Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινοί Ενεργ. Επιθεωρητες, Νέα Προβλήματα


ioannis mavridis

Recommended Posts

Καλημερα, είμαι μηχανικός κάτω της 10ετίας, (9) και συνεπώς δέν εχω την κατάρτιση να γίνω προσωρινός επιθεωρητής ακόμα! Τώρα καθώς απο συναδέλφους στην πόλη μου αλλα όπως βλέπω και απο συναδέλφους άλλους στο φορουμ υπάρχει μεγάλο προβλημα γιατι ο αριθμός των εγκεκριμένων είναι ελάχιστος.

Στον νομό Ροδοπης αντιστοιχούν 6 και στον νομό Ξάνθης 1. Το πρόβλημα είναι πως πολλοί συνάδελφοι παραπληροφορούνται για τον αριθμό (καθώς ανατυπώνει τις λίστες του υπεκα και ο τοπικός τύπος) με συνέπεια να υπάρχει η εντύπωση οτι για τους 2 νομούς που προανέφερα για παράδειγμα, υπάρχουν 60επιθεωρητές. Το πρόβλημα είναι οτι 52 συνάδελφοι έχουν εγκριθεί για όλους!! τους νομούς, με αποτέλεσμα τα ίδια ονόματα να "βγαίνουν" στις αναζητήσεις του υπεκα ανα Νομό. Γνωρίζει κανείς κάτι επι του θέματος? Το πρόβλημα είναι πως οι 52 αυτοί ήδη τηλεφωνούν (άλλους κι εμένα) για να κάνουμε τι δουλεία, και να υπογράψουν οι ίδιοι. (πχ. Μηχανικός απο το παλαιό Φάληρο είναι σε όλους τους Θρακικούς Νομούς! Πώς θα καλυφθεί πχ η ζήτηση στην Ξάνθη απο 1 άτομο και στη Ροδόπη απο 6. Μήπως δημιουργείται ένα κλειστό επάγγλμα που πρέπει να χουμε όλοι υπόψη? Παρακαλώ αν υπάρχει καποια πληροφόρηση για όλους όσους (10ετιας) δέν έχουν πιστοποιηθεί και τί τους λένε, παρακαλώ ενημερώστε, καθώς οι κατω των 10ετών έχουμε αποκλειστεί..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πληροφόρηση λέει ότι μέχρι το τέλος Ιανουαρίου θα βγει και η πρώτη συμπληρωματική λίστα με γύρω στα 1500 επιπλέον άτομα (2000 συνολικά) και αναμένονται και οι επόμενες λίστες.

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί οι οποίοι έχουν εγκριθεί, έχουν πληρώσει και απλά αναμένουν να υπογράψει και τυπικά η Υπουργός την έγκρισή τους.

 

Κακώς κάκιστα πήγαμε τόσο πίσω, και πολύ κακώς ανακοινώθηκε μόνο ενα μέρος των εγκεκριμένων δημιουργώντας συνθήκες αθέμιτου ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Η Γραμματέας κα Καραβασίλη είπε σήμερα στη τηλεόραση ότι μέχρι τέλος Ιανουαρίου θα είναι 3500-4000 μηχανικοί..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, είμαι μηχανικός κάτω της 10ετίας, (9) και συνεπώς δέν εχω την κατάρτιση να γίνω προσωρινός επιθεωρητής ακόμα! Τώρα καθώς απο συναδέλφους στην πόλη μου αλλα όπως βλέπω και απο συναδέλφους άλλους στο φορουμ υπάρχει μεγάλο προβλημα γιατι ο αριθμός των εγκεκριμένων είναι ελάχιστος.

Στον νομό Ροδοπης αντιστοιχούν 6 και στον νομό Ξάνθης 1. Το πρόβλημα είναι πως πολλοί συνάδελφοι παραπληροφορούνται για τον αριθμό (καθώς ανατυπώνει τις λίστες του υπεκα και ο τοπικός τύπος) με συνέπεια να υπάρχει η εντύπωση οτι για τους 2 νομούς που προανέφερα για παράδειγμα, υπάρχουν 60επιθεωρητές. Το πρόβλημα είναι οτι 52 συνάδελφοι έχουν εγκριθεί για όλους!! τους νομούς, με αποτέλεσμα τα ίδια ονόματα να "βγαίνουν" στις αναζητήσεις του υπεκα ανα Νομό. Γνωρίζει κανείς κάτι επι του θέματος? Το πρόβλημα είναι πως οι 52 αυτοί ήδη τηλεφωνούν (άλλους κι εμένα) για να κάνουμε τι δουλεία, και να υπογράψουν οι ίδιοι. (πχ. Μηχανικός απο το παλαιό Φάληρο είναι σε όλους τους Θρακικούς Νομούς! Πώς θα καλυφθεί πχ η ζήτηση στην Ξάνθη απο 1 άτομο και στη Ροδόπη απο 6. Μήπως δημιουργείται ένα κλειστό επάγγλμα που πρέπει να χουμε όλοι υπόψη? Παρακαλώ αν υπάρχει καποια πληροφόρηση για όλους όσους (10ετιας) δέν έχουν πιστοποιηθεί και τί τους λένε, παρακαλώ ενημερώστε, καθώς οι κατω των 10ετών έχουμε αποκλειστεί..

 

Για αυτούς που σε παίρνουν τηλέφωνο για να κάνεις την δουλειά, (για να υπογράψουν αυτοί), πάρτους τα στοιχεία και ανακοίνωνωσέ τα. Από αυτούς αν συνεργασθείς μαζί τους μόνο να χάσεις έχεις.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται. απλώς παραθέτω το θράσος ορισμένων συναδέλφων καθως και τα προβλήματα απο τον διαχωρισμό (τουλάχιστον για φέτος) των προσωρινών! με τους υπόλοιπους. Και να φανταστείς, ήδη πολλοί είχαμε παρακολουθήσει και δώσει και εξετάσεις για επιθεωρητές (τα σεμινάρια 3ημερών που εκανε το ιεκεμ) σύμφωνα με την τοτε στρατηγικη. (άλλαξε κυβερνηση , και φυσικα στα σκουπιδια ο τοτε κοπος και η ενασχοληση). Αρκετοι συνάδελφοι θα είχαν προμηθευτεί και το πλούσιο τοτε υλικό για τις επιθεωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως οι 52 αυτοί ήδη τηλεφωνούν (άλλους κι εμένα) για να κάνουμε τι δουλεία, και να υπογράψουν οι ίδιοι. .

 

Μια απ' τα ίδια δηλαδή. Πολλές φορές καταστρέφουμε και εμείς οι ίδιοι οι Μηχανικοί το επάγγελμά μας.

Link to comment
Share on other sites

... Και να φανταστείς, ήδη πολλοί είχαμε παρακολουθήσει και δώσει και εξετάσεις για επιθεωρητές (τα σεμινάρια 3ημερών που εκανε το ιεκεμ) σύμφωνα με την τοτε στρατηγικη. (άλλαξε κυβερνηση , και φυσικα στα σκουπιδια ο τοτε κοπος και η ενασχοληση). ...

 

Άστο καλύτερα γιατί κάποιοι έχουμε 40+40+150 ώρες σεμιναρίων τα οποία δεν μετράνε κι όχι απλά ενα τριήμερο....

 

Ας μην τα σκεπτόμαστε γιατί θα πρέπει να μετρήσουμε και τα χρήματα που ξοδεύτηκαν μέχρι σήμερα.....

Link to comment
Share on other sites

Άστο καλύτερα γιατί κάποιοι έχουμε 40+40+150 ώρες σεμιναρίων τα οποία δεν μετράνε κι όχι απλά ενα τριήμερο....

 

Ας μην τα σκεπτόμαστε γιατί θα πρέπει να μετρήσουμε και τα χρήματα που ξοδεύτηκαν μέχρι σήμερα.....

 

Καλό θα ήταν να συννενοηθούμε και με κάποιο τρόπο να απευθυνθούμε στο ΥΠΕΚΑ & στο ΤΕΕ, αφού βγεί καινούργια ύλη, για κάποια ίδια σεμινάρια, να μην τα παρακολουθήσουμε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται. απλώς παραθέτω το θράσος ορισμένων συναδέλφων καθως και τα προβλήματα απο τον διαχωρισμό (τουλάχιστον για φέτος) των προσωρινών! με τους υπόλοιπους. Και να φανταστείς, ήδη πολλοί είχαμε παρακολουθήσει και δώσει και εξετάσεις για επιθεωρητές (τα σεμινάρια 3ημερών που εκανε το ιεκεμ) σύμφωνα με την τοτε στρατηγικη. (άλλαξε κυβερνηση , και φυσικα στα σκουπιδια ο τοτε κοπος και η ενασχοληση). Αρκετοι συνάδελφοι θα είχαν προμηθευτεί και το πλούσιο τοτε υλικό για τις επιθεωρήσεις.

 

prepei na exeis megalo provlima file mou siga re min konomisoun se pente meres alla pou na deis ti se perimenei prepei na bgaleis prota ta lepia

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.