Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγη 3.36 kW


manosmarsel

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Ετοιμαζουμε κάποιες αιτήσεις για εγκατάσταση ΦΒ σε στέγες σε μη διασυνδεδεμένα νησιά. Λόγω λοιπόν των πολύύύύ ιδιαίτερων συνθηκών των εκεί σκεπών (πολύ μικρές επιφάνειες) έχω προσαρμόσει τη μελέτη στις συνθήκες αυτές. Θα ήθελα λοιπον να κάνω κάποιες ερωτησεις. Σε άλλες η απάντηση ειναι αναμενόμενη απλα θελω επιβεβαίωση και σε αλλες που δεγνωριζω καθόλου. Λοιπόν:

1)Επειδή η σκεπή ειναι πολύ μικρή θα κάνουμε μία προέκτασή της πάνω από την μπαλκονόπορτα και θα γίνει μια ενιαία κατασκευή (στην ουσία ένα σκέπαστρο πάνω από το μπαλκόνι). Επιτρέπεται αυτο, χωρίς αδειες-πολεοδομίες κ.λ.π?

2)Εχω "χωρέσει" πανέλα που τοποθετούμε σε αγροτεμάχια 280Wp, δε θα έχει πρόβλημα λογικά λογω ανεμοπιέσεων, σωστά?

3)Τέλος επειδή μου ζητήθηκε θα "χωρέσω" και από ένα πανέλο σε ανατολική και δυτική πλευρά αντίστοιχα. Θα είναι μεγαλη η απώλεια? Πως Υπολογίζεται αυτο?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Οχι, δεν επιτρέπεται τυπικά, πρακτικά τώρα τι να πώ...

2. Αν στηριχθεί επαρκώς γιατί να υπάρχει πρόβλημα?

3. 20% περίπου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε από τα "λίγα" που ξέρω.

1)Τυπικά δεν επιτρέπεται.Θες οικοδομική άδεια.Εάν όμως τά χει καλά με τους γειτόνους ο πελάτης τότε πάρε την ευθύνη να τοποθετήσεις Φ/Β σύστημα σε "παράνομη" στέγη.Εάν είσαι τυχερός κάνε έναν έλεγχο εάν δεν έχει κλείσει η οικοδομική άδεια του κτιρίου και μπορείς με μια απλή ενημέρωση φακέλου να την τροποποιήσεις και να αποφύγεις νέα οικοδομική άδεια.

2)Τι εννοείς ακριβώς?

3) Βρες το αζιμούθιο,την κλίση της στέγης και από το PVGIS(δωρεάν site) έλεγξε τη διαφορά σε σχέση με τη νότια πλευρα της στέγης σου.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν επιτρέπεται να κάνεις προέκταση. Θέλει άδεια. Για την νομιμότητα θα υπογράψεις εσύ κ ο ιδιοκτήτης.

3) Πρέπει να βρεις την αζιμούθιο κ να υπολογίσεις απώλειες με κάποιο προγραμματάκι.

Για καθαρή Ανατολή κ Δύση έχεις απώλειες γύρω στο 15%. Εγώ θα έβαζα.

Τι εννοείς όμως από ένα Panel σε Ανατολή κ Δύση? Μη βάλεις στο ίδιο string panel Νότου, ένα Ανατολής κ ένα Δύσης. Κάθε προσανατολισμός θέλει κ ξεχωριστό string. Όποτε αν χωράει μόνο 1 σε Ανατολή κ 1 σε Δύση μάλλον πρέπει να μην τα τοποθετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για καθαρή Ανατολή κ Δύση έχεις απώλειες γύρω στο 15%. Εγώ θα έβαζα.

Τι εννοείς όμως από ένα Panel σε Ανατολή κ Δύση? Μη βάλεις στο ίδιο string panel Νότου, ένα Ανατολής κ ένα Δύσης. Κάθε προσανατολισμός θέλει κ ξεχωριστό string. Όποτε αν χωράει μόνο 1 σε Ανατολή κ 1 σε Δύση μάλλον πρέπει να μην τα τοποθετήσεις.

 

Είναι όντως από ένα πανέλο σε Ανατολή και Δύση

Γνωρίζω πως έχει απώλειες ανομοιογένειας, αλλά είναι επιθυμία του ιδιοκτητη.

Λογικά, όμως, όπως λες, αν οδηγήσω το κάθε ένα από τα 2 πανέλα σε δικο του string, παράλληλα, στον Inverter θα έχω μια μειωμενη απόδοση 15%, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συνδέσεις παράλληλα στον inverter μόνο 1 πάνελ.Εσύ επειδή θέλεις να βγάλεις περισσότερη ισχύ με αυτόν τον περιορισμό που έχεις λόγω επιφάνειας στέγης τοποθέτησε και τα 12 πάνελ σου εν σειρά.θεωρώ ότι θα χεις μικρή απώλεια σε σχέση με τα 560W επιπλέον που θα τοποθετήσεις.Αλλά καλό είναι να ρωτήσεις και το τεχνικό τμήμα εταιρειών inverter.θα σου δώσουν μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είπα ότι θα έβαζα σε Ανατολή κ Δύση εννοούσα σε μια περίπτωση που τεχνικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Δηλαδή δεν θα την απέκλεια λόγω απωλειών. Πάντα βέβαια με την σύμφωνη γνώμη του πελάτη στον οποίο θα εξηγούσα για τις απώλειες.

Στην δική σου περίπτωση θα βάλεις έναν μονοφασικό inverter k θα συνδέσεις όλα τα panel του Νότου σε μια σειρά. Μη βάλεις καθόλου τα 2 panel Ανατολής κ Δύσης. Αν τα συνδέσεις όλα σε μία σειρά τότε η στοιχειοσειρά θα δουλεύει με τα χαρακτηριστικά του panel που θα δίνει την μικρότερη ισχύ οπότε θα έχεις μειωμένη απόδοση. Δηλαδή όταν το panel της Ανατολής κ της Δύσης δεν θα έχουν ηλιοφάνεια τότε όλη η σειρά θα δίνει μηδεν παρόλο που τα Penel στο Νότο θα τα βλέπει ο ήλιος.

Μπορεί δηλαδή να κάνεις εγκατάσταση περισσότερων kW κ τελικά να έχεις παραγωγη μικρότερη από ότι θα είχες με δύο Panel λιγότερα.

Παράλληλα δεν μπορείς να τα συνδέσεις. Δηλαδη να έχεις σε μια σειρά 10panel κ στις 2 άλλες από 1? Δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που η γραμμή μου ειναι μονοφασική, δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα να τοποθετηθεί απο ένα πάνελ παράλληλα. Θα υπήρχε μόνο αν ήταν τριφασική, λόγω κατανομής φορτίου. Φυσικά και δε θα τα έβαζα όλα εν σειρά, ξερω τις επιπτωσεις. Απλά ήθελα να γίνει ξεκάθαρο, αν σε περίπτωση που τα βάλω τα πάνελ αυτά παράλληλα, η απόδοση όντως επηρρεαζεται απο αυτό που έχει τη μικρότερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.