Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κορεσμός δικτύου σε 18 Νομούς της χώρας


Recommended Posts

Για να μην τρέφετε ελπίδες, όσοι έχετε καταθέσει φάκελο και περιμένετε να εξεταστείτε (ανάμεσά σας και εγώ) σήμερα μίλησα με τον υπεύθυνο ΑΠΕ του ΥΠΕΚΑ. Ξέρετε ποια ήταν η απάντηση που μου έδωσε όταν του είπα οτι σύμφωνα με το νομοσχέδιο οι αγρότες μέχρι το 2014 μπορούν να κάνουν έργα μέχρι το 1/3 της συνολικής ενέργειας που στοχεύει το κράτος από ΑΠΕ και πώς γίνεται να έχει κορεστεί το δίκτυο ήδη από τους αγρότες αφού πρέπει να υλοποιηθούν επιπλέον εργα για τα υπόλοιπα 2/3 και τι θα γίνει με τις αιτήσεις μικροεπενδυτών?

Το κράτος, μου είπε, δεν χρειαζόταν καμία νέα αίτηση γιατί ο στόχος έχει καλυφθεί ήδη από το 2008 με αιτήσεις μεγαλοεπενδυτών, οχι μόνο ο στόχος του 2014 αλλά του 2020.

Ηδη από το 2008 υπάρχουν 1500 αιτήσεις που στην πλειοψηφία τους αναφέρονται σε έργα μεγαλύτερα του 1MW η καθεμία.

Και ρώτησα όπως είναι λογικό,γιατί το κράτος ξεκίνησε κάτι τέτοιο και δέχτηκε νέες αιτήσεις.

Μου απάντησε αγαπητοί συνάδελφοι το κορυφαίο: με τα χρήματα που δόθηκαν για την κατάθεση φακέλου, γέμισαν τα ταμειά του κράτους.

 

Ειναι δυνατόν????

 

Παίζουν με τους κόπους μας, τα χρήματά μας, τις δουλειές μας, την υπομονή μας και τις ζωές μας για την καλοπέρασή τους και για να τα τρώνε με κάθε τρόπο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηλεκτρολογος, welcome στην Ελλάδα... Από την αρχή που άκουσα την φάση με τους αγρότες και τα φωτοβολταικά, ήμουν επιφυλακτική... Τώρα θα γίνει χαμός...

 

Ερώτηση: Δλδ οι στόχοι ή πρέπει να αναθεωρηθούν για να δεχτούν τις νέες αιτήσεις ή πρέπει όλοι οι αγρότες που πήραν δάνεια να κόψουν το κεφάλι τους?

Link to comment
Share on other sites

Οι αγρότες που έχουν πάρει όρους σύνδεσης λογικά θα υλοποιήσουν.

Είναι πολύ λίγοι αυτοί που έχουν πάρει όρους και σε γραμμές που δεν είχαν κορεστεί και δεν είχαν αξιοποιηθεί καθόλου.

Ολων των υπολοίπων τα χρήματα πήγαν στην τσέπη του ''κράτους''.

Μας κοροιδεύουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε αγαπητοί συνάδελφοι το κορυφαίο: με τα χρήματα που δόθηκαν για την κατάθεση φακέλου, γέμισαν τα ταμειά του κράτους.

 

Ειναι δυνατόν????

 

 

Δηλ. με 10.000 αιτήσεις x 500 ευρώ = 5 εκ. ευρώ γέμισαν τα ταμεία του κράτους? Ποιου κράτους, της δυτικής Σαμόα? Με σοβαρό άνθρωπο μίλησες.

 

Το κράτος για άλλη μια φορά επέδειξε προχειρότητα, αυτό είναι όλο. Αντί πρώτα να δώσουν πλαφόν ισχύος ανά νομό, το έκαναν αφού δέχτηκαν χιλιάδες αιτήσεις, για λόγους καθαρά ψηφοθηρίας, που φυσικότατα δε μπορούν να εξυπηρετηθούν όλες, διότι, you know, η ενέργεια που παράγεται πρέπει να καταναλώνεται κι όλας κι όχι να πηγαίνει στο βρόντο.

 

Όσο για τους αγρότες, τα ακούω βερεσέ περί μη ευθύνης. Ο Ελληναράς που θέλει άκοπα να πλουτίσει σε μια μέρα, έκανε απλά την επανεμφάνισή του. Μυαλό δεν έβαλε και όπως φαίνεται, δεν έχει όρεξη να καλλιεργήσει κι όλας, δηλ. να δουλέψει τίμια, χωρίς ψευδείς και πλαστές επιδοτήσεις. Ας τα βάλουν καλύτερα πρώτα με τους εαυτούς τους και μετά με τα κομματόσκυλα που τους πούλησαν φύκια για ξέρετε τι...

Link to comment
Share on other sites

gts007, συμφωνώ απολύτως με την τελευταία σου παράγραφο... φαινόταν ότι η ιστορία με τους αγρότες θα ήταν ένα φιάσκο γιατί έγινε πολύ γρήγορα, χωρίς σαφή σχεδιασμό και πλαφόν για κάθε νομό, ώστε ανάλογα το δίκτυο και την κατανομή φορτίου, να δέχονται μέχρι κάποια MW αιτήσεις...

Ήταν κατάντια κάποιοι αγρότες να παρατάνε την αγροτική τους δουλειά για να γίνουν παραγωγοί ενέργειας. Αυτό πρέπει να το κάνουν σοβαροί επενδυτές με σαφή πλάνο...

Link to comment
Share on other sites

@gts07: Κάτσε ρε συνάδελφε, πώς τα πετάς έτσι; Δηλαδή όλοι όσοι επενδύουν στις ΑΠΕ είναι λαλάκες Ελληναράδες; Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να βγάζει το κράτος επιδοτούμενα προγράμματα γιατί ο λαλάκας ο Ελληναράς αντί να βελτιώσει την μόνωση του σπιτιού του περίμενε το "Εξοικονόμηση κατ' οίκον" για να το κάνει. Όσο για την προχειρότητα ποια προχειρότητα; Δεν ήξερε η ΔΕΗ πόση ενέργεια από ΑΠΕ μπορεί να έχει σε κάθε νομό; Έπρεπε να γίνουν πρώτα οι αιτήσεις για να το μάθει; Δεν κάνουν αναλογιστικές μελέτες στη ΔΕΗ; Μην τρελαθούμε τώρα...

 

@spgirl: η ευθύνη για την παραπλάνηση βαρύνει πρωτίστως τη ΔΕΗ, δευτερευόντως το κράτος και τέλος όλες τις εταιρίες πώλησης ΦΒ γιατί αυτές ήταν που έτρεχαν στα χωριά να βρουν αγρότες για να τους πείσουν στο να επενδύσουν στα ΦΒ. Η εταιρία και ο μελετητής καρπώθηκαν το κόστος της μελέτης, το κράτος καρπώθηκε το παράβολο και οι αγρότες μπορούν άνετα να πάνε να πνιγούν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερε η ΔΕΗ πόση ενέργεια από ΑΠΕ μπορεί να έχει σε κάθε νομό; Έπρεπε να γίνουν πρώτα οι αιτήσεις για να το μάθει; Δεν κάνουν αναλογιστικές μελέτες στη ΔΕΗ; Μην τρελαθούμε τώρα...

 

Αυτό ακριβώς έγινε... Δεν είχε καθορίσει μέχρι πόσο ΜW θα δεχόταν σε αιτήσεις...

 

@spgirl: η ευθύνη για την παραπλάνηση βαρύνει πρωτίστως τη ΔΕΗ, δευτερευόντως το κράτος και τέλος όλες τις εταιρίες πώλησης ΦΒ γιατί αυτές ήταν που έτρεχαν στα χωριά να βρουν αγρότες για να τους πείσουν στο να επενδύσουν στα ΦΒ. Η εταιρία και ο μελετητής καρπώθηκαν το κόστος της μελέτης, το κράτος καρπώθηκε το παράβολο και οι αγρότες μπορούν άνετα να πάνε να πνιγούν...

 

Η ΔΕΗ ήθελε λεφτά...

Οι εταιρείες Φ/Β ήθελαν λεφτά

Οι τράπεζες ήθελα λεφτά

Οι αγρότες ήθελαν λεφτά

 

Μάντεψε ποιος τελικά δε θα τα πάρει τα λεφτά...

 

Μέσα στα κορεσμένα, κατα τον Ζερβό (Θεός!!!), είναι και της Καστοριάς... Άραγε τι θα γίνει εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί δόθηκε προτεραιότητα στους αγρότες.

Για να μην δωσουν φέτος επιδοτήσεις?

Οι ασχετοι να ασχοληθούν με παραγωγή ενέργειας και πώληση και να φυτεύουν πυλώνες της ΔΕΗ στα αγροτεμαχιά τους.

Είμαστε για γέλια στην Ελλάδα, εγώ αυτό ξέρω.

Και το χειρότερο όλων?Ακόμα δέχονται νέες αιτήσεις για Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

@spgirl:Ό,τι θα γίνει και στους υπόλοιπους 17 νομούς. Πάντως ορισμένοι ημέτεροι εγκρίθηκαν από... προχθές. Αυτή είναι η πληροφόρηση που έχω. Ακόμα και σε αυτό το τόσο σοβαρό ζήτημα θα κυριαρχήσει ο κομματισμός και η αποκατάσταση ημετέρων.

 

Quiz: ποιος διαλαλούσε στους αγρότες ότι μπορούν να πάρουν δάνειο από την Αγροτική Τράπεζα για το 100% της επένδυσης;

 

Ελπίζω μονάχα το όλο πρόβλημα να μην επηρεάσει και τα ΦΒ για στέγες.

 

@Ηλεκτρολόγος: παίζει και αυτό με τις επιδοτήσεις αλλά και η ψηφοθηρία όπως και η θυματοποίηση. Είναι ευκολότερο να πείσεις κάποιον χαμηλής μόρφωσης για τέτοια επένδυση παρά οποιονδήποτε άλλον. Δεν είναι ρατσιστικό, αποτύπωση του πως δουλεύουν τα λαμόγια είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.