Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστημονικός συνεργάτης δημάρχου


matezis

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Υπάρχει η πρόταση για εργασία ως επιστημονικός συνεργάτης δημάρχου, μια πολύ καλή προοπτική τη συγκεκριμένη περίοδο. Από ότι έμαθα, μπορώ να διατηρήσω και το δικαίωμα του ελεύθερου επαγγελματία, με απόφαση του γενικού γραμματέα της περιφέρειας (ασύμβατη με το ελεύθ.επάγγελμα θεωρείται πια μόνο η θέση του ειδικού συμβούλου). Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία για να παρθεί αυτή η απόφαση ή έστω, κάτι παραπάνω;

Και κάτι ακόμα. Σε περίπτωση που όλα πάνε καλά, θα συνεχίσω να πληρώνω φυσικά τσμεδε. Θα πρέπει να πληρώνω και τις εισφορές για ΙΚΑ που είναι περίπου 16% επί του μισθού του επιστ.συνεργάτη (από ότι μου είπαν)?

Και κάτι ακόμα: για την πρόσληψή μου θα χρειαστεί ασφαλιστική ενημερότητα; Έχω απλήρωτο το τσμεδε για πολλά εξάμηνα, και αν ναι, θα πρέπει να τρέξω για διακανονισμό..

Δεν έχω ιδέα και κάθε πληροφορία θα ήταν υπέρ-πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σπάνια αυτού του είδους η απασχόληση μηχανικού που αμφιβάλλω εάν υπάρχει σχετική εμπειρία. Για τη διαδικασία πρέπει να ρωτήσεις τους αρμόδιους του δήμου, εάν γνωρίζουν βέβαια. Το ίδιο ισχύει και για το ΙΚΑ. Το ΤΣΜΕΔΕ μάλλον πρέπει να το τακτοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Είναι λίγο σπάνια περίπτωση, αλλά ισχύουν τα ίδια με τους ειδικούς συμβούλους, και από ότι γνωρίζω πολύ συχνά μηχανικοί απασχολούνται ως ειδικοί σύμβουλοι. Απλά, από εδώ και στο εξής οι ειδικοί σύμβουλοι έχουν ασυμβίβαστο με το ελεύθερο επάγγελμα, ενώ οι επιστημονικοί συνεργάτες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα τυπικά προσόντα, ο επιστημονικός συνεργάτης πρέπει να είναι κάτοχος master ή διδακτορικού, ενώ ο ειδικός σύμβουλος απόφοιτος αει ή τει. Ως προς τις αρμοδιότητες, θα σου πω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα τυπικά προσόντα, ο επιστημονικός συνεργάτης πρέπει να είναι κάτοχος master ή διδακτορικού, ενώ ο ειδικός σύμβουλος απόφοιτος αει ή τει. Ως προς τις αρμοδιότητες, θα σου πω σύντομα.

 

 

Αν το καθεστώς μισθοδοσία είναι ίδιο ανάμεσα σε επιστημονικό συνεργάτη και σύμβουλο τότε το ΤΣΜΕΔΕ θα στο πληρώνει ο δήμος καθώς και το ποσοστό στο ΙΚΑ.

 

 

μια πολύ καλή προοπτική τη συγκεκριμένη περίοδο

 

 

Προοπτική καμία προσωρινή λύση (τριετίας) τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το ξέρω ότι είναι προσωρινή λύση, για αυτό θα ήθελα να κρατήσω το ελεύθερο επάγγελμα, ώστε να έχω μια έστω και στοιχειώδη επαφή με την αγορά. Αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικά με την απόφαση της περιφέρειας (παλαιότερα την υπέγραφε ο περιφερειακός διευθυντής της νομαρχίας), θα του ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χρειάζεται δημοσίευση διακήρυξης εκ μέρους του δήμου στον τύπο, ακολουθούν αιτήσεις και κατόπιν 15θήμερου, γίνεται η επιλογή και συνάπτεται σύμβαση ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου με τον δήμαρχο. Το ΤΣΜΕΔΕ στο πληρώνει ο Δήμος, αφού γίνει η κοινοποίηση της πρόσληψης στο ΤΣΜΕΔΕ. Για το ΙΚΑ δεν γνωρίζω, νομίζω μπορείς να το αποφύγεις. Για την χορήγηση εξαίρεσης αναστολής άσκησης του επαγγέλματος, συντάσεις αίτηση προς τον δήμο και ο δήμος την διαβιβάζει στην περιφέρεια μαζί με την θετική του άποψη.Α ... για τις αποδοχές υπάρχει το ΦΕΚ 85/26.02.2008 (τεύχος υπαλλήλων ειδικλων θέσεων και οργάνων διοίκησης φορέων του δημοσίου και ευρύτερου δημόσιου τομέα).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, πολύτιμες οι πληροφορίες σου.

Για τις αποδοχές έχω ενημερωθεί, ήταν πιο εύκολο. Ο επιστημονικός συνεργάτης έχει μικρότερο μισθό από τον ειδικό σύμβουλο, αλλά νομίζω ότι αξίζει αν διατηρείς το ελεύθερο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο site του ΤΕΕ υπάρχει κατηγοριοποίηση ανάλογα με τα χρόνια εγγραφής στο ΤΕΕ και την αντίστοιχη μισθολογική κλίμακα, σε αυτήν την περίπτωση λαμβάνεται υπόψη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.