Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή αντιστροφέα με εγκατεστημενη ισχύ 10kW


darlas

Recommended Posts

Δηλαδή χρησιμοποιούμε τον tripower 10000tl ή όχι?

 

Παρακαλώ μην γράφετε με greeklish. Δείτε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή χρησιμοποιούμε τον tripower 10000tl ή όχι?

 

Γνώμη μου και άποψη μου είναι,NAI, με τριφασικό επιτηρητή τάσης και ρελε ανάλογης ισχύς, όχι μεγάλο το κόστος αλλά σε γλιτώνει από περιπέτειες του τύπου δεν σε συνδέω.............8-)

Link to comment
Share on other sites

Eμένα κατά την σύνδεση με Kaco 12.0TL3 πρό διμήνου στην ΔΕΗ Λειβαδιάς με υποχρέωσαν να βάλω επιτηρητή τάσης καθώς όπως είπαν είναι εσωτερική οδηγία πλέον.Ξέρετε αν ισχύει παντού πλέον ή είναι τοπικό το φαινόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Eμένα κατά την σύνδεση με Kaco 12.0TL3 πρό διμήνου στην ΔΕΗ Λειβαδιάς με υποχρέωσαν να βάλω επιτηρητή τάσης καθώς όπως είπαν είναι εσωτερική οδηγία πλέον.Ξέρετε αν ισχύει παντού πλέον ή είναι τοπικό το φαινόμενο?

 

Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να κάνει κάποιους ελέγχους κατά τη σύνδεση. Εάν οι έλεγχοι αυτοί υποδείξουν να μπει επιτηρητής, ναι είναι υποχρεωτικό. Αλλά δεν ισχύει σε κάθε περίπτωση προφανώς (το αποτέλεσμα των ελέγχων είναι ανάλογα τον αντιστροφέα).

Link to comment
Share on other sites

Κατά την σύνδεση και την παραλαβή του συστήματος δεν διαπιστώθηκε παραμένουσα τάση για να δικαιολογέι κάτι τέτοιο.Αυτό το είπαν στον πελάτη μου όταν είχε πάει να πάρει μια βεβαίωση σύνδεσης από τα γραφεία της ΔΕΗ (για την τράπεζα) .Μας είπαν όποτε μπορούμε να βάλουμε έναν επιτηρητή γιατί υπάρχει οδηγία πλέον.Ενδεχομένως να είναι καπρίτσιο κάποιου υπαλλήλου,δεν μπορώ να το ξέρω αλλά δεν είχα και την διάθεση να το ''κυνηγήσω''γιατί μάλλον άκρη δεν θα έβγαζα με τους ''συμπαθέστατους'' κατά τα άλλα Δεητζήδες..! Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει συμβεί και σε άλλη ΔΕΗ σε κάποιον απο εσάς με inverter εκτός του STP 10000 ή έπεσα στην κακή εξαίρεση..

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα παραμενουσας τασης εχει αναφερθει μονο στους STP.

 

Ωστοσο δεν σου δειχνει την οδηγια της ΔΕΗ ? Πως ειναι δυνατον να βγει μια τετοια οδηγια αφου αφενος αυτο δεν ισχυει παντα και αφετερου οι νεες εκδοσεις των αντιστροφεων μπορει να εξαλειψουν τελειως το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως έχει αναφερθεί μόνο στους STP και ήταν κ ένας απο τους λόγους που πήγαμε στον νέο τριφασικό της Kaco.Όπως ανέφερα και προηγουμένως δεν το πολυέψαξα το θέμα καθώς ήμασταν κοντά στον 15αύγουστο και άντε να βγάλεις άκρη με την ΔΕΗ οπότε ήταν πιο εύκολο να πάει το συνεργείο να εγκαταστήσει έναν επιτηρητή και να τελειώνουμε (είμαστε και large τρομάρα μας....:P:p) .Με τους νέους STP ξέρει κάποιος εάν έχει επιλυθεί το θέμα με την παραμένουσα τάση?Υπάρχει κάποια ενημέρωση απο SMA?Θα εγκατασταθούν 2 STP σε 2 10αρια τον Οκτώβριο οπότε θα ήταν καλύτερο να συμπεριλάβουμε εξ'αρχής επιτηρητή?Το ξέρω πως δεν είναι απαραίτητο να ''δείξει''παραμένουσα τάση απλά θέλω να αποφύγω οποιαδήποτε καθυστέρηση παραλαβής & σύνδεσης της εγκατάστασης από μέρους της ΔΕΗ με οποιαδήποτε δικαιολογία και για ''ευνόητους'' λόγους.ΔΕΗ Κορωπίου γαρ για τους μυημένους....δεν το λέω για τους ''ευνόητους'' λόγους αλλά για τις καθυστερήσεις προς αποφυγήν παρεξήγησης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.