Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγη 3.36 kW


manosmarsel

Recommended Posts

Είσαι εντελώς λάθος.

 

Φαντάζομαι το λες σε μένα αυτο. Συνδέοντας τα πανέλα του Νότου ολα σε σειρά και "ρίχνοντάς" τα στον INVERTER. Συνδέοντας το της Ανατολής απ'ευθειας στον INVERTER και το ίδιο και για της Δύσης....που είναι το εντελώς λάθος....?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι λάθος γιατί δεν υπάρχει inverter τόσο μικρός που να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά.Να του βάζεις δηλαδή ανομοιόμορφες σειρές πάνελ(τόσο σε αριθμό όσο και σε διάταξη) και να μπορεί να βρίσκει το βέλτιστο σημείο λειτουργίας.Όχι επειδή είναι μονοφασικό ή τριφασικό κτλ.

Μόνο εν σειρά θα μπορούσες να τα τοποθετήσεις αλλά επειδή θα λειτουργεί η εγκατάσταση με το μικρότερο ρεύμα,τότε ουσιαστικά τα μεμονομένα πάνελ που θα έχεις στη δύση και στην ανατολή θα σου "χαλούν" όλη τη στοιχειοσειρά.

Σου προτείνω να κατεβάσεις δωρεάν προγράμματα εταιρειών inverter και να παίξεις λίγο με των αριθμό των πλαισίων και τη συνδεσμολογία ελέγχοντας κάθε φορά τα ρεύματα,τις τάσεις,την ισχύ,τους λόγους ισχύος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν για αυτο ειναι λάθος ομολογώ πως δεν είμαι τόσο έμπειρος στην επιλογή inverter και γενικότερα υλικών φβ. Είμαι στα πρώτα βήματα της εγκατάστασης φβ συστημάτων.Πίστευα πως θα γινόταν να γίνει η σύνδεση μεσα στον inverter και κατ' επέκταση να βρίσκεται αυτόματα το βέλτιστο σημείο λειτουργίας . Πάντως ο χώρος δεν μπορεί να πάρει άλλα...Είναι ήδη "μπουκωμενος".

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπορείς να μπεις στο site της SMA και να κατεβασεις το Sunny Design. Θα δεις οτι κανενας inverter, ακομα κι ο μικροτερος, δε δεχεται ενα μονο πανελ (νομιζω ουτε και 2) σε ενα string...Σου βγαζει σφαλμα και μια κόκκινη ένδειξη...οπότε είναι πολύ επικίνδυνο αυτό που σκέφτεσαι...

Και μην ξεχνάς ότι τα πανελ που μπαινουν σε ενα string πρεπει να εχουν ιδιο προσανατολισμό...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ένα απο τα πολυ καλα posts και καλως το αναλυουμε. Φιλε manosmarsel είναι πολυ σωστα αυτα που σου λενε οι συναδελφοι και μπραβο σου που ρωτησες.

Εχουν δει τα ματια μου πολλες γελοιες εγκαταστασεις φ/β που απορω με τους εγκαταστατες και την ασχετοσυνη τους.

Βεβαια πολλοι πελατες τα αξιζουν και τα παθαινουν, καθως τα νομιμα και τα σωστα τους φαινονται λιγα, έτσι όταν πανε σ ενα άσχετο και πονηρό εγκαταστατη τους κανει ο,τι θέλουν αυτοι και χαιρονται αμφότεροι. Ο ένας χαιρεται που πηρε τη δουλεια και τα περισσοτερα φραγκα και ο άλλος επειδη γεμισε τη στεγη του όπως να ναι με φ/β.

Ελα ντε που οταν ερχεται η ώρα της πληρωμης αρχίζουν και γκρινιαζουν γιατι η εγκατασταση είναι μαπα??!!!

Οπως καταλαβαινετε ειμαι λιγο αγανακτησμενος με το καθε ενα ασχετο μεσάζοντα και το καθε ασχετο με το αντικειμενο να κανουν εκτρώματα!!

Βεβαια ολα αυτα γίνονται με τις πλατες της ασχετης και αδιαφορης ΔΕΗ (σ.σ. πολλοι δεητζιδες βγαζουν γερο μεροκαματο απο τα φ/β/) και της αδιαφορης πολεοδομιας.

Ήμαρτον πλεον με τα λαμογια!!

Ξέφυγα λιγο απο το θέμα αλλά η έλλειψη της γνώσης της ουσιας του ποστ είναι αυτη που οδηγει στα άνωθεν εκτρώματα.

Link to comment
Share on other sites

τα λαμόγια θα υπάρχουν πάντα...

 

ειδικά όσο υπάρχουν "διψασμένοι" πελάτες...

 

μια απορία

είναι δυνατον στην ίδια ταράτσα (κατοικίας) να βάλεις δύο 10αρες φ/β? σε διαφορετικά ρολόγια

Link to comment
Share on other sites

τα λαμόγια θα υπάρχουν πάντα...

 

ειδικά όσο υπάρχουν "διψασμένοι" πελάτες...

 

μια απορία

είναι δυνατον στην ίδια ταράτσα (κατοικίας) να βάλεις δύο 10αρες φ/β? σε διαφορετικά ρολόγια

 

Νομίζω ότι δεν γίνετε... Στο ίδιο οικόπεδο δε γίνετε να βάλεις 2 συστήματα φωτοβολταικών. Έτσι μου είχαν πει στη ΔΕΗ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ξέρω και εγώ...(ξερει κανείς κάτι διαφορετικό?)

 

αλλά όταν σου έρχετε μπαρουτιασμένος ο πελάτης με τον κάθε παπάτζα τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειτε να περάσει απο την ΔΕΗ αυτό,

2 Φ/Β στην ίδια ταράτσα σε διαφορετικά ρολόγια.

άλλο η παπάτζα χωράει 3 και σου βάζω 10 γιατί είμαι μάγκας άλλο κάτι που δεν πρόκειτε να περάσει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν γίνετε... Στο ίδιο οικόπεδο δε γίνετε να βάλεις 2 συστήματα φωτοβολταικών. Έτσι μου είχαν πει στη ΔΕΗ τουλάχιστον.

 

Παίδες είστε σίγουροι ότι δε γίνετε, εφόσον ιδιοκτησιακά η ταράτσα είναι "χωρισμένη" στα δύο? Δηλαδή να υπάρχουν δύο συνιδιοκτήτες έτσι κι αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.