Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιπτώσεις αιολικών πάρκων


ΒΒΖ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι γεγονός ότι ο τρόπος που λειτούργησε το σύστημα με τις ΑΠΕ στην Ελλάδα οδήγησε σε φούσκα. Ίσως αυτό να εννοεί με τον όρο απάτη ο Ceasar.

 

Όσο για την αναφορά του GeorgeRes ότι στις μελέτες έχει ληφθεί υπόψη το κόστος αποξήλωσης και το ζήτημα της ανακύκλωσης υλικών, θεωρώ ότι κάνετε λάθος αγαπητέ συνάδελφε. Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ούτε μια εταιρεία, ούτε έναν επενδυτή που να είχε ενδιαφερθεί για το τι θα γίνει μετά από 25 χρόνια και να έχει ασχοληθεί με το ζήτημα. Και προσωπικά πιστεύω ότι εάν δεν έχει αλλάξει κάτι στην οργάνωση του κράτους μέχρι τότε - ώστε να αναγκάσει τους ιδιοκτήτες να τα αποξηλώσουν/ανακυκλώσουν - θα δούμε καταστάσεις όπου θα ρημάζουν στα χωράφια και στις βουνοκορφές....

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι ο τρόπος που λειτούργησε το σύστημα με τις ΑΠΕ στην Ελλάδα οδήγησε σε φούσκα. Ίσως αυτό να εννοεί με τον όρο απάτη ο Ceasar.

 

Όσο για την αναφορά του GeorgeRes ότι στις μελέτες έχει ληφθεί υπόψη το κόστος αποξήλωσης και το ζήτημα της ανακύκλωσης υλικών, θεωρώ ότι κάνετε λάθος αγαπητέ συνάδελφε. Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ούτε μια εταιρεία, ούτε έναν επενδυτή που να είχε ενδιαφερθεί για το τι θα γίνει μετά από 25 χρόνια και να έχει ασχοληθεί με το ζήτημα. Και προσωπικά πιστεύω ότι εάν δεν έχει αλλάξει κάτι στην οργάνωση του κράτους μέχρι τότε - ώστε να αναγκάσει τους ιδιοκτήτες να τα αποξηλώσουν/ανακυκλώσουν - θα δούμε καταστάσεις όπου θα ρημάζουν στα χωράφια και στις βουνοκορφές....

Ευχαριστω για την διευκρινιση, απο προσωπικη εμπειρια οταν συνετασα ΜΠΕ για λογαριασμο μια Γερμανικης εταιρειας το συμπεριλαβαναμαι ωστε να ειμαστε ενταξει με την νομοθεσια. Το λεγαμε κοστος mitigation, στο κεφαλαιο 

"ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΕΠΙΠΤΩΣΕΩΝ"

οπως περιλαμβανοταν στην νομικη διατυπωση για το τι κεφαλαια πρεπει να υφιστανται, δυστυχως δεν την εχω στον υπολογιστη μου εδς αλλα την εχω αφησει Ελλαδα.

 

Και συμφωνω οτι ηταν φουσκα τα ΑΠΕ στην Ελλαδα  :smile:  :smile:, και ολο αυτο λογω ελλειψης στρατηγικου σχεδιασμου

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι ο τρόπος που λειτούργησε το σύστημα με τις ΑΠΕ στην Ελλάδα οδήγησε σε φούσκα. Ίσως αυτό να εννοεί με τον όρο απάτη ο Ceasar.

 

Όσο για την αναφορά του GeorgeRes ότι στις μελέτες έχει ληφθεί υπόψη το κόστος αποξήλωσης και το ζήτημα της ανακύκλωσης υλικών, θεωρώ ότι κάνετε λάθος αγαπητέ συνάδελφε. Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ούτε μια εταιρεία, ούτε έναν επενδυτή που να είχε ενδιαφερθεί για το τι θα γίνει μετά από 25 χρόνια και να έχει ασχοληθεί με το ζήτημα. Και προσωπικά πιστεύω ότι εάν δεν έχει αλλάξει κάτι στην οργάνωση του κράτους μέχρι τότε - ώστε να αναγκάσει τους ιδιοκτήτες να τα αποξηλώσουν/ανακυκλώσουν - θα δούμε καταστάσεις όπου θα ρημάζουν στα χωράφια και στις βουνοκορφές....

ηδη στην περιοχή μου υπάρχει ένα αιολικό πάρκο που έχει συμπληρώσει άνω των 25 χρόνων το οποίο ερημώνει στις βουνοκορφές πάνω από το Μαρμάρι  Πρόσφατα έγινε και κλοπή καλωδίων εκεί Δεν βλέπω καμία ενέργεια αποψίλωση του 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την διευκρινιση, απο προσωπικη εμπειρια οταν συνετασα ΜΠΕ για λογαριασμο μια Γερμανικης εταιρειας το συμπεριλαβαναμαι ωστε να ειμαστε ενταξει με την νομοθεσια. Το λεγαμε κοστος mitigation, στο κεφαλαιο 

"ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΕΠΙΠΤΩΣΕΩΝ"

οπως περιλαμβανοταν στην νομικη διατυπωση για το τι κεφαλαια πρεπει να υφιστανται, δυστυχως δεν την εχω στον υπολογιστη μου εδς αλλα την εχω αφησει Ελλαδα.

 

Και συμφωνω οτι ηταν φουσκα τα ΑΠΕ στην Ελλαδα  :smile:  :smile:, και ολο αυτο λογω ελλειψης στρατηγικου σχεδιασμου

 

Εννοείται ότι στις ΜΠΕ υπήρχε αυτό το Κεφάλαιο και όλοι γράφαμε από 4-5 πράγματα. Στην πράξη δυστυχώς δεν συνάντησα κανέναν να ενδιαφέρεται για το τι θα γίνει τότε. Μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα στην Ελλάδα μέχρι τότε και να αναγκάζονται να προβούν στα δέοντα... όσο για τη φούσκα δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ήταν έλλειψη στρατηγικού σχεδιασμού. Έχω σοβαρές ενδείξεις ότι ήταν προσχεδιασμένο για να βγάλουν λεφτά κάποια δικά μας παιδιά και όταν το πέτυχαν, άφησαν το μουτζούρη στα χέρια των πολλών μικροεπενδυτών.

 

 

ηδη στην περιοχή μου υπάρχει ένα αιολικό πάρκο που έχει συμπληρώσει άνω των 25 χρόνων το οποίο ερημώνει στις βουνοκορφές πάνω από το Μαρμάρι  Πρόσφατα έγινε και κλοπή καλωδίων εκεί Δεν βλέπω καμία ενέργεια αποψίλωση του 

 

Και δεν πρόκειται να δεις. Ποιος θα πάει να επιβάλλει στην εταιρεία να τηρήσει τους περιβαλλοντικούς όρους και να προχωρήσει στην αποκατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσια ειναι εκει, και θα πρεπει να τηρειται.

Πρεπει να σεβομαστε το επαγγελμα μας, ο καθενας μας εχει ενα μερακι.

Δυστυχως αυτα τα γεγονοτα μας βγαζουν κακη φημη.

 

Η νομοθεσια προβλεπει προστιμα, τσουχτερα για περιβαλλοντικα αλλα δυστυχως οπως λετε (κ εχετε δικιο) ποιος θα παει για επιθεωρηση ...? !!

 

Αλλα δεν μπορουμε να θεωρουμε ενα ενεργειακο κλαδο σαν απατη, απλα κ μονο στην Ελλαδα φερομαστε σαν ........ %$^

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μια απορία (παρόλο που σαν μηχανικός έχω ασχοληθεί με την αποτύπωση και χάραξη αιολικών πάρκων ) Γιατί έχουν απόδοση 20-25 χρόνια τα αιολικά πάρκα ? Δεν μπορούν να αντικατασταθούν οι μηχανές πάνω στους ιστούς με καινούργιες και να λειτουργούν πάλι ?  Παρατηρώ στο αιολικό πάρκο του Μαρμαρίου , που πλέον δεν λειτουργεί , ότι έχουν αφεθεί και οι μηχανές  πάνω να σαπίζουν 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

περαν του θεματος με τις μηχανες, που σαφως τα τελευταια χρονια μπορουμε να τις αφησουμε παραπανω χρονια.

 

Το δυναμικο αλλαζει και δεν ειναι το ιδιο στις περιοχες, για αυτο τα ενεργειακα δυναμικα ανα τακτα χρονικα διαστηματα επανα-ερευνουνται εκτενεστατα.

 

πραγμα που σημαινει οτι εαν κατι re-fitting  με νεες μηχανες (συνηθως μεγαλυτερης ισχυος) δεν θα εχεις ιδιες αποδοσεις, αφου πρεπει να αλλαξεις προσανατολισμους κ χωροθετηση.

 

Τα 20-25 χρονια για εμενα πια ειναι ξεπερασμενα τα ΑΠΕ, μπορουν να αυξησουν τον εκτιμωμενο χρονος ζωης τους στα 30, χωρις να εχουν προβλημα

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Ρωτάω γιατί στο αιολικό πάρκο που έχει αφεθεί στην τύχη του και ήταν το πρώτο που έγινε πριν 25 χρόνια (πριν έρθω εγώ εδώ ) , υπάρχει δίπλα του σε απόσταση  1500 μέτρα άλλο που λειτουργεί τα τελευταία 10 χρόνια Και μου έχει δημιουργηθεί η απορία γιατί δεν χρησιμοποιείται με καινούργιες μηχανές πάνω Βέβαια τώρα έχει λεηλατηθεί και το κόστος θα αυξηθεί λογικά Το αιολικό δυναμικό δεν πιστεύω ότι έχει αλλάξει σημαντικά αφού ο αέρας εδώ είναι το κύριο συστατικό της περιοχής κλιματολογικά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.