Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι εφικτή η υπέρβαση Συντελεστή Κάλυψης;


simonpap

Recommended Posts

Χαιρετώ, σαν νέος στο forum. Είμαι ιδιώτης και όχι μηχανικός και θέλω να μάθω το εξής:

 

Διαθέτω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου με σ.δ. 20% και σ.κ. 10%. Υπάρχει τρόπος να υπερβώ τον συντελεστή κάλυψης, καθώς είναι πολύ χαμηλός;

Έστω χρησιμοποιώντας την επιφάνεια του εξώστη ή αυτών που ο ΓΟΚ χαρακτηρίζει ως αρχιτεκτονικά στοιχεία, με σκοπό να τα κλείσω αργότερα;

'Η αναπόφευκτα οδηγούμαι σε σπίτι κουτί;

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Μην ανοίγετε πολλαπλά θέματα με το ίδιο αντικείμενο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ, σαν νέος στο forum. Είμαι ιδιώτης και όχι μηχανικός και θέλω να μάθω το εξής:

 

Διαθέτω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου με σ.δ. 20% και σ.κ. 10%. Υπάρχει τρόπος να υπερβώ τον συντελεστή κάλυψης, καθώς είναι πολύ χαμηλός;

Έστω χρησιμοποιώντας την επιφάνεια του εξώστη ή αυτών που ο ΓΟΚ χαρακτηρίζει ως αρχιτεκτονικά στοιχεία, με σκοπό να τα κλείσω αργότερα;

'Η αναπόφευκτα οδηγούμαι σε σπίτι κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν πιστευω ότι υπάρχει εντός σχεδίου με σ.δ. = 20% και κάλυψη 10% Ξαναψάξε τους όρους δόμησης αλλά και ορους δόμησης χαμηλών κτιρίων ή ειδικές διατάξεις (κτιρίων ?) όπου σου επιτρέπουν προσαύξηση κατά 10%. Δεν θυμάμαι ποιά κτίρια ή πότε επιτρέπεται πάντως υπάρχει αυτή η ευνοϊκή διάταξη. Συνενοήσου το μηχανικό σου..

Link to comment
Share on other sites

Highlander, κι΄όμως υπάρχει.

 

Ντράφι Πικερμίου. ΣΔ 0.2 ΣΚ 0.10 και ύψος 7.5 + στέγη

 

Ο κανόνας για τα χαμηλά κτήρια δεν ισχύει, καθώς δεν προβλέπεται για περιοχές όπου το ύψος είναι μικρότερο των 11μ. Μηχανικό δεν έχω ακόμη, αλλά και να είχα, νομίζω ότι οι δυνατότητες και η φαντασία του κάθε μηχανικού σχετικά με την εκμετάλλευση στοιχείων του ΓΟΚ ώστε να αυξήσουμε τον ΣΚ, φυσικά όχι νόμιμα, διαφέρει. Γι΄αυτό και ρωτώ τους ειδικούς σε αυτό το forum για να πάρω μια πρώτη ιδέα, αν αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι εφικτό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έστω χρησιμοποιώντας την επιφάνεια του εξώστη ή αυτών που ο ΓΟΚ χαρακτηρίζει ως αρχιτεκτονικά στοιχεία, με σκοπό να τα κλείσω αργότερα;

Φυσικά και αυτό που λες είναι παράνομο ε?

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται ότι είναι παράνομο. Το ίδιο το κράτος όμως σε αναγκάζει πολλές φορές να είσαι παράνομος. Φυσικά δεν είμαι υπέρ του να ανεβάσουμε τους συντελεστές δόμησης και κάλυψης σε 0.8 και 0.5, και να κάνω χειραψία με τον διπλανό, όπως έγινε στο Πάτημα Χαλανδρίου λ.χ., αλλά απ΄ότι φάνηκε και από την αντίδραση του highlander, το ΣΔ 0.2 και ΣΚ 0.1 είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Σε αναγκάζει να κάνεις σπίτι κουτί, και να παρανομείς καθ΄ύψος, γι' αυτό θα δείς ακόμη και 6όροφα στο Ντράφι, με 3 υπόγεια. Είναι ωραίο αυτό; Δεν θα ήταν καλύτερο να μου έδινε τη δυνατότητα να φτιάξω έναν όροφο,με όλον τον συντελεστή ανεπτυγμένο οριζοντίως σε ένα ισόγειο;

Link to comment
Share on other sites

ιδανικό θα ήταν να μην υπήρχε και ΓΟΚ όπως σε άλλες χώρες και το αποτέλεσμα μιας μελέτης να το εξέταζε μια αρχιτεκτονική επιτροπή με κριτήρια : τους γείτονες, το περιβάλλον, την αισθητική του κτηρίου αλλά και του συνόλου.

Από μία άποψη έχεις δίκιο, από την άλλη μάλλον ο συντελεστής κάλυψης 0.1 προέκυψε επειδή κάποιοι πιο πριν έκαναν πολλά τετραγωνικά πέργκολες, Η/Υ σε πρόβολο τα οποία και έκλειναν μετά παράνομα.

Πάντως αν ο προβληματισμός σου είναι απλά και μόνονα μην γίνει το σπίτι ένα "κουτί" ίσως ένας μηχανικός με φαντασία και μεράκι βρει καμιά έξυπνη λύση χωρίς παρανομίες η οποία θα σε αποζημιώσει!

Link to comment
Share on other sites

simonpap,

 

αν το οικόπεδο σας, δεν σας δίνει την δυνατότητα να χτίσετε το σπίτι που επιθυμείτε, υπάρχει τρόπος να αυξήσετε την δόμηση, και μάλιστα με νόμιμο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.