Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Πρόβλημα με την αμοιβή επίβλεψης κτιρίου


αλεξ 100

Recommended Posts

εχω βγαλει αδεια μεταλικιου κτιριου 600 τ.μ

ο πολιτικος μηχανικος εξοφλιθηκε για μελετη και επιβλεψη αλλα δεν κατεθεσε την αμοιβη της επιβλεψης

Εχει φαει τα χρηματα και καλουμε να ξαναπληρωσω την επιβλεψη.

Τι μπορω να κανω ? και να συνεχισω αλλα 400 μετρα

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω βγαλει αδεια μεταλικιου κτιριου 600 τ.μ

ο πολιτικος μηχανικος εξοφλιθηκε για μελετη και επιβλεψη αλλα δεν κατεθεσε την αμοιβη της επιβλεψης

Εχει φαει τα χρηματα και καλουμε να ξαναπληρωσω την επιβλεψη.

Τι μπορω να κανω ? και να συνεχισω αλλα 400 μετρα

 

ευχαριστω

 

τι εννοείς να ...συνεχίσεις άλλα 400 μέτρα ?? ...προσθήκη??

έχεις αποπερατώσει το έργο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αποδείξεις για τα χρήματα που έχεις δώσει; Έστω απόδειξη είσπραξης μέχρι την έκδοση της απόδειξης ή του τιμολογίου παροχής υπηρεσιών;

 

Αρνείται ο μηχανικός ότι έχει εισπράξει της αμοιβή της επίβλεψης;

Αν δεν μπορείτε να συννενοηθείτε πλέον με τον αρχικό μηχανικό, πήγαινε σε κάποιον άλλο μηχανικό να σου υπολογίσει τις αμοιβές, να δεις τι πραγματικά έχεις πληρώσει για αυτά που έχουν γίνει και μετά κινήσου δικαστικά (αν δεν υπάρχει άλλη λύση).

Για να πάρεις ρεύμα απαιτείται η καταβολή των αμοιβών επίβλεψης σε ειδικό λογαριασμό του επιβλέποντος μηχανικού στην Εθνική τράπεζα. Αν δεν γίνει αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να δωθεί έγκριση για ρεύμα.

Η άλλη λύση είναι να συμφωνήσετε με τον μηχανικό να καταβάλεις ξανά στον ειδικό λογαριασμό τα χρήματα και να σου τα δώσει πίσω σε 10 μέρες που θα "ανοίξουν" από την τράπεζα (σε αυτήν την περίπτωση θα χάσετε το 2,05% που παρακρατεί η τράπεζα).

Ουσιαστικά να δανείσεις στον μηχανικό ξανά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω τις αποδειξεις απλως τωρα μου ειπαν να βγαλω προσθηκη τα αλλα 400.

τωρα συγκεντρονω προσφορες για την προσθηκη των 400 και την επιβλεψη του πρωην μηχανηκου μαλιστα με απειλη οτι θα με στειλει στην πολαιοδομεια.

 

ευχαρηστω για το ενδιαφερον σας

 

ειναι 2 προχειρες αποδειξες, η μια ειναι θεωρημενη και η αλλη εντελως προχειρη επισης εχω και πολλους μαρτυρους που πιστοποιουν οτι εχει εξοφληθει

 

σε ευχαρηστω για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

........τωρα συγκεντρονω προσφορες για την προσθηκη των 400 ..........

Εμ αγαπητέ γι΄αυτό παθαίνεις αυτά που παθαίνεις γιατί δεν ψάχνεις ποιότητα και αξιοπιστία στη δουλειά που ζητάς αλλά τον φθηνότερο.

Και αν συνεχίσεις μ΄αυτό το σκεπτικό πάλι θα τρέχεις.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν επαγγελματίας μιλάω που συναναστρέφομαι, συνεργάζομαι και βλέπω δουλειές συναδέλφων. Εσύ είσαι αυτός που διαλέγεις και ελπίζω να πέσεις μέσα στις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.