Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

Με δεδομένο ότι ο φόρος των μηχανικών πρώτη φορά φέτος πηγαίνει με έσοδα έξοδα από 1-1-2010, κάνατε υπολογισμούς για το τι φόρος σας αντιστοιχεί, πριν είναι αργά;

Θα παρακαλούσα να ακούσω και καμιά ιδέα και τρόπους για το πώς μπορεί κάποιος να τον μειώσει;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα...

Απο το Γεναρη του 2010...

Καθε Ευρω αποδειξη υπολογιζα και το φορο....

 

Ο τροπος να τον μειωσεις ειναι με την προσκομιση αποδειξεων συνολικου αθροισματος μεγαλυτερου απο το ελαχιστο που απαιτειται για να εχεις το αφορολογητο....

 

Και φυσικα ολο το χρονο να κοβεις οτι τιμολογια εξοδων μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάρω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών από συνάδελφο και τι πρέπει να αναφέρουν αυτές (φυσικά δεν αναφέρομαι σε αποδείξεις αγορών-αλλά επαγγελματικές καταλαβαίνετε με ποια έννοια-δεν είναι αργά ακόμη νομίζω)

 

 

terry

οι λογιστές ή δεν ξέρουν ή δεν σε καθοδηγούν

Link to comment
Share on other sites

χιχιχι...

 

"υπηρεσιες μηχανικου"....

 

Και γω ολο το χρονο εκοβα σε συναδελφους που συνεργαζομαστε...

 

Γραφω πχ "Υπηρεσιες μηχανικου - σρχιτεκτονικα σχεδια για διωροφη κατοικια ιδιοκτησιας κ. Ταδε"...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω κόψει κάποια τιμολόγια παροχής υπηρεσιών σε συνάδελφο που ήθελε έξοδα, με την αιτιολογία σύνταξης στατικής μελέτης και επιμετρήσεων στην οικοδομική άδεια τάδε. Δεν υπάρχει θέμα με την εφορία γιατί ρώτησα. Φυσικά μου απόδωσε και την αντίστοιχη παρακράτηση 20% της απόδειξής που του έκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι δεν μπορούν να περιέχουν εργασίες που αντιστοιχούν σε εργασίες για τις οποίες πληρώθηκε η νόμιμη αμοιβή αλλά εργασίες πέραν αυτών-τώρα ποιες είναι αυτές δεν ξέρω

 

 

terry

 

πως να βάλεις 2800 για διαικπεραίωση(υπόψη μας οτι συναλλαγές πάνω απο 3000 γίνονται μέσω τραπέζης)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερω....

Για να μας πει κανεις πιο ενημερωμενος..

 

Αλλα γενικα σαν αιτιολογια βαζεις οτι θες...

 

"Διαικπεραιωση ΟΑ"

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ότι λέω είναι διασταυρωμένο με φιλαράκια μου από το ΣΔΟΕ Λάρισας. Η αιτιολογία είναι σύνταξη κάποιας μελέτης μίας συγκεκριμένης οικοδομκής άδειας ο τίτλος της οποίας θα αναφέρεται στην απόδειξη παροχής. Το ότι ο συγκεκριμένος μηχανικός την έχει πληρωθεί από τον πελάτη του δεν έχει καμία σχέση με το ότι του την έχει κάνει κάποιος άλλος συνάδελφος. Και μάλιστα σε ερώτησή μου για το ποσό της παρακράτησης μου είπαν ότι είναι κανονικά 20% για μένα και όχι 10% όπως ήταν στην άδεια για τον συνάδελφο που την υπέγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το οτι αλλος συντασει και αλλος υπογραφει δεν ειναι και νομιμο..

Αλλα την εφορια δεν την νοιαζει...

 

Η παρακρατηση φυσικα και ειναι 20%....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.