερμοστάτη στους 19°... :wink:

Σωστά.

 

 

 

 

 

Ειρήσθω εν παρόδω: Θυμάται κανείς πώς γινόνταν ο έλεγχος της θερμοκρασίας ΟΛΩΝ ΜΑΖΙ των διαμερισμάτων μίας πολυκατοικίας, σε παλιά συστήματα χωρίς αυτονομία; Θυμάται κανείς τις περιπτώσεις που ένα διαμέρισμα άνοιγε τα παράθυρα από την πολλή ζέστη, ενώ ταυτόχρονα σε άλλο διαμέρισμα οι ένοικοι κυκλοφορούσαν με κουβέρτες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο την εμπειρία μου προσωπικά στην Αγγλία. Εκεί πραγματικά μας έλεγαν να βάλουμε 3-4 θερμοστάτες ανα όροφο και να τα αφήνουμε αναμμένο συνέχεια. Βέβαια εκεί η πτώση της θερμοκρασίας εξωτερικά ήταν -5 ενω στο σπίτι +8 έαν έμενε κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις 3-4 θερμοστάτες ανα όροφο τότε μάλλον ο κάθε θερμοστάτης θα έλεγχε και δική του ξεχωριστή γραμμή με ηλεκτροβάνα και ο καυστήρας θα μπορούσε να λειτουργεί και υπο μερικό φορτίο. Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχουν θερμοστατικές βαλβίδες σε κάθε σώμα. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο την εμπειρία μου προσωπικά στην Αγγλία. Εκεί πραγματικά μας έλεγαν να βάλουμε 3-4 θερμοστάτες ανα όροφο και να τα αφήνουμε αναμμένο συνέχεια. Βέβαια εκεί η πτώση της θερμοκρασίας εξωτερικά ήταν -5 ενω στο σπίτι +8 έαν έμενε κλειστό.

 

Πιθανώς να πρόκειται για αντιστάθμιση. Η θερμοκρασία του νερού ρυθμίζεται με βάση την εξωτερική θερμοκρασία. Σε τέτοιο σύστημα, ανάλογα τη ρύθμιση, μπορεί η θερμοκρασία του νερού να αρκεί ίσα ίσα για να κρατάει ζεστό το διαμέρισμα, με 24ωρη θέρμανση. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να ξαναζεσταθεί ένα κρύο διαμέρισμα σε ανεκτό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πάντα θα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία οικονομίας μεν αλλά και θερμικής άνεσης ταυτόχρονα. Δεν μπορεί να γυρνάς από την δουλειά σου και να είσαι για δύο ώρες με το μπουφαν μέσα στο σπίτι μέχρι να ξαναζεσταθεί....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.