Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση αρχείων Dwg για δημαρχείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ και την ενεργό συμμετοχή σας...

έχω να αντιμετωπίσω μια αρχιτεκτονική σύνθεση, όντας πολεοδόμος μηχανικός και στα αρχικά βήματα της σύνθετης αρχιτεκτονικής θέλω να έχω κάποιες αρχικές ιδέες... πρόκειται περί ενός δημαρχείου και ψάχνω αρχεία Cad... έχω βρει ελάχιστα ενδεικτικά στο Ίντερνετ... επίσης όποιος γνωρίζει αν μπορούσε να μου αναφέρει τους βασικούς απαραίτητους χώρους... ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Arkhi+Tekton

ειλικρινά θεωρείς σοβαρή και επαγγελματική αντιμετώπιση να αναλαμβάνεις μιά σχετικά σοβαρή δουλειά και να αναζητάς ετοιματζίδικα σχέδια στο διαδίκτυο και στο φόρουμ

1. συζήτησε με τον δήμαρχο,τους αντιδημάρχους και το προσωπικό για να δείς τις ανάγκες

2.επισκέψου μερικά ανάλογα-αντίστοιχα κτίρια, βγάλε φωτογραφίες, μείνε λίγη ώρα μέσα στο καθένα και κατέγραψε προβλήματα

3. συνεργάσου με κάποιον εμπειρότερο συνάδελφο στενά

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως με βοηθά πολύ να περνάω χρόνο στο σχετικό οικόπεδο και να πηγαίνω σε καποιο σχετικό κτίριο (δημαρχειο οπως λες) και να παρατηρώ τι κάνουν οι άνθρωποι,αφού όμως πρώτα εχω σκεφτεί πολύ σε ανθρωποκεντρικά ζητήματα σε συναρτηση με τις ιδιαιτερότητες του κτιρίου ( δημαρχείο παντα).Πάντως γνώμη μου μην ψάχνεις κάποιον καταξιωμένο που σχεδίασε δημαρχείο και αρχίζεις να τον μελετάς μανιωδώς γιατι υπάρχει κίνδυνος απερίσκεπτης μίμησης και επείσης περιορίζεται ο προσωπικός αυθεντικός σου στοχασμός πανω στο κτίριο ο οποίος θα είναι αυτός που θα σου δείξει τις αρχές που θα ακολουθήσεις κατα την σύνθεση.Δεν λεω να μην ξεφιλίσεις σχετικά βιβλία σχέδια σκίτσα και τα λοιπά,αντίθετα,απλά μην προσειλώνεσαι πολύ σε αυτά.Για μένα εχει περισσότερη σημασία να παιδεύει κανεις τα πάντα σχετικά με το κτίριο στο μυαλό του.ΕΤουλαχιστον με μένα κάπως έτσι δουλεύει.Σκέψου αρκετά αυτό κυρίως τωρα σαν υποβοήθημα υπαρχει ο νόιφερτ

Link to comment
Share on other sites

...έχω να αντιμετωπίσω μια αρχιτεκτονική σύνθεση...

 

Σύνθεση από έτοιμο dwg; Αν δεν ήταν εργασία, θα ξεκινούσες φτιάχνοντας μία πρόχειρη κατάσταση αναγκαίων λειτουργιών (δεν ξέρω κανένα Καποδιστριακό δημαρχείο που να στεγάζει όλες τις λειτουργίες και τις υπηρεσίες), στην συνέχεια θα επισκεπτόσουν πραγματικά δημαρχεία, έπειτα θα συνέτασες πλήρες κτηριολογικό πρόγραμμα.

Η σύνθεση ξεκινάει μετά...

Τα dwg δεν χωράνε σε αυτή την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε dratsiox

στο ερώτημα γράφει πολεοδόμος μηχανικός

δεν κατάλαβα ότι πρόκειται για "φοιτητική εργασία"

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Προκειταί για φοιτητική εργασία στο πλαίσιο της αρχιτεκτονικής σύνθεσης;

αν θυμάμαι καλά ειδικό κτήριο μπορεί και δημαρχείο στο ΕΜΠ κάναμε στο 7 εξάμηνο και πάντα το κτηριολογικό μας το έδιναν οι καθηγητές για να έχουμε όλοι μια κοινή βάση.

 

Από εκεί και πέρα αν δεν έχεις κτηριολογικό καλό είναι να καταγράψεις τους χώρους που εσύ φαντάζεσαι και να σε "διορθώσουν¨" οι καθηγητές σου. Μπορείς και να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου παλαιότερου μηχανικού που να έχει λάβει μέρος σε κάποιον αρχιτεκτονικό διαγωνισμό (την τελευταία 10ετία έχουν γίνει πολλοί για δημαρχεία- Ιωαννίνων, Μεσολογγίου, Αγ. Παρασκευής) να σου δώσει ιδέες για το κτηριολογικό ή κάποιον που εργάζεται σε δήμο. Κάθε δημαρχείο έχει τις ιδιαιτερότητες ανάλογα με τις υπηρεσίες που προσφέρει και δεν οφείλεις να γνωρίζεις το κτηριολογικό και τις ανάγκες του ωστόσο οφείλεις να τις διερευνύσεις και να μην αναζητάς έτοιμα σχέδια στο ιντερνετ γιατι θα έχεις χάσει όλη την ουσία της σύνθεσης. Σημαντικό στοιχείο σε ένα κτηριολογικό δημαρχείου είναι οι λειτουργικές ενότητες (υπηρεσίες προσβάσιμες στο κοινό, μη προσβάσιμες, γραφειακοί χώροι, πολιτιστικά, κτλ κτλ) και οι απαιτούμενες συνδέσεις μεταξύ τους οι οποίες σε κατευθύνουν και θα σε περιορίζουν ενίοτε στην σύνθεση σου.

 

Από εκεί και πέρα θα πρέπει σίγουρα να διερευνύσεις τα στοιχεία του οικοπέδου σου, την μικροκλίμακα, τις προσβάσεις (σημαντικό για ένα δημαρχείο), προσανατολισμό, υψομετρικές κτλ κτλ. Οντας πολεοδόμος φαντάζομαι έχεις μάθει να δουλεύεις σε μεγάλες κλίμακες τώρα το στοίχημα είναι οι μικρές κλίμακες ενός κτηρίου.

 

Και τέλος ένα δημαρχείο λειτουργεί για μία κοινότητα ως τοπόσημο και έχει και για εμένα πρέπει να προσέξεις και την σημειολογία του. Προφανώς ως τοπόσημο δε μπορεί να αντιγράφει ένα άλλο αντίστοιχο κτήριο.

 

Βέβαια μια αναζήτηση σε ανάλογη βιβλιογραφία και μια επίσκεψη σε ανάλογα "καλά" κτήρια θα σε βοηθήσει να συλλάβεις τη σημασία του ως κτήριο και να υιοθετήσεις στοιχεία ενδιαφέροντα για την σύνθεση σου.Προσοχή να τα υιοθετήσεις, να τα αφομιώσεις αλλά όχι να αντιγράψεις ένα ολόκληρο κτήριο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας... λογικό να δημιουργηθεί κάποια σύγχυση καθώς δεν έχω αποδώσει το περιεχόμενο της κατάστασης σωστά...

Είμαι πτυχιούχος πολεοδόμος μηχανικός και κάνω 2ο πτυχίο στην αρχιτεκτονική. Συνεπώς πρόκειται για φοιτητική εργασία, η δομή της οποίας απαιτεί ανάλυση του χώρου (καθώς πρόκειται για εργαστήριο αστικής/αρχιτεκτονικής σύνθεσης) και σύνδεση του κτιρίου με τον περιβάλλοντα χώρο κλπ. η οποία σαν προαπαιτούμενο απαιτεί την αναφορά σε σχετική εργασία κάποιου αρχιτέκτονα η οποία να "δένει" με το συγκεκριμένο χώρο αλλά όχι απαραίτητα πιστή αντιγραφή...

Συνεπώς μας δίδεται ένα αρχείο .dwg της ευρύτερης περιοχής (κλίμακα 1:1000) πάνω στο οποίο αρχίζει η επεξεργασία του θέματος... το δικό μου συγκεκριμένα είναι η χωροθέτηση, απόδοση κ σύνθεση ενός δημαρχείου...

Νικολέτα τα λεγόμενά σου καλύπτουν την κατάσταση απόλυτα... όπως και το στοίχημα που αναφέρεις σχετικά με την κλίμακα :) ! Το παρών είναι εργαστήριο 3ου εξαμήνου, μεθοδολογία για τους χώρους δεν έχει δοθεί οπότε τη διερευνώ από μόνος μου! Όσον αφορά τις υποδείξεις σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμες, ειδικά για τα Ιωάννινα έχω βρει ένα πολύ κατατοπιστικό σχετικό blog από ομάδα που συμμετείχε στο διαγωνισμό αλλά ξεφεύγει λίγο από τον όγκο και τις απαιτήσεις του εργαστηρίου, δίνει ωστόσο τις γενικές κατευθύνσεις και τις βασικές απαιτούμενες λειτουργίες ενός τέτοιου κτιρίου!

Triky αυτή τη στιγμή παρακολουθώ σχετική δουλειά του Neufert... σε ευχαριστώ!

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψιν έναν Ισπανό αρχιτέκτονα Foronau F. ή κάπως έτσι, μια συγκυρία με έφερε κοντά στο όνομά του το οποίο δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω έτσι όπως το βλέπω χειρόγραφα γραμμένο και δυστυχώς στο διαδίκτυο (ακόμα και στα περιθώρια λάθους στο Google που ήλπιζα πως θα μ το αποδώσει διορθωμένο) δεν μπορώ να τον βρω...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποια σχέδια από ένα διαγωνισμό για δημαρχείο.

Επειδή δε μου ανήκουν δε μπορώ να τα στείλω μιας και είναι πνευματική ιδιοκτησία άλλου αρχιτέκτονα ωστόσο μπορώ να καταγράψω αν θέλεις και να σου στείλω το σαββατοκύριακο κάποιες λειτουργικές ενότητες και τους αντίστοιχους χώρους που απαιτούνται για να έχεις μία αρχή τουλάχιστον στο κτηριολογικό.

Αν δεις στο site του ΣΑΔΑΣ έχει και αποτελέσματα από τον διαγωνισμό για το Μεσολόγγι νομίζω. αυτό για τα ελληνικά δεδομένα

Στο εξωτερικό είναι πιο αξιοπερίεργα τα πράγματα, πχ το πρ'ωτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το νέο δημαρχείο του Λονδίνου από τον Foster. Κάνε μια βόλτα για χάζι από κανένα βιβλιοπωλείο, ξεφυλίζοντας κανένα βιβλίο αρχιτεκτονικής ίσως βρεις κανένα άξιόλογο δημαρχείο που να σου κάνει "κάτι" για την ακρίβεια δεν χρειάζεται να είναι δημαρχείο, οποιοδήποτε δημόσιο κτήριο σε καλύπτει.

Ελπίζω να βοηθούν αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νικολέτα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάποια προβλήματα με το διαδίκτυο + κάποιες εξωτερικές υποχρεώσεις με απομάκρυναν από την επαφή με το φόρουμ...

Τελικά χρησιμοποίησα σαν αναφορά το Caixa Forum της Μαδρίτης για τη δομική ογκομορφολογία του κτιρίου... αν και γενικά δε με τρελαίνει μου "έκατσε" καλά σαν αρχική ιδέα αυτή η ανισομορφία και τα κομμάτια που "χάνονται" με τη γενικότερη εικόνα του ευρύτερου ελληνικού αστικού τοπίου έτσι όπως το έχουμε καταντήσει (άναρχη δόμηση, αντιπαροχή κλπ.)...

Όσον αφορά το κτιριολογικό έφτιαξα κάποιες ιδέες για τη χωρική κατανομή και ελπίζω να δέσουν στη συνέχεια ... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.